Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Miyokard İskemisi Belirtileri

Miyokard İskemisi Belirtileri

Kalp kasında yaşanan sorunlar neticesinde husule gelen Miyokard iskemi hastalığının belirtileri, yaşam kalitesini etkilemektedir. Miyokard iskemi belirtileri fark edildiği zaman mutlaka bir kalp sağlığı uzmanına başvurmalısınız.

Kalp kasına kan akışımı sağlamakla yükümlü olan koroner arterde kısmen ya da tamamen bir tıkanıklık söz konusu olması, bu bölgeye giden kan akışının azalmasına sebep olur ve akabinde Miyokard iskemi hastalığı meydana gelir. Kalbin oksijen bakımından da yoksun kalmasına neden olan bu sorun, bir takım belirtileri, şikayetleri beraberinde getirir. Peki, Miyokard iskemi hastalığı belirtileri nelerdir?

Aynı zamanda “kardiyak iskemi” olarak da isimlendirilen miyokard iskemi, kalbin verimli şekilde kan pompalama kabiliyetini azaltarak, kalp kasına zarar verebilir. Koroner arterlerden birinin aniden ve ciddi şekilde tıkanması kalp krizine yol açabilir. Miyokard iskemi aynı zamanda anormal kalp ritimlerinde de rol oynar.

Tedavi olarak kalp kasına kan akışını arttırmaya yönelik prosedürler uygulanır. Bunun için tıkalı arterleri açmak için ilaç kullanılması ve cerrahi bypass müdahalesi tedavi seçenekleri arasındadır. Kalbin sağlıklı yaşam tarzı seçimleri ile güçlü ve sağlıklı tutulması miyokard iskemisini önlemede de önemlidir.

Miyokard İskemi Belirtileri

Miyokard iskemisi olan bazı insanlarda herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Buna “sessiz iskemi” adı verilir. Yaygın görülen belirtiler şunlardır:

* Tipik olarak gövdenin sol tarafında hissedilen göğüs basıncı ya da ağrısı (anjin pektoris)
* Boyun veya çene ağrısı
* Omuz ya da kol ağrısı
* Hızlı kalp atışı
* Nefes darlığı
* Bulantı ve kusma

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*