Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Migren hastalarına, çay, kahve ve çikolata uyarısı

Migren hastalarına, çay, kahve ve çikolata uyarısı

Diyetisyen Aysun Yurdakul, migren hastalarını çay, kahve ve çikolata konusunda uyardı.

Beslenme ile ilgili olan süreçte migren hastalarının bilhassa çikolata, çay ve kahveyi kısıtlaması gerektiğini belirtti.

“GAZLI İÇECEKLER DE MİGRENİ TETİKLİYOR”

Migren rahatsızlığı olanların şeker, kakao yahut çikolata bunun gibi birleşiminde kafein bulunan yiyeceklerin tüketiminden kaçmaları gerektiğine vurgu Yurdakul, “ayrıca çay ve kahve kadar gazlı içecekler de migreni tetikliyor.” dedi.

“PORTAKAL VE MUZ TÜKETİMİNE DİKKAT”

iyileşemeyen migren hastaları için kısıtlamaları gereken besinler meselesi için da önerilerde bulunan Diyetisyen Yurdakul, “çikolata, maya türleri, karaciğer, salam, sosis, bakla, salamura ringa balığı, peynir, tuzlama ve lahana turşusu, domates ve patlıcan gibi arasında histamin bulunan yiyecekler, portakal ve muz gibi arasında migreni arttırabilecek kimyasallar bulunan yiyecekler, buğday, süt gibi besinlerden uzak durmaları gerekmektedir” dedi.

“SEBZE AĞIRLIKLI BESLENİN”

Migren hastalarının itimat içerisinde tüketebilecekleri yiyecekler konusu için da açıklamalar oluşturan Yurdakul, sözlerine şöyle devam etti:

“Migren hastalarına sofralarında özellikle sebze çorbası, haşlanmış yumurta ve elmaya yer açmalarını tavsiye ederiz. Bunun yanı dizi sebze püresi, kereviz, armut, kivi ve papatya çayını bu tip hastalığı olan hastaların tüketmeleri meselesi için öneriyoruz.”

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*