Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Migreni olanlar dikkat!

Migreni olanlar dikkat!

Kanda bazı vitaminlerle antioksidanların eksikliğinin çocuklarda ve ergenlerde migrene sebep olabileceği bildirildi. ABD`de yapılan araştırmada migren ağrısıyla hastaneye başvuran 7 bin 800 çocuk, ergen ve genç yetişkinlerden alınan kan örnekleri 1 buçuk yıl süresince incelendi.
Migren ağrısı çeken çocuk ve ergenlerin kanlarındaki değerler, sağlıklı çocuklarınkilerle karşılaştırıldığında D vitamini, riboflavin (B2 vitamini), Koenzim Q10 (CoQ10) eksikliği olduğu ortaya çıktı.

Çalışma, migren hastası çocukların yüzde 42`sinde riboflavin, yüzde 71`inde de CoQ10 seviyesinin sınırda ve ya altında olduğu gösterdi. Migren ağrısı çeken çocukların yüzde 91`inde de D vitamini sınırın altında çıktı.

Kronik veya yoğun migren ağrısı olan çocuklarda riboflavin ve CoQ10 eksikliği, episodik veya daha az migren ağrısı çeken çocuklara nazaran daha yoğun görülüyor.

Bu iki antioksidanın eksikliği migrene benzer baş ağrısı görülen kızlarda erkeklere oranla daha çok fazla görülüyor.

Araştırmanın sonuçları, ABD`nin California eyaletinde San Diego kentinde Amerikan baş Ağrısı Araştırmaları Derneğinin geçen hafta düzenlenen yıllık zirvesinde paylaşıldı.

Vücutta imal edilen vitamin bunun gibi bir madde olan CoQ10, hücre içinde enerji üretimi için kullanılmaktadır. vücut güneş ışığına direkt maruz kaldığında deri tabakalarında üretime başlayan D vitamini esas olarak vücutta kalsiyum emilimine destekçi şekilde adale ve kemik kütlesinin artmasını sağlamakta.

Riboflavinin de gıdaları enerjiye dönüştüren bir vitamin bulunduğu biliniyor.

Kopenhag üniversitesinden araştırmacıların 2013`de yaptığı bir araştırmada, sağlıklı bireylerle migren hastalarının beyinlerinin metre taramaları karşılaştırılmıştı. Yapılan karşılaştırmalar, migren hastalarıyla sıhhatli kişilerin beyinleri arasında yapısal farklılıklar olduğunu, migrenin beynin beyaz maddesinde değişikliklere yol açtığını ve minik lezyonlara neden olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Bulantı, kusma, ışıktan, kokudan ve sesten rahatsız olmanın eşlik ettiği şiddetli baş ağrısı ile ortaya çıkan migren ağrılarını, hastaların bir kısmında çok zahmet ve uykusuzluk tetikleyebiliyor.

Bunun yanı dizi domates, portakal, çikolata, beyaz peynir, salam ve sosis bu gibi gıdalar ve çok aşırı kafein tüketiminin de migren üstünde etkisi bulunduğu belirtiliyor.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*