Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Koryon Villus Biyopsisi Nedir ve Hangi Durumda Yapılır

Koryon Villus Biyopsisi Nedir ve Hangi Durumda Yapılır

ka

Koryon tüyleri adı verilen ince tüyler, plasentada, yani bebeğin eşinde yer alır. Döllenmiş yumurtanın hücrelerinden gelişen bu parçalar, fetusla aynı kromo­zomları ve genetik altyapıyı taşır. Koryon tüylerinin bir örneğinin incelenmesi ile, doktorunuz kromozomların sayısının ve yapısının normal olup olmadığını görecektir. Aynı zamanda fetusun cinsiyetini belirleyen kromozomları ve eğer risk altındaysa hastalık genlerinin geçip geçmediğini de yorumlayacaktır.

Koryon villus biyopsisi (KVB) işlemi, 11 ile 14. gebelik haftaları arasında yapılan ikili tarama testinde bir anormallik saptanırsa önerilir. Bu yöntem girişimsel bir tanı testidir. KVB, ultrasonografi kontrolü altında karından bir iğnenin so­kulması ve plasentadan bir parçanın alınması ile gerçekleştirilir. Alman bu par­ça daha sonra incelenerek bebekte genetik/ kromozomal bir hastalığın olup ol­madığı belirlenir.

KVB’nin 15-20. haftalarda uygulanan normal amniyosenteze göre taşıdığı en bü­yük avantaj, daha erken yapılabildiği için hamileliğin seyri açısından erken so­nuç verip değerlendirme şansı tanımasıdır. Böylelikle bazı riskler taşıyan kadın­ların erken önlem alması mümkün olacaktır.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*