Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kıl dönmesi neden olur?

Kıl dönmesi neden olur?

Bazı sağlık problemleri günlük hayatta yapmış olduğumuz rutin alışkanlıklarımızın tetiklemesi sonucu ortaya çıkar. Bu problemlerden biriside halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen pilonidal sinüstür. Bu sebeple kıl dönmesi neden olur ile ilgili yazıyı sizinle paylaşmak istedik.

Öncelikle kıl dönmesi ve kıl batmasını karıştırmamak gerekir. İnternette konuyla ilgili araştırma yaptığımızda oldukça fazla bilgi kirliliği olduğunu görmekteyiz. Bunlardan biride kıl batması sorunudur. Genelde sık traş edilen veya ağda yapılan bölgelerde görülmektedir. Bunun yanında yüz, koltuk altı veya genital bölgede de kıl batması oluşabilmektedir. Ağda yapılan bölgede kıllar normalde cilt yüzeyine çıkar. Ancak bazen bu kıllar çıkma evrelerinde başarılı olamayabilirler ve cilt altında uzamaya devam ederler. Bu duruma kıl batması denir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) %96 oranında kuyruk sokumu çevresinde görülür. Yüz, koltuk altı vb. bölgelerde çok nadir görülür, bu oran %1 bile değildir.

Sorunun ana kaynağı vücudumuzdaki kıllar mı?

Kıl dönmesi probleminin en büyük etkeni vücudumuzdaki kıllardır. İlk sırada saç tellerini alabiliriz. Belki farkında değiliz ama günde 70-85 tel kadar kendini yenilemek amacı ile dökülmeler meydana gelir. Bu olay saçların büyük bölümünde gerçekleşir. Dökülen kıllar sırt bölgenizden kuyruk sokumu bölgesine düşer.Erkeklerin saçları genelde daha kısa olduğu için bu sorun erkeklerde çok daha sık görülmektedir. Çoğunlukla 15-40 yaş arası erkeklerde görülen bu problem vücudumuzun belirli bölgelerinden dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde birikmesi ve o bölgede cilt altı doku içine girmesidir.

Oturma risk faktörünü arttırmakta

Genel olarak baktığımızda meslek seçiminden kaynaklanıp sürekli oturan kişilerde, uzun süre araba kullananlarda görülme oranı daha yüksektir. En fazla yarım saat veya 45 dakika hiç sıkılmadan aynı pozisyonda durabiliriz. Fakat sonrasında kişi yayılmaya ve kıpırdamaya başlar. Bu durum kıl dönmesi rahatsızlığı için risk oluşturmaktadır. Yapılan hareketlere bağlı dökülen saçlar enseye sonrasında sırt bölgesine daha sonra da kuyruk sokumuna gelmektedir.Aynı pozisyondan sıkılan kişi yayıldığında veya ayağa kalktığında bu kıllar iki kalçanın arasına düşer ve ara ara basınçla beraber cilt altı dokuya girmeye başlar.Ameliyat sonrası yapılan araştırmalarda çıkarılan kılların ve ya yabancı maddelerin anal bölgeye ait olmadığı daha çok saç kılı olduğu görülmüştür.

Her gün duş almak bu riski azaltacaktır

Kıl dönmesi sorunundan kurtulmak için günlük duş almak oldukça önem taşır.Duş aldığımız zaman kuyruk sokumunda olan kıllar su yardımıyla vücuttan atılacağı için riski büyük oranda azaltmış olursunuz.

16 ve 40 yaşları arasında dikkat etmenizde fayda var

%90 oranında 16 ve 40 yaş aralığında görülen kıl dönmesine dikkat etmek gerekir.40 yaşından sonra cilt yapı olarak sertleşmeye başlar ve kıl dönmesi riski azalır. Bundan dolayı ergenlik dönemiyle başlayıp ortalama 40 yaş aralığında kuyruk sokumu bölgesinde oluşan en ufak değişiklikte mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

Kıl dönmesi belirtileri nasıl anlaşılır?

Kendi kendimize aldığımız korunma yöntemleri bazen yeterli olmayabilir. Rahatsızlığın belirtilerine karşı dikkatli olmak gerekir.Pilonidal sinüs belirtileri yok denilecek kadar azdır.İlk başlarda herhangi bir şikayet oluşturmadan sessice ilerleyebilir.Ancak biriken kıllar cilt içine girdiği için dikkatli baktığınızda giriş deliğini görebilirsiniz. Bu yüzden ara ara kuyruk sokumu bölgesini kontrol etmek önemlidir.

Erken fark edilen kıl dönmesi daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalma riskini en minimuma indirir ve çok daha basit tedavi yöntemleriyle bu problemden kurtulabilirsiniz. Günümüzde çok fazla tercih edilen ameliyatsız tedavi yöntemi olan mikrosinüsektomi yöntemi ile kolayca şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Erken teşhisle birlikle sağlık dolu günlerinize devam edebilirsiniz.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*