Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Kulak kirinizin rengi ne anlama geliyor?

Kulak kirinizin rengi ne anlama geliyor?

Yumuşak ve soluk sarı

Yumuşak ve sarı renkli kir, en sık çocuklarda görülür. Çocukların kulaklarının yetişkinlerden daha fazla kulak kiri üretmesi normaldir ve sağlıklıdır. Çocuklar büyüdükçe, üretilen kulak sıvısı miktarı azalacaktır.

Islak yapışkan ve sarı

Islak, yapışkan ve sarı kulak kirleri çoğu insanda bulunan yaygın kir çeşitlerindendir. Islak ve yapışkan doku özellikle kulak kanalının yağlanması açısından iyidir, bu da kurumayı ve kaşıntıyı önler.

Koyu ve yapışkan

Koyu kulak kiri vücudunuzun ter atma biçimini gösterir. Renk ne kadar koyu ise, vücudunuzun ter üretme yeteneğinin yüksek olması o kadar muhtemeldir.

Daha koyu kulak kiri olan insanların hafif kulak kiri olan insanlara göre vücutları daha fazla ter üretme eğilimindedir. Bununla birlikte, her iki çeşit de mükemmel derecede sağlıklıdır.

Beyaz kuru ve kırılgan

Beyaz, kuru, pul pul kulak kiri, kulaklarınızda bulunan en yaygın kir türüdür. Kirin bu çeşidi resesif bir gen ile bağlantılıdır. Kulak kirinin bu rengi genellikle vücudu daha az ter üreten insanlarda görülür.

Kalın ve koyu

Kulaklarınızın içindeki apokrin bezler, kiri üreten yapılardır. Stresli olduğunuzda veya korktuğunuz zaman, bu bezler normalden daha fazla kir üreterek tepki verirler. Basınç altında terleme benzer bir reaksiyon gerçekleştirir.

Kulak kiri, vücudunuzun doğal olarak kulak kanalı dışına itmesinden daha hızlı bir hızda ürettiğinde, kir birikimi oluşabilir. Çok fazla kulak kiri tıkanmaya ve geçici işitme kaybına neden olabilir.

Koyu kahverengi ve siyah
Siyah veya çok koyu kahverengi kir korkutucu görünürken, muhtemelen alarma geçmek için bir sebep değildir. Koyu kulak kiri, yukarıda belirtildiği gibi stresin belirtisi olabilir.

Ayrıca kirin kulağınızda bir süre kaldığının bir işaretidir. Kulak tıkacındaki yağlar, oksijene tepki verir ve bu da kirin koyulaşmasına neden olur. Kir kulak kanalınızda ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar oksijene maruz kalır ki daha koyu bir tona bürünür.

Kanlı kir

Daha koyu bir kulak kirinin, kana benzer bir görünüşü olması normaldir. Bununla birlikte, enfeksiyon veya travma gibi sebeplerle delinmiş bir kulak zarının veya dış kulak kanalında herhangi bir sebeple kanama olduğunun göstergesi olabilir. Emin olmak için derhal bir doktora gitmek en iyisidir.

Islak ve akışkan

Kulak kirinin kulak kanalından bazen küçük derecelerde sızması normaldir, bu kulakların doğal temizleme mekanizmasıdır. Bununla birlikte, büyük miktardaki sıvı akışı, rüptüre veya delinmiş bir kulak zarının işaretidir.

Kulak zarı delikse orta kulak boşluğu dış çevreyle ilişkilenecek ve enfeksiyona yatkınlık oluşturacaktır. Derhal bir doktora görünmeniz gerekir.v

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*