Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kızamık, Kızamık Nedir?, Kızamık Belirtileri Nelerdir?, Kızamık Tedavisi,Kızamıktan Nasıl Korunur

Kızamık, Kızamık Nedir?, Kızamık Belirtileri Nelerdir?, Kızamık Tedavisi,Kızamıktan Nasıl Korunur

 

KIZAMIK

Kızamık virüsü ile meydana gelmekte olan döküntülü, akut bir enfeksiyon hastalığıdır. Kişiden kişiye hava damlacıkları ile geçen oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Bu virüsün kuluçka dönemi 10 ile 14 gündür. Şikâyetler başlamadan önce iki gün ve döküntü başladıktan sonraki dört gün en bulaşıcı olduğu dönemdir. Bu hastalık bir defa geçirildiği takdirde hayat boyu bağışıklık bırakmaktadır.

Kızamığın Belirtileri

1 ile 3 gün arası hafif ya da yüksek ateş, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık, kuru öksürük görülür. Üst azı dişlerinin yanında bulunan diş etlerinde ve yanak içlerinde beliren küçük beyaz noktalar kızamık için tanı koydurucudur.

4 ile 8 gün arası yüksek ateş ve karakteristik döküntü görülmektedir. Döküntü kulak arkasından başlar ve yüze oradan gövdeye en son ise kollara ve bacaklara yayılarak devam eder. Bir zaman sonra aynı sırayı takip ederek solar. Yerlerinde ise geçici geçici bir renk değişikliği bırakabilmektedir.

Gözler ışığa karşı hassaslaşır ve göz konjuntivası iltihabı görülebilir.

Kızamık Diğer Hastalıklara Sebep Olabilir Mi?

Kızamık, tüberküloz enfeksiyonunun tekrar aktif duruma geçmesine, boyundaki lenf bezlerinin iltihaplanmasına, beyin iltihabına, orta kulak iltihabına ve zatürreye sebep olabilmektedir.

Kızamığın Tedavisi

Hasta 10 gün boyunca izole edilmelidir. Hastanın ateşi düşünceye kadar yatak istirahati yapmalıdır. Hastanın şikâyetlerine yönelik tedavi uygulanmalıdır. Ateş düşürücü, ağrı kesici ve öksürük şurupları kullanılabilir. Bakterilere bağlı olarak komplikasyon gelişmediği süre boyunca antibiyotik tedavisi verilmemelidir.

Kızamıktan Nasıl Korunulabilir?

Zayıflatılmış canlı virüs aşısı on beş aylık bebeklere tek doz halinde uygulanır. Bağışıklık sitemi ve beslenme bozukluğu olan çocuklarda altı ay sonra bir destek doz daha uygulanır. Salgın olan dönemlerde dokuz aylıktan büyük tüm çocuklara aşı uygulanabilmektedir. Bu durumda on beş ay tamamlandığında bir destek dozu daha yapılmaktadır.

Uzman Doktora Başvurulması Gerekli Olan Durumla Nelerdir?

Çocuğunuz kızamık geçiriyor ve öksürüğü gittikçe kötüleşme gösteriyor aynı zamanda balgam çıkarıyorsa doktora başvurulmalıdır. Bu durumda virüslere bağlı olarak zatürre gelişmiş olabilir.

Çocuğunuz kızamık geçiriyor ve döküntüler başladıktan sonra ki hafta içerisinde uyku eğilimi fazlaysa, gergin ve huzursuz ise aynı zamanda kasılmaları varsa doktora başvurulmalıdır. Bu durumda beyin iltihabı gelişmiş olabilir.

Çocuğunuz kızamık geçiriyor ve bu sırada işitme güçlüğü ile birlikte kulak ağrısı da yaşıyor ise doktora başvurulmalıdır. Bu durumda ise orta kulak iltihabı gelişmiş olabilir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*