Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / “Mamaya bal katmayın”

“Mamaya bal katmayın”

Anneler emziği bala batırıp çocuğa veriyor veya mama yaptığında, çocuğun yemesini kolaylaştırması için mamanın içine bal katıyor. Bunlar kesinlikle yapılmaması gereken davranışlar. Bal bebekler için sakıncalı bir besin

Uluslararası Beslenme ve Beslenme Eğitimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurhan Ünüsan, balın Clostridium Botulinum adlı bakteri içermesi nedeniyle bir besin zehirlenmesi çeşidi olan botulizm riski taşıdığını belirterek, çocuklara 1 yaşından önce yedirilmemesi gerektiğini belirtti.

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı da olan Ünüsan, yaptığı açıklamada, ailelerin iyi bir besin kaynağı olan balı, her dönem çocuklarına tükettirmeye çalıştığını söyledi.

Fakat bunun doğru bir davranış olmadığını, balın çocuklarda belli yaştan sonra tüketilmesi gerektiğini belirten Ünüsan, şöyle devam etti:

“Bal, Clostridium Botulinum sporlarını içermesi nedeniyle, bir besin zehirlenmesi çeşidi olan botulizm riski taşır. Süt çocuklarında mide asit düzeyi düşük olduğundan bu sporları yıkımlayamaz ve toksin oluşumu gelişir. Özellikle 1 yaş ve 6 aydan küçük bebeklerde gelişir. Bu nedenle bu yaştaki çocuklara kesinlikle bal verilmemelidir. Botulizm olan çocukta kabızlığı izleyen belirgin kas güçsüzlüğü, zayıf sesle ağlama, emme, yutma ve solunum güçlüğü ile giderek başını tutamama görülür. Belirtiler varsa hemen hastaneye başvurulmalıdır. Eğer erken tedavi edilmezse, ölüme kadar gidebilir.”

“Diğer hastalıklardan ayırt edilmesi zordur”

Ünüsan, zehirlenmenin klinik belirtilerinin tek başına teşhis edilebilmesine rağmen, diğer hastalıklardan ayırt edilmesinin zor olduğuna işaret etti.

En etkili yolun, hastanın serumunda, dışkısında veya hasta tarafından tüketilen gıdada toksin varlığını kanıtlamak olduğunu ifade eden Ünüsan, şunları kaydetti:

“Hastalık, bebekte ’botulizmi botulinal’ toksininin kanıtlanması ve bebek dışkısında organizmanın bulunması ile teşhis edilir. Anneler emziği bala batırıp çocuğa veriyor veya mama yaptığında, çocuğun yemesini kolaylaştırması için mamanın içine bal katıyor. Bunlar kesinlikle yapılmaması gereken davranışlar. Bal bebekler için sakıncalı bir besin. Bu nedenle aileler çocuklarına 1 yaşından sonra bal yedirmeye başlamalıdır.”

Bal alırken çok dikkat edilmesi gerektiğini de vurgulayan Ünüsan, mutlaka kalite belgelerine bakılması gerektiğini vurguladı.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*