Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kronik böbrek yetmezliği, BÖBREK İLTİHAPLANMASI, NEFRIT

Kronik böbrek yetmezliği, BÖBREK İLTİHAPLANMASI, NEFRIT

bobrek21

 

BÖBREK İLTİHAPLANMASI, NEFRIT
Böbrek İLTİHAPLANMASIgenel olarak nefrit diye adlandırılır ve buda iki alt gruba ayrılır. Böbrek süzgeç hücrelerinin oluşturduğu yumak şeklineki hücre kümelerine kısaca glomerül denir. Glomerüllerin İLTİHAPLANMASIna kısaca glomerülonefrit denir. Birde bu yumaklardan gelen idrarların toplandığı bir yatak (pyelo) vardır, bunun İLTİHAPLANMASIna ise piyelit denir. 

A-) Böbreklerin herbirinde takriben bir milyon nefron (süzgeç hücreler) bulunur ve bunların birçoğu biraraya gelerek kanallar oluştururlar, bunların oluşturduğu yumaklara glomerül denir. Glomerülün İLTİHAPLANMASI(glomerülit) virüs hastalığı olup, böbrek hücrelerini tahripeder. Glomerülit akut ve kronik olmak üzere iki türü mevcuttur. İmmun sisteminin zayıflaması sonucu böbrekler zayıflar ve iltihaplar yayılır. Antikorlar böbreklerdeki virusları yoketmek için verdiği mücadelede başarısız olursa hücrelerin yapısı bozulur ve zamanla iflaseder. Bu doğal ilaçlarla tedavi edilebilir ve bunların başındaGökçek İksiri gelir. (Nhp 10.03.1451)
Doktorlara göre ise bu bir oto immün hastalık olup, antikorlar böbrek hücrelerine zarar verir ve tedavisi imkansızdır.Neden böyle derler çünkü virüsleri yok edici bir ilaçları yoktur. Nefronların süzmemesi gereken maddeleri süzmesi ve süzmesi gerekenleri süzmemesi nedeniyle kanda zehirli maddeler artar ve hatta vücudu zehirler. Bu iltihaplanmaya bakteriler sebep olmadığından genellikle ağrısız geçer. Bu nedenle ya çok geç fark edilir veya hiç fark edilmeyebilir. Neticede zamanında tedavi edilmeyen böbrekler iflas edebilir ve kişi diyalize mahkum olabilir.

B-) Piyelit (böbrek yatağının iltihaplanması): Böbrek yatağının iltihaplanmasına bakterilerin sebep olduğu enfeksiyon sonucu böbrek dokusu veya yatağı iltihaplanır. Mesane ve böbrekler arasındaki idrar yolları kordonundan yükselen bakteriler enfeksiyona sebep olur. Hastalık kendini ağır, yüksek ateşli, böğür ağrıları ve hastalık duygusu ile kendini belli eder. Böbrek iltihaplanması zamanında tedavi edilmezse apseye sebep olur, buda böbrek fonksiyonlarını azaltır.

Kronik Piyelit herhangi bir rahatsızlığa sebep olmadan uzun süre kendini fark ettirmeden devam edebilir. Akut nefrit zamanında tedavi edilmezse kronik nefrite dönüşür. Kronik Piyelit böbrekleri deforme eder ve sonunda tamamen devre dışı kalabilir ve hasta diyaliz makinesine bağlanmak zorunda kalır. Böbrek iltihaplanması nasıl olur? Aslında idrarda ve idrar yollarında bakteri bulunmaz. Farklı sebeplerden dolayı böbrekler iltihaplanabilir, idrar yollarından yukarı çıkan bakteriler özelikle de E-Koli (Escherichia coli) buna sebep olur.

Nefritin başlıca sebepleri: Böbreklerde ur, taş veya kum oluşması, prostat büyümesi, idrar yollarını kontrol eden sinirlerin felç olması veya idrar yollarındaki özürlü gelişmeyi sayabiliriz. Ayrıca defi-hacetten sonra sadece kağıt kullanmakta ve suyla taharetlenmemekte bakterilerin idrar yollarına bulaşmasına sebep olur.Bu sebeplerden dolayı idrar böbreklere kadar yığılabilir, buda böbreklerin iltihaplanması ve hatta iflasına neden olabilir.

Kadınlarda böbrek iltihaplanması erkeklere göre 100 defa daha fazladır, çünkü bayanların anüsü ile vajinaları bir birine çok yakın olması nedeniyle enfeksiyona daha çok yakalanırlar. Bu nedenle mutlaka su ile taharetlenmek gerekir, hatta mümkün oldukça soğuksu kullanılmalıdır, çünkü böylece bu bölgedeki kan dolaşımı yoğunlaşır ve enfeksiyona yakalanma ihtimalide azalır. Nefrite zamanında müdahale ile tedavisi mümkündür ve ayrıca doğal ilaçlarda yardımcı olarak Gökçek İksiri, Gökçek Tonik, Altın başak otu-, Huş yaprağı- ve Ardıç kozalağı preparatları kullanılır.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*