Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Obezite olmamak için ne yapmalıyız?

Obezite olmamak için ne yapmalıyız?

Dünyada hem gelişmiş hem de yeni gelişme faaliyeti için olan ülkelerde sıkça örülen sağlık sorunlarından birisi olan obeziteye karşı küçük yaşlardan itibaren önlemler alınması gerekiyor. Obezite olmamak için çocukluk döneminden…

Dünyada hem gelişmiş hem de yeni gelişme faaliyeti için olan ülkelerde sıkça örülen sağlık sorunlarından birisi olan obeziteye karşı küçük yaşlardan itibaren önlemler alınması gerekiyor. Obezite olmamak için çocukluk döneminden itibaren pek çok hususa dikkat edilmesi gerekirken, yetişkinlik döneminde ise obez riski olanlar mutlaka ciddi önlemler alması tavsiye ediliyor. Peki obeziteye yakalanmamak için neler yapmalıyız? Obeziteyi önleme yolları nelerdir?

Obeziteden korunmak için ne yapmalıyız?

Obezite olmamak için yapılması gerekenler

Türkiye’de kadınların %33’ü, erkeklerin ise %13’ü obezite hastalığının tehlikesi altında bulunmakta ve bu oranlar giderek artış göstermektedir. Pbezite olmamak için yapılması gerekenler başında dengeli beslenme ve hareket aktifliği geliyor. Pek çok sebepten kaynaklı olarak husule gelen obezite hastalığından korunmak ve obezite olmamak için yaşamın ilk ayından itibaren bebeklerin anne sütüyle beslenmesi, mama yedirilen bebeklere ise doyduktan sonra mamayı bitirmek için zorlanmamaları gerekiyor.

Çocukluk çağında olanların ise yüksek kalori ihtiva eden gıdalardan uzak durması, şekerli ve gazlı içecekleri içmemeleri obeziteye karşı alınması gereken önlemler arasındadır. Şekerli ve gazlı içeceklerin yerine ayran, süt ve taze sıkılmış meyve suları içilmelidir.

Ayrıca obezite olmamak için dikkat edilmesi gerekenler arasında, öğünlerin düzenli olması, bol su tüketilmesi, hazır gıdalardan uzak durulması, yemeklerin iyice çiğnenerek yavaş yavaş yenmesi gerekir. Hareket kabiliyetini arttırmak için ise egzersiz ve spor yapılmalı, eğer vakit bulunamıyorsa işe gidiş gelişlerde yürüyüşler yapılmalı, asansör yerine merdiven kullanılmalıdır.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*