Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Karaciğer kanseri bu virüsle birlikte geliyor

Karaciğer kanseri bu virüsle birlikte geliyor

Karaciğer kanseri ve siroza neden olan hastalıkların başında gelen Hepatit B virüsü, her yıl milyonlarca kişiye bulaşıyor. Hepatit B virüsünün AİDS’ten 100 kat daha bulaşıcı olduğuna dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Habibe Duman, Dünyada 350 milyon kişinin Hepatit B Virüsü Taşıyıcısı olduğunu söyledi. Her yıl 50 milyon kişinin Hepatit B ile temas ettiğinin kabul edildiğini dile getiren Dr. Duman, konuyla ilgili şunları söyledi:

Hepatit B Türkiye’de sık görülüyor

“Türkiye’de ortalama her yüz kişiden 4-5 kişinin bu virüsle temas ettiği fark etmeyi unuttuğumuz bir gerçek. Peki, bu hastalığın tanısı zor mu konuluyor? Hepatit B, AİDS’ten 100 kat daha bulaşıcıdır. Türkiye’de de sık görülen bir virüstür. Önemli olan erken tanı alabilmektir. Eğer, hastalığa erken teşhis edemezseniz, sinsice ilerler. Sonra karaciğer sirozu ve daha sonrada karaciğer kanserine dönüşebilir.”

Hepatit B nasıl bulaşır?

“Deri bütünlüğünün bozulduğu her türlü durum, mikroplu kan ve vücut sıvılarının bedenin iç yüzeyine teması, mikrobu taşıyan kişi ile cinsel ilişkiye girmek, enjektor-ilaç hazırlama gibi malzemelerin ortak paylaşıldığı damar içi ilaç kullanımı, mikrobu taşıyan anneden doğma, İnfekte kişinin kanı veya açık yarası ile temas etme, virüsün bulaştığı iğnenin batması veya kesici delici alet yaralanması, mikroplu kişinin jilet, ustura, tırnak makası, diş fırçası gibi kesici-delici/kanla temas edebilecek malzemelerini paylaşma, hemodiyaliz, akupunktur yoluyla hastalık bulaşabilir.”

Hepatit B tanısı nasıl konuyor?

“Hepatit B virüsünün erken tanısı, hastanın maddi ve manevi olarak hastalıklardan ve kanserden korunması için çok önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü, Hepatit B virüsünün sigaradan sonra bilinen en önemli 2. kanserojen olarak tanımlıyor. Yeni teknolojiler, Hepatit B virüsünün tanısını koymayı çok kolay hale getirdi. Bu hastalığın tanısı laboratuvar imkanları açısından çok kolay. Basit bir kan alma işlemiyle elde edilen serum örneğinden anti-HBs, HBsAg, HBeAg, anti-HBc, anti-HBc IgM, anti-HBe, HBV DNA gibi doktorların sizin durum ve şikâyetlerinize uygun testlerin yapılması mümkün.”

Korunmada Hepatit B aşısı çok önemli

“Bulaşması çok kolay olan ve tanısı yaygınlaşan Hepatit B virüsü ile savaşta Hepatit B aşısı çok önemlidir, bu aşının yanında ilaç tedavisi de bu hastalık ile mücadelede oldukça önemlidir” dedi. “Erişkin yaş grubunda 0, 1 ve 6 aylarda yapılan üç doz aşılama ile 40 yaş altı sağlıklı erişkinlerde;- birinci dozdan sonra yüzde 30-55,- ikinci dozdan sonra yüzde 75, – üçüncü dozdan sonra da %90’dan fazla oranda koruyuculuk oluşmaktadır.”

Gebeler Hepatit B’yi bebeklerine bulaştırıyor

“Hepatit B virüsü taşıyan gebelerin yüzde 90’ından daha fazlasında gebelik sırasında bebeklerine bu virüs bulaşıyor. 1998 yılında başlanan Üniversal Hepatit B aşılaması ile tüm yenidoğan bebeklere doğumu takiben ilk saatlerde Hepatit B aşısı uygulanmaktadır. Fakat hastanede doğum yapmayan kadınların Hepatit B aşısı olmadan doğan çocuklarına virüs yerleşmekte ve sinsi bir şekilde çok büyük bir oranda hastalığa yol açmaktadır. Hepatit B tespit edilen annelerin ise doğumdan önce mutlaka tedavi edilmesi ve doğan çocuğa da ilk 8 saat içinde Hepatit B aşısının ve Hepatit B ilacının yapılması bebeği hastalıktan korumak adına mutlaka gereklidir. Hepatit B aşısı, çocuk doğduğunda birinci ayda ve altıncı ayda 3 doz halinde yapılmalıdır. Bunun yanında, doğan çocuğun birinci sene sonunda hepatit B testlerinin yapılması ve testlere göre tedavisinin mutlaka yapılması gerekmektedir.”

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*