Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Maydanozun 10 Önemli Faydası

Maydanozun 10 Önemli Faydası

Salatalarınıza, yemeklerinize lezzet katan maydanoz… Antioksidan zengini, bol lifli, vitamin ve mineral deposu… Uzmanlar sebebi ile bolca tüketilmesi tavsiye edilen ve 100 gramı 36 kalori olan maydanozun yaprakları kolesterol ile yağ içermiyor. Maydanoz; A, C, E ve K vitaminleri ile B9 vitamini, yani folikasitin de iyi bir kaynağı. aynı sürede kalsiyum, potasyum ve demir minerallerinden de zengin.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Gence, maydanozun yaşamsal önem taşıyan faydalarını anlattı ve önemli uyarılarda bulundu.

1. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Maydanoz denilince akla ilk şekilde bağışıklık sistemi geliyor. içeriğindeki A, C, K vitaminleri ilefolat bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, A vitamini aynı sürede lenfosit ve beyaz kan hücreleri üstünde direkt etkili oluyor.

2. Vücuttaki ödemi atıyor

sıhhatli bir gövde, sıvıyı muhafaza ediyor. lakin ödem gibi sıvı birikmesi sonucunda vücut şişiyor. ödem sorununuz varsa birkaç çay kaşığı maydanoz suyu dahi rahatlamanızı sağlıyor. 1 bardak kaynar suya maydanoz saplarını ekleyin. Maydanoz suyu toksinlerin vücuttan atılmasına destekçi olacak.

3. Kalp hastalıklarından ve kanserden koruyor

A vitamininin öncül maddesi beta karoten ve C vitamini karışımından ötürü antioksidan özelliğe sahip olan maydanoz serbest radikallerin oluşumunu engelliyor. Maydanoz aynı zamanda kalp sağlığı ve kansere karşı da koruyucu etki gösteriyor. Folik asit içeriği sayesinde yürek dostu şekilde nitelendiriliyor, nedeni ise kalp krizi riskini artıran homosisteinmiktarının azalmasında destekçi olmakta. Diüretik etkisi sayesinde tansiyon düşürücü etkisi bulunuyor. Glutatyontransferaz enzimini aktive ederek, oksitlenmiş moleküllerle savaşarak kansere karşı koruyucu fonksiyon üstleniyor. ayrıca içerindeki K vitamini ve demir bakımından varlıklı olan maydanoz, vücuttan toksinlerin atılması sağlamaktadır ve kanı temizliyor. Karaciğeri zehirli maddelerden temizlemek için de yardımcı oluyor.

4. Kan şekerini düşürüyor

Araştırmalara göre, maydanozun diyabeti olan hastalarda kan şekeri düzeyini düşürmeye destekçi olduğu kanıtlandı. lakin araştırmalar sürüyor.

5. İdrar söktürüyor

Maydanozun içeriğindeki flavonglikozidinden ötürü idrar söktürücü etkisi bulunuyor. Bu sayede maydanoz, böbrek taşı, safra kesesi ve enfeksiyonlarının tedavisinde destekçi oluyor.

6. Diş ve diş eti hastalıklarını önlüyor

Diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucu vazife görüyor. Ağız kokusunun giderilmesinde de etkili oluyor.

7. Mide bulantısını dindiriyor

Maydanoz önemli bir hastalığın nedeni bulunmadığı takdirde mide bulantısına iyi geliyor.Yaprakları ve sapı antiseptik olan maydanozun gaz önleyici etkisi de mevcut.

8. Artritin kontrolünü sağlamakta

Maydanozun beta karoten ve C vitamini içeriği yardımı ile anti-inflamatuar özelliği bulunuyor. Böylelikle artrit kontrolünde önemi fayda sağlıyor.

9. Retina sağlığı için de önemli

Maydanoz içeriğindeki beta karotensayesinde ileri yaştaki insanlarda retina sağlığını koruyor. A vitaminin iyi kaynağı olan maydanoz göz sağlığını koruyucu tesir gösteriyor.

10. Anti bakteriyel özelliğe sahip

Klorofil içeren maydanozantibakteriyel özelliğe de sahip. Bu sayede ağız kokusunun önlenmesinde destekçi besindir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*