Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Memede Kanlı Akıntı Niçin Olur?

Memede Kanlı Akıntı Niçin Olur?

Memeden kanlı akış gelmesi kadınları epeyce korkutan bir durumdur ve aşağıda ciddi bir hastalık yattığı şüphesi uyandırır. Uzmanlarımız, günümüz kadınlarının anında kanser varlığını düşündüğü memeden kanlı akış gelmesinin nedenlerini açıkladılar. Bakın, memeden gelen kanlı akıntının sebepleri nelerdir.

Kadınlarda memeden gelen kanlı akıntı ekseri 20 ile 40 yaş arasındakilerde görülmektedir. Akla hemencecik kötü bir durumu getiren kanlı meme akıntısı kadınların hemen doktora başvurma sebeplerindendir biridir. Çoğu kadında çoğu kez görülen memeden kanlı sızıntı gelmesi sebepleri meme ile alakalı bazı sağlık durumu problemlerini dikkat çekici ediyor demektir. Peki, bu sorunlar nelerdir?

Kanlı Meme Akıntısının Nedenleri

Kimi zaman tek memeden kanlı akıntı gelir, kimi zamanda her ikisinden aniden. Meme ile ilişkili bir afiyet probleminin varlığına göze çarpan eden kanlı meme akıntısı, yapışkanımsı bir özelliğe sahiptir. Kanlı meme akıntısının sebepleri;

  • %48.1 intraduktal papillom,
  • %32.9 fibrokistik değişim ve
  • %14.3 kanser ve %4.8’de duktal ektazidir (meme kanallarda genişleme),
  • Meme kanallarında genişleme (duktal ektazi) ve
  • Fazla çocuk sahibi olmadır.

Meme başı uyarımına niçin olan bu sorunlar kanlı meme akıntısı nedenleri aralarında sayabileceklerimizdir. Sorunun ciddi bir probleme dönüşme riskinin olup olmadığını anlamanın en etkili yolu ise, bilirkişi muayenesidir. Belirlenmiş ki, kadınlarda kanlı meme akıntısı neden olur araştırılmalıdır. Altta yatan sorun her ise tedavisi yapılmalı ve bu sorundan kurtulma sağlanmalıdır.

Yaş faktörü de fazla önemlidir. Eğer kanlı meme akıntısı 50 yaş üstünde bir kadında husule gelen sorun ise, bu durum kanser riski taşıdığına muhabere edebilir. Genç yaşlarda daha çok meme başında ve meme kanallarında kist oluşumu söz konusu olabilirken, 50 yaş üzerindekiler için koşul önemli olabileceğinden mutlaka dikkat alınmalıdır.

Kanlı Meme Akıntısı Nedenleri Nasıl Anlaşılması Mümkün?

  • İnce iğne aspirasyon biyopsisi,
  • duktografi,
  • mammografi ve meme ultrasonu gibi yöntemlerle tanı konur.

Memede Kanlı Sızıntı Niçin Olur?

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*