Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Bilgileri / Kansızlık ( Anemi)

Kansızlık ( Anemi)

Anemi

Anemi diğer bilinen adıyla anemi toplam eritrosit sayısının azalması veya eritrositlerin içindeki hemoglobin miktarının azalması veya her ikisinin birlikte olması sonucu oluşan bir hastalıktır. Eritrositler için zorunlu vitaminler B12 , Folik asit ve Demir dir. Demir’in kandaki yetersizliğine ‘Demir Eksikliği Anemi’si ; B12 ya da Folik Asit yetersizliğine ise ‘ Megaloblastik Kansızlık ‘ denir .

Yetersizlikleri durumunda yaklaşık olarak bütün belirtiler aynıdır . En keskin belirtilerden bir her birine ten rengindeki solukluktur . Başkaca halsizlik, baş dönmesi, çarpıntı, iştahsızlık görülür . Ara Sıra bu belirtiler diğer hastalıklarla da karıştırılabilir . Kolay kan testleriyle kanda bu vitaminlerin değerlerine bakılır . Ciddi yetersizliklerinde doktor ampul , serum ve hap tedavisi önerebilir .Verilen ilaçların mutlaka kullanılması gerekmektedir. 

Türkiye’de yapılan araştırmalarda yetişkinlerde %30 oranında anemi olduğu görülmüştür . Bu netice, bir hastalık için yüksek bir oran olmakla beraber çocuklarda çok daha yüksektir. bu nedenle anemi olmayı beklemeden içten beslenerek bu hastalıktan korunmak gerekir.

Anemiden korunma yolları ve tavsiyeler;

Tüm hastalıklarda olduğu gibi en temel beslenmede ihtiyaçları karşılanması ön plandadır . Et ve türevleri , süt ürünleri , sebzeler ve meyveler , tahıl ürünlerinin hepsinden beslenmenizde olması gerekir . Bunlarla birlikte bir takım besinlerle anemiyi önlenebilir.

Kırmızı et ve sakatatların kullanımı önemlidir. Mümkünse her gün sıradan 100-120 gr. dek yemelidir. Vitamin kaybına uğramaması adına pişirme şekli de önem taşır . 160 dereceyi geçen fırın ısıları ya da 200 dereceye ulaşan yağlı kızartmalar yerinde değildir , vitamin kaybettirir . Et ürünlerini tüketirken taze sebzelerden oluşan bir salata tüketimi uygun olur. Özellikle C vitamini içeren besinler demirin emilimini kolaylaştırır. Yeşil yapraklı sebzelerin de beslenmede bol miktarda yer alması gerekir . Önemli destek sağlarlar. Her öğünde sebze bulunması demirin emilimi bakımından önemli olduğu gibi günlük vitamin ihtiyacının karşılanması bakımından gereklidir. Özellikle uzmanlar enginarı tavsiye etmektedir. 

Yumurta özel bir besindir. Demir bakımından zengindir. Anemisi olan şahısların her gün 1 yumurta tüketmesi gerekir. 1 bardak  portakal suyuyla iyi bir ikilidir.

Fındık , ceviz , badem, kaju gibi yağlı tohumlar omega 3-6 gibi iyi yağ asitleri içerdiği gibi demir bakımından yine iyi bir kaynaktır . Minik bir avuç dek ( ortalama 20 gr. ) her gün yenmelidir. Bunların çiğ olmasına uyarı edilmelidir. kavrulmuş olanlarının gıda değeri daha düşüktür. Bunların yanında en iyi alternatif siyak çekirdekli kuru üzümdür. Ölçüsü 2 yemek kaşığı dolusu dek olmalıdır . Birlikte tüketildiklerinde keza leziz ayrıca de zengin bir ara öğün olur.

Ekmek seçimlerinde tam buğdayı seçim etmelidir. Kepek ekmeği beyaz ekmeğin içerisine kepek eklenmiş şekli olduğundan bağırsakta  demir emilimini engelleyebilirler. bu nedenle en uygunu bütün buğday ekmekleridir.

Yeşil yapraklı sebzeler öteki besinlere tarafından daha az olmakla birlikte demir içerirler. bu nedenle çiğ olarak salatalarda bol miktarda kullanılmalıdır. Ayrıca C vitamini de içerirler. bu nedenle besleyici değerleri yüksektir.

Bütün bu beslenme takviyeleri kansızlığın önlenmesi bakımından da gereklidir. Depoların azalmasını beklememek gerekir. Depolar düşükse hap takviyesi olmalıdır. bununla beraber bu besinler mutlaka içten ölçülerde alınmalıdır.

Bu kadar sık görünen bir sağlık durumu sorununun gelmesini beklemeden mutlaka dikkat edilmelidir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Akne Nasıl Oluşur ?

Akne Nasıl Oluşur ?

Akne oluşumunun nedenleri Akne gençler ve yetişkinler arasında yüzde 85’ten fazlasını etkileyen, en sık görülen ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir