Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kışa damga vuran 3 virüs hız kesmiyor

Kışa damga vuran 3 virüs hız kesmiyor

Grip bu yıl değişik türleriyle çıkıyor karşımıza. Özellikle son günlerde kıtalar arası bir salgına dönüşebilen influenza A ailesinden H1N1 ve H3N2 ile influenza B virüsü pek çok kişinin ilk kez karşılaştığı hastalıklar oldu. Sağlık Bakanlığı’nın araştırması da Ocak ayında gribe yakalananların sayısında artış olduğunu ortaya koydu. 179 hastadan alınan numunelerde her üç numuneden ikisinin grip olduğu belirlendi. Numunelerin 37’sinde halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1, 64’ünde H3N2, 7’sinde influenza B virüsü tespit edildi. Pozitiflik seviyesi yüzde 60 olarak kayıtlara geçti. Grip sezonu başlangıcından bu yana 6 bin 681 numunenin yarıdan fazlasında grip pozitifliğine rastlandı. Acıbadem Taksim Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Sezen Özkök, influenza virüsünün çok kolay ve hızlı bulaştığını vurgulayarak, bulaştırıcılığın 7 gün boyunca devam ettiğini söylüyor. Dr. Sezen Özkök, kışa damgasını vuran virüsleri anlattı, nedenlerinden belirtilerine, korunma yollarından tedavilerine dek önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Influenza A (H1N1, H3N2, H5N1) çok kolay ve hızlı bulaşıyor

Üç farklı influenza virüsünden biri olan influenza A; domuz, at, kuş ve deniz memelilerinin yanı sıra insanlarda da hastalık yapıyor. Influenza A’nın H1N1, H3N2, H5N1 gibi alt tipleri bulunuyor. Alışılagelenin dışında yeni bir antijenik yapıya sahip olan ve bu nedenle insanlarda bağışıklığın söz konusu olmadığı H1N1, kısa sürede hızla yayılarak kıtalar arası bir salgına dönüşebiliyor. Özellikle risk grubunda bulunan hastalarda ağır seyreden influenza virüsü çok kolay ve hızlı bulaşıyor. Öksürük ve hapşırık ile etrafa saçılan damlacıkların yanı sıra hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar yoluyla bulaşıyor.

Tokalaştıktan sonra elinizi yıkayın!

Örneğin; eline aksıran bir hastanın başka bir kimseyle tokalaşması ve o kimsenin elini ağzına götürmesi temas ile bulaşmanın en iyi örneğini oluşturuyor. Virüs bulaştıktan 1-4 gün sonra duyarlı kişide semptomlar başlıyor. Dr. Sezen Özkök, belirtilerin başlamasından 1 gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcılığın devam ettiğini belirterek “Hastada ani yükselen yüksek ateş, baş ağrısı, aşırı yorgunluk, halsizlik, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ağrıları ve mide şikayetleri (çocuklarda daha yaygın) ile karşımıza çıkabilir” diyor. Hastalık 2 yaşından küçük çocuklar, 65 yaş üzerindekiler, kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde daha ağır seyrediyor. Risk grubu dışındaki kişilerin de üç günden fazla ateş olması halinde mutlaka hastaneye başvurması gerektiğini belirten Dr. Sezen Özkök, ilacın doktor tavsiyesi ile kullanılmasının şart olduğunu söylüyor.

Influenza B ve Influenza C

Influenza B, sadece insanda hastalık yapıyor. Influenza B’nin alt tipi bulunmuyor. Okul çağındaki çocuklarda sık görülen influenza B’nin belirtileri hafif seyrediyor. Influenza C ise domuzlarda ve insanlarda görülüyor. Nezleye yol açıyor.

Grip virüsünden korunmak için bunlara dikkat!

-Tokalaşmak zorunda kalırsanız mutlaka elinizi yıkayın.

-Öpüşme ve sarılmalardan kaçının.

-Ellerinizi sık sık sabunlu su ile yıkayın.

-Kapalı ve hasta kişilerin olduğu ortamlardan uzak durun.

-Zorunlu haller dışında hastalığın görüldüğü bölgelere gitmeyin.

-Hasta kişi ile aynı ortamda bulunursanız tıbbi maske kullanın.

-Bol sebze ve meyve tüketin.

-Bol sıvı almaya özen gösterin.

-Her yıl sonbaharda grip aşısı olun. Ancak Guillain Barre Sendromu geçirenler, yumurta alerjisi olanlar, daha önce aşıya karşı ciddi reeaksiyon geliştirenler ve ciddi hastalık durumu olanlarda aşıdan kaçınılmalı.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*