Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Obezite durdurulamıyor

Obezite durdurulamıyor

Dr. Babek Tabandeh, 21 Mayıs Dünya Obezite Günü dolayısıyla Türkiye’deki obezite tehlikesine değindi. Tabandeh, obezite cerrahisi olan Bariyatrik Tedavi Merkezi sayılarının azlığına dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün 2015 yılı verilerine göre, dünyada yaklaşık 2.3 milyar insan ideal kilosunun üstünde bulunuyor. Günümüzde ise dünyada 700 milyon obez hasta yaşamaktadır. Türkiye’deki obezite sıklığı konusunda son istatistiksel araştırma 2010 yılında yapılmış olsa da her yıl Sağlık Bakanlığının verileri ve tahminleri yayınlanmakta ve toplumumuzun yüzde 30’unda BMI yani vücut kitle endeksi oranı 22-25 yaş arasında olması gerekirken bu sayı 35 ve üzerindedir. Buna göre 2015 yılında Türkiye’de yaşayan 3 milyon obez vardır.

ÇOCUKLARDA BU ORAN ARTIYOR

Erkeklerde obezite oranı yüzde 20.5 iken kadınlarda bu oran yüzde 41 düzeyinde gözüküyor. En düşündürücü gerçek ise obezitenin Türkiye’de 0-5 yaş gurubu çocuklar arasında yüzde 8,5 (erkek yüzde 10,1, kız yüzde 6,8), 6-18 yaş gurubunda ise yüzde 8,2 (erkek yüzde 9,1, kız yüzde7,3) olmasıdır. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 16.5’i yani 13 milyon kişi 18 yaş altında olduğuna göre bu oranlara göre ülkemizde yaklaşık 1 milyon 800 bin obez çocuk yaşamaktadır.

İYİ DİYET VE SAĞLIKLI BESLENME EN İDEAL ÇÖZÜM

İyi bir diyetle sağlıklı ve dengeli beslenmenin en ideal çözüm olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Babek Tabandeh, “Ancak çoğu zaman bu diyeti sürdürmek mümkün olmamakta, diğer sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Günümüzde Bariyatrik Cerrahi adı ile bilinen ve bu cerrahi yöntemini kullanarak ameliyat edilen hastalar, sadece ideal kilolarına kavuşmakla kalmayıp, ilaç dozlarını düşürmek hatta ilaçlarını bırakarak normal kan şekeri, basıncı ve yağları ile daha sağlıklı bir hayat sürdürebilmektedir” diye konuştu.

Tabandeh, obezitenin insanların yaşam şekillerini sınırlandırdığı ve bu konuda önlem alınması gerektiğine dikkat çekti. Diyet ile yeterli sonuç alınmadığında hastalığa doktor kararı ile bariyatrik cerrahi müdahalesi yapılabileceğini vurgulayan Tabandeh, “Türkiye’de, bariyatrik merkezlerinin de artması gerekir. Sağlık Bakanlığı, 2015 yılı için Türkiye Obezite ve Bariatrik cerrahisi tahmini sayısını 3 bin operasyon olarak bildirmiştir. Bariyatrik cerrahilerinin uygulandığı merkez sayısı 100’ün altında iken istatistiklere göre Türkiye’de ihtiyaç duyulan bariyatrik operasyon sayısı yaklaşık 2 milyon civarındadır. Bunun da anlamı ülke bazında cerrahi tek başına obezite için çözüm olmayacağıdır” dedi.

“OBEZİTEYE SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ GİBİ BAKILMALIDIR”

Obezite sorununa bir sosyal sorumluluk projesi gibi bakan Tabandeh, var olan tehlike konusunda herkesi çevrelerindeki insanları bilinçlendirmeye davet ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Her ortamda obezite nedeniyle sorun yaşayan insanların uyarılması ve bu konuda profesyonel yardım almaktan korkmamaları gerektiğini dile getirmek gerekiyor. Çözümün her zaman çaba ve destekle mümkün olabildiği gerçeği her yaş gurubuna aşılanmalıdır.”

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*