Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Miyom Nedenleri

Miyom Nedenleri

Kadınlarda kanser riski taşımayan iyi huylu tümörler olarak görülen miyomların nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında makalemizde detaylı bir açıklamaya yer verdik. Kadınlarda miyom neden olur sorularının yanıtı sizlerle.

İç üreme organlarının yer aldığı pelvis bölgesinde en fazla karşılaşılan miyomlar, sevecen tümörlerdir. Her 5 kadından birinde çocuk doğurma yaşına geldiğinde görülmektedir. Nadiren 20’li yaşlarda ortaya çıkar ama en çok da 30’lu yaşlarda görülmektedir. Miyomların nedeni kesin olarak henüz bilinmese de, bir takım tetikleyici unsurlar bulunmaktadır.

Miyom Niçin Olur?

Genler

Miyom oluşumunda en sık faktörlerin başında genler gelmektedir. Anne veya kız kardeşte miyom bulunması, miyom riskini geliştirir.

Hormonlar

Kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron arasındaki dengesizlik de miyom nedenleridir. Gebelikte kadınların miyom ile tesadüf nedeni de, hormonal değişimlerdir.

Çevresel faktörler

Dünyamızın endüstriyelleşme başlaması çoğu üründe kadınlık hormonu olan östojeni taklit eden kimyasal bulunmasından nedeniyle da, kadınlarda miyom çoğaltma göstermektedir. Kozmetikler, tuvalet malzemeleri (sabun, diş macunu vb), ilaçlar, yumuşak plastikler, çeşitli gıda içerikleri, plastik gıda kapları gibi gündelik hayatımızda yer alan böylece fazla ürün vücuda östrojen yüklenmesine ve östrojene alıngan dokuların harekete geçmesine niçin olabilir.

Stres

Her afiyet sorununun nedenleri arasındadır. Vücudumuz sterli iken akıcı çalışamadığı için hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Miyom sebeplerinden biri de strestir.

Diyet

Sağlıklı diyet uygulanmaması, diyetlerin kişisel olmaması gibi faktörlerde kadınlarda miyomu tetiklemektedir. hızlı ve aşırı kilo alıp verme vücudun dengesini bozar.

Beslenme

Beslenmede kırmızı et ve şarküteri ürünleri tüketenlerde miyom gelişme riski bulunmaktadır.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*