Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Mide Kanseri Hakkında Genel Bilgiler,Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir,Mide Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir,Mide Kanseri Tedavisi

Mide Kanseri Hakkında Genel Bilgiler,Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir,Mide Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir,Mide Kanseri Tedavisi

mide kanseri

 

MİDE KANSERİ

 

Mide kanseri yaş ile ilişkilidir. Dünyada en yaygın kanserlerdendir. Mide kanseri, insanlardaki en saldırgan tümörlerden biridir. Erken evrede teşhis edildiği zaman izlenen 5 yıllık sağ kalım oranı % 90-100 iken, ileri evre tümörlerde bu oran %15-25’lere kadar gerilemektedir.

 

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

 

Çevresel Faktörler İleri yaş, Cinsiyet, Diyet, Sigara kullanımı, Geçirilmiş mide rezeksiyonu, Sebze, meyve ve proteinden fakir; yağ, karbonhidrattan zengin beslenmelerde, Saklanmış gıdalar. Genetik Faktörler Ailevi, A kan grubu, pernisiyöz anemi, atrofik gastrit, aklorhidri, adenomatöz polipler, Aile hikâyesi varsa 3 katı yüksek risk söz konusudur.

 

MİDE KANSERİNİN TANISI

 

Erken Mide Kanserinin Tanısı Toplum taraması, sadece mide kanserinin prevalansının yüksek olduğu Japonya gibi ülkelerde önerilebilir. Japonya’da tarama için üst gastrointestinal radyografi kullanılmıştır, fakat endoskopi erken mide kanserini saptamak için en kullanışlı araçtır. Bu nedenle, her ne kadar etkinliği konusunda hala anlaşmazlıklar olsa da, erken mide kanseri insidansının düşük olduğu ülkelerde semptomatik hastaların seçici olarak taranması mide kanserinin erken saptanması ve tedavisini kolaylaştıran bir araç olarak kabul edilmelidir Endoskopik Ultrasonografi Erken mide kanserinin evrelenmesinde yararlı bir metot haline gelmiştir. Endoskopik ultrasonografi, mide duvarı ve katmanlarını gösterebildiği için, invazyon derinliği ve bölgesel lenf nodları, bilgisayarlı tomografiden daha iyi şekilde tanımlanabilir. Ülser Semptomları ve EMK Sıklıkla, birçok mide kanserli hastanın benign mide ülseri semptomları ile başvurduğu bildirilmiştir.

 

MİDE KANSERİ TEDAVİSİ

 

D2 lenfadenektomi erken mide kanseri dâhil mide kanserinin her evresi için tedavinin temeli olmuştur ancak konvansiyonel nodal disseksiyonun kullanımı, özellikle de mide kanseri için zordur. Mide kanserinin tedavisinde yeni trendler, Japon ve batı arasında farklılık göstermektedir. İngiltere ve İspanyada’ ki D1/D2 çalışmalarının cesaret kırıcı sonuçlarına rağmen, Avrupalı cerrahlar kürabl mide kanserini tedavi etmek için daha saldırgan cerrahi yapmaktadırlar. Diğer taraftan, Japon cerrahlar mide kanseri için giderek daha çok endoskopik mukozal rezeksiyon veya fonksiyon koruyucu gastrektomiler gibi konservatif yöntemler uygulamaya başladılar. Bu farklı eğilimler, değişik tedavi deneyimleri ve değişik tanısal tekniklerin kullanımından kaynaklanmaktadır. Gastrektomi Dünya genelinde, gastrektomi mide kanserinin tedavisi için en yaygın kullanılan yaklaşım kalmaya devam etmektedir, fakat yüksek insidansa sahip ülkelerde endoskopik tedavi popülerlik kazanmaktadır. Endoskopik Mukozal Rezeksiyon Endoskopik mukozal rezeksiyon cerrahiye alternatif bir yöntemdir. Bu prosedürde lezyonu yükseltmek için genellikle intramukozal izotonik enjekte edilir ve rezeksiyon için elektrokoter uygulanır; multipl rezeksiyonlar gerekebilir. Endoskopik Submukozal Disseksiyon Endoskopistin daha büyük tümörleri rezeke etme yeteneğini arttırmak ve daha uygun patolojik örnekler alması amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Diğer Modaliteler Mide kanseri tedavisinde kullanılmış olan diğer modaliteler fotodinamik tedavidir. Anti-Helikobakter Tedavi Hp enfeksiyonu hem erken hem de invaziv mide kanseri için iyi tanımlanmış bir risk faktörüdür. Bu nedenle, mide kanserli ve Hp enfeksiyonlu hastalarda eradikasyon uygundur.

 

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*