Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Kayda Değer bir afiyet sorunu: İdrar kaçırma

Kayda Değer bir afiyet sorunu: İdrar kaçırma

İdrar kaçırma, ne yazık ama bilhassa kadınlarda sık görülen çok önemli bir hayat kalite sorunudur. Kabaca her üç kadından biri idrar kaçırma sıkıntısını yaşar. Ama bu sorunun boyutu çok farklı olabilmektedir. Ağır vakalarda, aralıksız ped taşımak zorunda kalan kadınlarda, idrarla ıslanmış pedlerle ciltte de tahriş görebilmekteyiz. Mantar ve bakteri enfeksiyonları da gelişebilmektedir.

İdrar kaçırma başka yakınmalarla birlikte olabilir. çoğu kez idrara gitme, sıkışma, gece idrara sık kalkma, idrar yaparken yanma veya gidip gelen idrar yapma, idrar yapamama, tam boşaltamama bu yakınmalar arasında sayılabilir.

FARKLI ŞEKİLLERDE GÖRÜLEBİLİYOR!

İdrar kaçırma fazla bambaşka şekillerde olabilir; gülerken, öksürürken, ağır kaldırırken veya spor yaparken görülebilir. Diğer bir idrar kaçırma da tuvalete yetişememe şeklindedir ki genel olarak yaşla birlikte daha sık görülür veya mevcut şikâyet ağırlaşır, az daha sürekli idrar akışından söz edilir. Bir Takım kadınlarda her iki tipte kaçırma birlikte bulunur. Uyku sırasında idrar kaçırma olabilir. Bu sorun sadece çocuklukta görülmez, erişkin kadınlarda da olabilir. Fazla huzursuz bir koşul ise beraberlik sırasında idrar kaçırmadır. Mesanenin doluluğunun ayrım edilmemesi halinde taşma ile idrar kaçırma meydana gelebilir. İdrar yolları ile üreme sistemi organları aralarında, doğuştan olan veya daha sonra operasyon komplikasyonu olarak meydana gelen olağandışı açıklıklar da sürekli idrar akışı biçiminde idrar kaçırmalara niçin olur. Bu fazla farklı şekilde görülebilen idrar kaçırmaların nedenlerinin de çok değişik olduğu açıktır. Dolayısıyla idrar kaçırma yakınmasının ve birlikte olduğu öteki şikayetlerin ayrıntılı araştırılması, dürüst bir tanıya ulaşmak için şarttır. Sıklıkla bu yalnızca öyküyü dinleme ve tetkik bulguları ile birlikte yeterli olmayıp, laboratuvar tetkiklerine de gereksinim olmaktadır.

İdrar kaçırmanın çoğunlukla birlikte olduğu üreme organları sarkmaları da bu aşamada değerlendirilmeli ve çare yönteminin seçiminde dikkate alınmalıdır.

class=’cf’>

İdrar kaçırma, idrar yapmada güçlükler gibi bazen fazla önemli nörolojik hastalıkların birincil belirtisi olabilir. Bilhassa ani gelişen idrar kaçırma yakınmalarında bu yönden değer biçme önemlidir. Multipl skleroz(MS), Parkinson, beyinde pıhtı ya da kanamalarla seyreden ve ‘CVA’ olarak bilinen hastalıklar, omurilik hastalıkları gibi…

Önemli bir sağlık sorunu: İdrar kaçırma


İDRAR KAÇIRMANIN GENETIK BİR YÖNÜ VAR MI?

Maalesef evet. Anne ve kız kardeşte idrar kaçırma varsa daha sık görülmektedir. Öyküde şiddet, travmatik vaginal doğumlar, kocaman bebeklerin doğumu, geçirilmiş üreme organlarına karşın büyük operasyonlar, bu bölge radyoterapileri de etkenlerdendir.

Korunmaya yönelik tedbirler tabii oysa vardır. Bu sağlıklı tavır modelleri; uygun miktarda ve şekildeki içeceklerle, obezitenin önlenmesinden başlayarak ilgili bölge adale egzersizlerini de kapsamaktadır.

arpanetmedya.com’a katkıları için teşekkür ederim.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Baş ağrısının nedeni çene eklemi rahatsızlığı olabilir

Baş ağrısının nedeni çene eklemi rahatsızlığı olabilir

“ÇENE EKLEMİ AĞRISININ ÇOĞU NEDENİ OLABİLİR” Ağız ve çene bölgesinde oluşabilecek bir zararın öteki sistemin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir