Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kanserden kurtulmak için hangi sebze ve meyveleri yemeliyiz?

Kanserden kurtulmak için hangi sebze ve meyveleri yemeliyiz?

Diyetisyeni Melike Hasip, “Ne kadar doğal beslenirsek alacağımız kanserojen ve toksik madde oranı da azalacaktır. Yüksek antioksidan içeriğine sahip meyve-sebze, salataların günde 5 porsiyon tüketilmesi ise vücudun kansere karşı savaşanlarını çoğaltacaktır” dedi.

Kansere karşı koruyucu olan antioksidanların en önemlileri A, C ve E vitaminleridir. Salatalarda bulunan yeşil yapraklı sebzeler, havuç, limon gibi besinler bu ihtiyacımızı bolca karşılanmakta…
  Kanser bütün dünya da her sene milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Kanserden korunmada sağlıklı beslenmenin önemine değinen uzmanlar, öğünlerde özellikle sebze ve meyce tüketimine özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir. Doğal beslenildiği zaman alınan kansarojen ve toksik madde oranının azaldığını dile getiren Diyestisyen Melike Hasip konu ile ilgili şunları söyledi ;

 

  Doğal beslenmeden uzaklaşıyoruz

 

  Modern yaşamın gerektirdiği hızlı çalışma temposu içinde fast-food türü yemek tarzını tercih edenlerin sayısı giderek artıyor. İnsanlar, doğal beslenmeden giderek uzaklaşıyor. Artık çoğumuz günün büyük bölümünü oturarak geçiriyoruz. Yürümek yerine ev ve iş yerlerimizin kapısının önüne kadar arabalarla gidiyoruz. Ama aynı zamanda stresimiz de artıyor. Bir de buna doğal olmayan besinlerden aldığımız kanserojen maddelerin, toksik maddelerin ve toksinlerin artmasını eklerseniz risk kendiliğinden ortaya çıkmış oluyor.

 

  “Kış ortasında karpuz tüketilebiliyor”

 

Eskiden meyve-sebze yenirken şimdi bunun yerine hazır meyve sularının tercih ediiyor. Gerçek limon ya da nar ekşileri yerine artık hazır sosların kullanılıyor. Kış ortasında karpuz yenilebiliyor. Kurubaklagillerden balık ve etlere, salçadan reçele kadar her şey doğallığını yitirdi. Market raflarında artık her şeyin şişelendiği, konserveye dönüştüğü bir zamandayız. Bu da doğal olarak işlenmiş gıdalara karşı muhatap kalışımızı arttırıyor” ifadelerini kullandı.

 

  “Salatalarda hazır sosları kullanmayın  “

 

 

  Kansere karşı korunmak için tüm dünya, sağlıklı beslenme tarzının yanı sıra günde en az 5 porsiyon taze sebze-meyve tüketilmesi konusunda hem fikir. Salataları özellikle öğlen ve akşam tüketmeyi öneriyoruz. İçlerinde maydonoz, tere, roka gibi mevsim yeşilliklerine ağırlık verilmesini istiyoruz. Üzerlerinde de hazır sosları değil, gerçek limon ya da gerçek nar ekşisi konulmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü kullandığımız salatanın içindeki posa, vitamin ve mineraller inanılmaz derecede bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yüksek C vitamini içeriği aldığımız antioksidan değerini arttırıyor. Kansere karşı koruyucu olan antioksidanların en önemlileri A, C ve E vitaminleridir. Salatalarda bulunan yeşil yapraklı sebzeler, havuç, limon gibi besinler bu ihtiyacımızı bolca karşılıyor.”

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*