Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Karaciğer Kanseri Bitkisel Tedavi

Karaciğer Kanseri Bitkisel Tedavi

kara-528x300

 

Karaciğer kanseri çağımızın en ciddi hastalıklarından birisidir ve bilim adamları uzun yıllardır bu hastalığa kesin çözüm sağlayacak tedavi yöntemleri üzerinde çalışmaktadır. Karaciğer kanserinin en önemli tedavisi olarak görülen karaciğer nakli, maalesef ülkemizde organ bağışı fazla olmadığından çoğu karaciğer kanseri hastasının sorununa çözüm sağlayamamaktadır. Özellikle karaciğer kanserinin ilerleyen evrelerinde geçen her günün dahi büyük önemi olduğu halde, hastalar kendilerine uygun karaciğeri beklemek için uzun sıralar beklemektedir.
Karaciğer kanserinin en büyük nedenleri sarılık yani Hepatit hastalıklarıdır. Yapılan araştırmalara göre; Hepatit B hastalarının karaciğer kanserine yakalanma oranı, tam 200 kat yükselmektedir. Bu çok büyük artış oranı nedeni ile karaciğer kanserinin en büyük nedeni Hepatit B hastalığı olarak gösterilmektedir. Karaciğer kanserinin nedenleri hakkında bir genelleme yapmak gerekirse; genetik faktörler, Hepatit B, C ve D hastalıkları, Wilson ve Glikojen depolama hastalığı, solvent ve nitrit gibi kanserojen kimyasallar ve siroz hastalığı belirtilebilir. Ancak bu karaciğer kanseri nedenleri arasında oldukça büyük bir kısmı, hepatit hastalıkları oluşturmaktadır.
Karaciğer hastalığın tedavisinde tüm kanserlerde olduğu gibi erken tanı çok önemlidir. Ancak karaciğer kanseri hastalığının belirtileri hastaların oldukça geniş bir bölümünde, kanserin ilerleyen evrelerinde kendini göstermektedir. Ayrıca karaciğer kanserinin kendine ait özel bir belirtisi olduğu da söylenemez. Genel olarak karaciğer kanseri belirtileri olarak; karın bölgesinin sağ üst kısmında şiddetli ağrı, halsizlik, iştahsızlık, kronik yorgunluk, güçsüzlük ve ani kilo kayıpları sayılabilir. Ancak çoğu hastada karaciğer kanserinin ilk evresinde herhangi bir belirti görülmediğinden, rahatsızlığın erken tanısı büyük oranda zorlaşmaktadır. Sağlık sorunları nedeni ile hekime başvuran hastaların büyük çoğunluğunda, karaciğer kanseri hastalığı zaten ilerlemiş evrededir.
Bu nedenle karaciğer kanserinden korunmak için düzenli sağlık taramalarına girilmesi ve beslenmeye dikkat edilmesi muazzam derecede mühimdir. Bitkisel ürünler üzerine yapılan dünya genelindeki binlerce araştırma, karaciğerin işlev bozukluklarını düzenleme etkisi gösteren birçok bitki ve sebze olduğunu ortaya çıkartmıştır. Özellikle domatesin kabuklarında bulunan kimyasalların kanser önleyici etkisi üzerinde kapsamlı araştırmalar hala yapılmaktadır. Bu nedenle dengeli beslenme ve düzenli hekim kontrolünden geçmek, karaciğer kanseri tedavisinin başarısı açısında çok önemlidir.

 

 

 

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*