Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Metabolizmayı hızlandırmanın püf noktaları

Metabolizmayı hızlandırmanın püf noktaları

Ramazan ayında uzun süreli açlık, zengin iftar sofraları, ağır sahur menüleri derken hem uyku düzeni hem de beslenme alışkanlıkları normalin dışına çıkıyor.

Fiziksel aktivitelerin azalması, iftar ve sahur saatleri arasındaki hareketsiz yaşam, öğünlerde ise ağır yemeklerin sık, fazla ve hızlı tüketilmesi metabolizma hızının yavaşlamasına neden oluyor. Böyle bir sürecin ardından bayram ziyaretlerinde tüketilen tatlı, çikolata ve gazlı içecekler, ani iniş ve çıkış gösteren kan şekeri düzensizliği, obezite ve beraberinde birçok hastalığa sebep oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Kula, Ramazan ayında yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak ve olası sağlık sorunlarını önlemek için doğru beslenmenin püf noktalarını anlattı.

Sıvı tüketimine dikkat!
Günde en 2-2,5 litre su tüketimi, fazla ödemin atılması, sindirim sonucu oluşan zararlı atıkların vücuttan temizlenmesi, metabolizmanın hızlanması ve kilo verilmesine yardımcı oluyor. Dyt. Kula, “Suyla beraber sıvı tüketimini artırmak için antioksidan içeriği yüksek yeşil çay ve beyaz çay sıcak veya soğuk olarak tüketilebiliyor” dedi.

Öğünleri dengelemek gerekiyor
Öğle ve akşam öğünlerinden birinde sebze, pilav, makarna, çorba gibi karbonhidrat kaynakları ile diğer öğünde ise et, tavuk, balık gibi protein kaynakları ile beslenmek yağ kaybı ağırlıklı kilo yönetimini sağlıyor. Diyetisyen Esra Kula, öğün dengesinin kurulması ile ilgili şu önerilerde bulundu: “Gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineralleri dengeli almak gerekiyor. Örneğin, hafif sebze yemekleri, salata, yoğurt gibi posa ve protein içeren bir öğle öğününü; yağsız ızgara et veya tavuk, salata, ayran veya cacık içeren bir akşam öğünü ile dengelemek önemtaşıyor. Ana öğünler yeterli ve dengeli olarak tüketildiğinde tatlılar ara öğün olarak tercih edilebiliyor.”

Kalsiyum olmadan yağlar erimiyor
Günde en ez 2 porsiyon süt veya kefir tüketimi yağ depolamayı önlüyor, metabolizma hızını arttırıyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor. Süt, kefir, yoğurt tüketimini yeterli düzeyde arttırmanın kilo vermede ve korumada yüksek derece etkili olduğunu belirten Dyt. Kula, süt ürünlerinde yağsız veya az yağlı olanların tercih edilmesini tavsiye etti.

Günde 6 öğün kalori yakımını artırıyor
Üç ana öğün, üç ara öğün ile dengeli ve sık beslenmek, ortalama 400 kalori daha fazla harcanmasını sağlıyor ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor. Dyt. Kula, baharatların yağ yakımına etkisini şu sözlerle açıkladı: “Hazırlanan yemeklerde tuz azaltılarak zencefil, kırmızıbiber, pul biber gibi baharatların kullanılması termojenik etkiyle metabolizmayı hızlandırarak vücudun yağ yakma kabiliyetini yüzde 25 oranında artırabiliyor. Zerdeçal ve zencefil gibi baharatların bağışıklık güçlendirerek hastalıklardan koruyucu etki göstermesi için karabiber, pul biber gibi baharatlarla karıştırılması, az miktarda yağ içerisinde ısıtılarak yemeklere eklenmesi gerekiyor.”

Haftada en az 3 gün düzenli egzersiz yapılmalı
Hayatın her aşamasında olması gereken egzersiz ve spor, Ramazan boyunca depolanan yağların tüketilmesi için gerekli enerjiyi sağlıyor. Dyt. Esra Kula, “Düzenli yapılan egzersiz kalp damar sistemi, iskelet- kas sistemi sağlığının korunmasını sağlıyor. Egzersiz, yağ yakımına yardımcı oluyor, düzenli yapıldıkça düşük metabolizma hızını da arttırıyor. Ramazan ayından hemen sonra fiziksel aktiviteyi arttırmak ve haftada en az 3 gün 50-60 dakika süren egzersizler sonucunda hem vücut enerji harcıyor hem de yağ kitlesi azalıp, kas kitlesinin artması sonucunda metabolizma hızı artıyor” dedi.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*