Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / “Manken hastalığı” kişiyi ölüme sürüklüyor

“Manken hastalığı” kişiyi ölüme sürüklüyor

Sıfır beden olma isteğiyle gelişen, en tehlikeli psikolojik sağlık sorunları arasında yer alan ve halk arasında “manken hastalığı” olarak bilinen ”anoreksiya nervoza” hastalarının aynı yaş grubunda olan bir bireye göre 50 kat daha fazla ölüm riski bulunduğu bildirildi.   Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sabri Hergüner, ergenlik dönemindeki genç kızların, bilinç altlarına yerleşen “ne kadar zayıf olursam o kadar güzel olurum” anlayışı nedeniyle yemeyi reddettiklerini söyledi.

Yeme bozukluğuyla kendini gösteren bu ruhsal rahatsızlığa sahip kişilerin, sürekli kilo vermek istediklerini belirten Hergüner, halk arasında “manken hastalığı” olarak bilinen ”anoreksiya nervoz” ‘rahatsızlığının toplumda genç kızlarda yüzde 1 oranında görüldüğünü dile getirdi.   Ergenlik döneminde “masum” bir diyetle başlayan hastalığın ilerlediğinde durdurulamadığını aktaran Hergüner, aşırı zayıflığın, bağışıklık sistemini zayıflattığını, hastalıklara karşı direnci azalttığını, vücut fonksiyonlarını bozduğunu, kronik yorgunluk ve halsizliğe neden olduğunu kaydetti.   Yaş grubuna göre 50 kat daha fazla ölüm riski var   Hergüner, rahatsızlığın sık görülmeye başlamasından dolayı hastanelerinde yeme bozukluğu birimi açtıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Yemeyi reddeden, daha zayıf ve güzel olmak için yemeyi kesen genç kızlar için tedavi birimi oluşturduk. Her geçen gün hasta sayımız artıyor. Filmlerde gördüğü mankenlere, oyunculara benzeme isteği olan genç kızlar, yoğun kilo kaybından dolayı zor günler geçiriyor. Beş yıl içinde tedavi edilmeyen hastaların ölüm riski var. Bu tür hastaların aynı yaş grubunda olan bir bireye göre 50 kat daha fazla ölüm riski bulunuyor. Ölümlerin en büyük nedeni kilo kaybından dolayı. Zayıflıktan dolayı bağışıklık sistemi çöken kişi, enfeksiyonlara karşı çok duyarlı oluyor. İlk bir yıl içinde belirtiler tespit edildiğinde tedaviye başlanırsa yüz güldürücü sonuçlar alınıyor. Belirtiler başladıktan 5-6 yıl sonra gelindiğinde tedavi şansı yüzde 30’a kadar düşebiliyor.”   Söz konusu rahatsızlığın dikkate alınması gerektiğine işaret eden Hergüner, yemeyi reddeden kişilerin çocuk ruh sağlığı merkezlerine başvurmaları gerektiği uyarısında bulundu. AA

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*