Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Neden düzenli alıştırma yapılmalı?

Neden düzenli alıştırma yapılmalı?

Louisiana’daki Pennington Biyomedikal Araştırmalar Merkezi’ndeki insan genomu laboratuvarının direktörü Claude Bouchard “Egzersizin yapabileceği şeylere yakın bir ilaç yok ve eğer olsaydı, son derece pahalı olurdu ” diyor.

Çoğumuz egzersizin sağlığımız için yardımsever olduğunu duymuşuzdur veya böyle bir kanıya sahibizdir lakin çoğu insanda bunu faaliyete dönüştürecek yeterli motivasyon ne eyvah ama değil. Ama ortaya meydana çıkan kanıtlar hasta veya hamile olsanız bile herhangi bir yaşta hareket etmeye başlamanız için çok artı nedeniniz olduğunu gösteriyor.  Louisiana’daki Pennington Biyomedikal Incelemeler Merkezi’ndeki insan genomu laboratuvarının direktörü Claude Bouchard “Egzersizin yapabileceği şeylere yakın bir ilaç değil ve eğer olsaydı, son derece fiyatı yüksek olurdu ” diyor.

İşte hareket eden bir vücutta olan bazı şaşırtıcı şartların değişmesi:

1. Alıştırma beyniniz için harika.

Egzersiz yapmak, daha az buhran, daha iyi zihin ve daha hızlı öğrenme ile bağlantılıdır. Araştırmalar keza şu lahza egzersizin Alzheimer hastalığının başlangıcını durdurmak veya tecil etmek için en iyi yol olduğuna da muhabere ediyor.

Bilim adamları, egzersizin beynin yapısını ve işleyişini neden değiştirdiklerini tamamen bilmiyorlar, fakat bu şuanda faal bir araştırma alanı. Şimdiye dek, egzersizin protein BDNF (beyin türevi nevrotrofik etmen) sayesinde yeni kan damarlarının ve hatta yeni beyin hücrelerinin büyümesini besleyerek beyindeki kan akışını geliştirdiğini keşfettiler. BDNF, yeni nöronların büyümesini tetikler ve beyindeki hücrelerin dejenerasyonundan korunmasına ve onarımına asistan olur. Ayrıca, son araştırmalara göre insanların odaklanmasına asistan olabilir.

2. Mutlu olabilirsiniz.

Sayısız araştırma, yürümeden bisiklete binmeye, insanlara kendini daha iyi hissettiren ve buhran semptomlarını hafifleten çoğu alıştırma türünün olduğunu göstermektedir. Alıştırma, beyin-serotonin, norepinefrin, endorfin, dopamin kimyasallarının özgür bırakılmasını tetikler ve bıktırıcı ruh halini hafifletir ve stresi giderir. Amerikan Alıştırma Konseyi baş bilim yetkilisi Cedric Bryant, “Yıllarca egzersizin somut yararları üzerine yoğunlaştık ve düzenli olarak etkin olmanın psikolojik ve hissi yararlarını sahiden görmezden geldik” diyor.

3. Yaşınızı yavaşlatabilir.

Egzersizin insan ömrünü beş yıla değin uzattığı gösterilmiştir. Ufak bir yeni alıştırma, sıradan yoğunlukta egzersizin hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatabileceğini önermektedir. Halk Müziği büyüdükçe ve hücreleri tekrar tekrar bölündükçe, kromozomların sonundaki koruyucu kapakları telomerleri kısalır. Egzersizin telomerleri nasıl etkilediğini bakmak için araştırmacılar 10 dinç kişiden sabit bir bisiklet egzersizinden  45 dakika önce ve daha sonra bir kas biyopsisi ve kan örneği aldılar. Bu egzersizin telomerleri koruyan bir molekülün seviyesini arttırdığını ve sonundaki kısalmanın hızını yavaşlattığını gösterdiler. Bu çalışma egzersizin yaşlanmayı hücre seviyede yavaşlattığını gösteriyor.

4. Cildinizi daha iyi görünür ışık halkası getirecektir.

Aerobik alıştırma, kan dolaşımını hızlandırır oksijeni ve beslenme maddelerinin deriye iletilmesini sağlar ve yaraların daha süratli iyileşmesine tezgâhtar olur. Egzersiz fizyoloğu Anthony Hackney “Irk yaralandığı vakit olası olan en kısa sürede hareket etmelidirler. Yalnızca kasın atrofik olmamasını temin etmek için değil, bununla birlikte cilde iyi bir kan akışı karşılamak için” diyor.

Deri bununla birlikte beden ısısının ayarlanmasında da devir yapmaktadır. Egzersiz yaparken kaslarınız fazla fazla ısı üretir; cisim sıcaklığının fazla pozitif artmaması için bunu cildimizle dışarı ısı olarak atarız.

5. Şaşılacak şeyler yalnızca birkaç dakika içinde gerçekleşebilir.

Ontario’daki McMaster Üniversitesi’nden bir egzersiz fizyoloğu Martin Gibala,  tipik bir 50 dakikalık maçla karşılaştırıldığında, 10 dakikalık bir egzersizin ne dek etkili olabileceğini sınamak istiyordu. Tasarladığı mikro-alıştırma programı, 20 saniyelik aralıklarla fazla sıkıcı ve uzun süreli çalışabilmenin kuvvet olduğu egzersizleri ve peşinde kısa toparlanmaları içermektedir. Üç aylık bir çalışmada, hangisinin daha iyi olduğunu bakmak için standarta karşısında kısa ve yoğun egzersizi incelediler. Bir egzersizin beş kat daha uzun sürmesine karşın,  vücudun gidip gelen çalışmadaki şaşma yüzünden iki alıştırma türünde de kalp fonksiyonlarında ve kan şekeri kontrolünde özdeş gelişmeler olduğu görüldü.

6. Büyük bir hastalığa yakalanmanıza asistan olabilir.

Sahiden de, Herif 2 diyabetten yürek yetmezliğine değin, farklı kronik koşullara sahip kişiler için çok etkili egzersizler (Gibala’nın çalıştığı gidip gelen egzersizler gibi) bile mümkündür. Bu yeni bir zihin, çünkü onlarca yıldır belirli hastalıkları olan insanlara egzersiz yapmamaları önerildi. Derhal bilim insanları, çok daha pozitif insanın alıştırma yapabildiğini ve yapması gerektiğini biliyor. Yakın tarihli 300’den pozitif klinik araştırmanın analizinde, insanların inme sonrası iyileşme gösterdikleri keşfettiler; çalışma onlara rehabilitasyonda daha etkin oldu.

7. Vücuttaki yağ oranı azalır.

Gövde, enerji kaynağı olarak keza karbonhidratları hem de yağları kullanır. Ancak tutarlı aerobik alıştırma eğitimi sonrasında vücut enerjiye dönüştürülmesi için çok miktarda oksijene ihtiyaç duyar ve bunu yağdan daha iyi elde eder. Hackney, “Egzersiz eğitiminin faydalarından biri, kardiyovasküler sistemimizin oksijen sağlama konusunda daha zinde ve daha iyi olmasıdır; bu nedenle, daha fazla yağ metabolize edebiliyoruz” dedi. 

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*