Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kansızlık Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık ya da anemi olarak bilinen bu hastalık kan sıvımızda alyuvarların sayısının azalmasıdır. Protein ve O2 taşıma görevini üstlenen kırmızı hücreler (alyuvarlar) çok önemli bir görev üstlenirler. Hücrelerin yaşamını ve işlevini sürdürebilmesi için alyuvarlara ihtiyacı vardır. Kansızlık sadece demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkmaz. Bazı durumlarda folik asit eksikliğine bağlı olarak da anemi ortaya çıkabilmektedir. Hemolitik anemi, kötücül anemi, orak hücre anemisi ve vitamin eksikliğine bağlı olan anemi türleri mevcuttur. Bu anemi türlerinin belirtileri farklılık arz eder.

Kansızlık Belirtileri

Kansızlığın çok çeşitli belirtileri vardır. Demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlık belirtileri dilin tahriş olması, biçimsiz tırnaklar ve tırnaklarda oluşan çatlaklıklardır. Fakat aplastik kansızlık belirtileri ise vajina kanamaları burun kanamaları, diş eti kanamaları, deride lekeler ve vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması gösterilebilir. Folik asit eksikliğine bağlı kansızlık belirtileri ise; depresyon-ishal gösterilebilir. Hemolitik kansızlık hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık belirtileri arasında yüksek ateş, sarılık, idrar koyulaşması, titreme, aş dönmesi, halsizlik gösterilebilir. Kötücül kansızlık belirtileri ise ishal, depresyon, kilo kaybı, renk körlüğü sayılabilir. Genel kansızlık belirtileri olarak dikkat bozukluğu, saçlarda belirgin dökülmeler, tırnaklarda kırılma ve şekil bozuklukları ile birlikte sararma, uyku bozuklukları sinirlilik ve soğuk bir cilt belirtiler arasındadır.

Kansızlık Nedenleri

Genellikle kansızlık hastalığı demir eksikliğine bağlı olarak gelişir. Düzenli ve sağlıklı beslenmemek özellikle gelir düzeyi düşük olan aile fertlerinin ortak sorunudur. Aynı zamanda fazla kilolardan kurtulmak için uygulanan diyetlerin iyi seçilmemesine bağlı olarak yeterli demir içeren besinlerin alınmaması da kansızlık nedenidir. Oluşabilecek bağırsak problemleri sonucu demirin bağırsaklarda emiliminin yeterli düzeyde olmaması da kansızlık nedenidir. En çok bayanları tehdit eden kansızlık hastalığı özellikle adet dönemlerinde kan kaybının fazla olması ile de ilişkilendirilebilir. Risk oluşturan faktörler arasında B12 Vitamin eksikliği, folik asit eksikliği, Demir eksikliği ve bazı nedenlere bağlı olarak kırmızı alyuvarların idrarla atılması kansızlık nedenleri arasında gösterilebilir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*