Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Molluskum Kontagiozum Ve Tedavisi

Molluskum Kontagiozum Ve Tedavisi

mas

Molluskum Kontagiozum bir virüsün neden olduğu ve çok sayıda küçük “papül” adı verilen kabartılarla ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Etkeni “poxvirus” gru­bundan “Molluscum kontagiozum”dur. Vücut teması veya ortak kullanılan havlu ya da eşyayla bulaşabilir. Kuluçka süresi 1 hafta ile 6 ay arasında değişir. Hastalık esnasında 2-4 mm çapında, bazen daha büyük, kül renginde inci gibi siğile benzer nodüller oluşur; nodüller tek tek ya da gruplar halinde görülür. Nodüller genital bölgede, kollarda, bacaklarda ve kıllı deride bulunabilir.

Kaşınma ve ağrı olabilir. Çoğunlukla kendiliğinden iyileşme görülür. Tedavi esnasında, lezyonlar sıkılır, içindeki peynirimsi madde çıkarılır ve fenol uygulanır. Birçok araştırma bu hasta­lığın kendiliğinden geçebileceğini gösterdiğinden, hiçbir şey yapmadan bekleme­yi de tercih edebilirsiniz. Bu hastalığın, MMR (kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşı­sı ile ilişkisi olabileceği düşünülmektedir.

Molluskum Kontagiozum için önerilen modern tıp tedavileri:

Hastalık sırasında siğiller oluşmaktadır. Siğillerin sayısı az ise, hastalık “korosiv ilaçlar” adı verilen ilaçlarla tedavi edilebilir. Siğillerin özel bir alet aracılığı ile kesil­mesi ya da yakılması da önerilen diğer tedaviler arasındadır.

Doğal sağlık tedavileri:

■ Molluskum kontagiozum kendiliğinden geçebilen bir hastalık olduğundan en­dişelenmenize gerek yoktur. Bu hastalığın en belirgin dezavantajı hastanın siğil­leri nedeniyle dış görünüşünü beğenmemesidir. Özellikle de çocuklar siğillerini kafalarına takar ve görüntülerinden utanırlar. Birçok doğal tedavi siğillerin kö­künü kazıyabilir. Ancak bu tür tedaviler deneyimli bir sağlık uzmanı tarafından yürütülmelidir. Uzun vadeli olarak planlanan homeopati tedavisi, geleneksel Çin terapileri ve herbaîizm siğillerin tedavisi için oldukça etkilidir.
■ Homeopati alanında “thuja” ismiyle bilinen bitki siğillerin yok edilmesi için oldukça etkilidir. Bu bitki birkaç hafta üst üste günde iki kere kullanılmalıdır.
■ Siğillerin üzerine bir damla çay ağacı, bir damla lavanta ve bir damla E vitami­ni yağından oluşturduğunuz karışımı sürebilirsiniz. Bu karışımı her gün ban­yodan sonra kullanırsanız etkisini görebilirsiniz.
■ İltihaplanan ve ağrılara neden olan siğiller Bach çiçek kremleri ile tedavi edilebilir.

Faydalı terapiler:

Homeopati, herbaîizm, aromaterapi, geleneksel Çin terapileri, akupunktur ve ba­ğışıklık sistemini güçlendiren her türlü terapi.

Evde yapabilecekleriniz:

■ Molluskum kontagiozum bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın bulaşıcılığı ol­dukça ilginç bir özelliğe sahiptir çünkü bu hastalığa meyilli olan çocuklar has­talığın etken virüsünü kapmaz. Bu hastalığa yakalanan bir çocuk siğillere me­yilli olan kardeşi ile beraber yıkandığında, siğillere meyilli olan çocuk bu has­talıktan hiçbir şekilde etkilenmez. Hastalığın tedavisi bazı durumlarda olduk­ça güçleşir. Birden çok çocuğunuz varsa, hepsini beraber bir küvete sokmak yerine, tek tek yıkamanız tavsiye edilmektedir. Bu şekilde koruyucu ve önleyi­ci bir tedbir almış olursunuz. Çocuklarınızın her birini küvette yıkıyorsanız, küvet suyunun içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatın. Çocuklarınızın kul­landığı havluları ayırın.
■ Bu hastalığın bir an önce atlatılabilmesini sağlamak için, çocuklarınızın bağı­şıklık sistemini güçlendirmeye çalışın.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*