Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kısırlık Nedir Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kısırlık Nedir Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kısırlık, tıbbi adıyla infertilite günümüzde sık rastlanan ve çiftlerin bebek sahibi olmasını engelleyen büyük sorunlardan bir tanesidir. Kısırlık nedir ve bayan kısırlığı nedenleri nelerdir sizler için açıkladık.

Kısırlık, günümüzde birçok çiftin çocuk sahibi olmasını engelleyen bir sorundur. Önemli bir çare gerektiren ve bazen tedaviye olumlu yanıt alınmaması gibi bir sonuçla da karşılaşılan hastalıklardan birisidir. Kısırlık öyle çok ayrı sebepten husule gelmektedir. Kısırlığın nedenleri ara sıra ortaya çıkıyor, ara sıra de ne yazık ancak bilinmez sebepler olabiliyor.

Kısırlık Nedir?

Tıbbi sebeplerden ötürü çocuk sahibi olmama nedeni olan kısırlık, ahenkli cinsel lişkiye rağmen bir sene içerisinde çocuk sahibi olunmaması durumudur. Kısırlık, hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunlarından biridir. Kadınlarda ve erkeklerde eşdeğer oranda görülmektedir.

Kadınlarda Kısırlık Niçin Olur?

Yumurtalık Sorunları

* Bayan kısırlığı hakkında yapılan incelemeler, yumurtalık sorunlarının en fazla karşılaşılan kadın kısırlığı sebebi olduğunu ortaya çıkarttır. Yumurtalıklarda yaşanan sorunlar sebebiyle kadınların hamile kalma ihtimali düşüyür. Polikistik over sendromu, yumurtalık rezervinde düşüklük, tiroid hastalığı yumurtalıklarda bozukluğa yol açıyor.

Sigara Kullanma

* Kadınların sigara kullanması kısırlığı doğuran sebeplerden bir tanesidir. Kısırlık riskini artıran sigara, hele fakat kısırlık tedavisi döneminde elbette içilmemelidir. Eğer fakat, kısırlık tedavisi görebilen bir bayan tedavi sırasında sigara içmesine karşın gebe kalmış ise, bu kere de gebelikte düşük yapma riski doğacaktır.

Yaşın İlerlemesi

* Kadınlarda yaş faktörü de önemlidir. 20’li yaşlarda hamile kalmak daha kolaydır. Fakat 30’lu yaşlardan daha sonra bu olasılık epeyce düşüyor.

Obezite Sorunu

* Aşırı kilolu olma durumu olan obezite de, bayan kısırlığı nedenlerinden birisidir. Son dönemlerde obezite hastalığında yaşanan çoğaltma, kadınlarda yaşanan kısırlık artışı ile orantılı olabilir.

Yeme Bozukluğu (Anoreksiya) Hastalığı

* Aşırı zayıflık hastalığı da kısırlık nedenlerinden biridir. Mutlaka tedavisi gerekir.

Vejetaryenlık

* Hiç et tüketmeyen vejetaryen kadınlarında gebe kalma riski, tüketenlere oranla düşüktür. Çünkü bedenin dinç işlemesi için demir, çinko, folik asit, B-12 gibi vitaminine de ihtiyacı vardır. Bu gıdalar ise maksimum et grubu ürünlerde bulunmaktadır. Bu mineral ve vitaminlerin sebze ve meyve ile tatmin edici oranda vücuda alınamaması, bedenin işleyişinde sorun olması demektir. Bu da, kısırlığa yol açabilecek bir etkendir.

Hareketsizlik

* Çalışma ve spordan uzaktan kalan, uyuşuk bir hayat tarzına sahip olan kadınların hamile kalma riski de düşüyor.

Fazla Spor

* Spor yapmama gibi, aşırı spor yapma durumu da gebeliği engelleyen ve kısırlığa yol açan faktörlerden bir tanesidir.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*