Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Öldüren Piliçler

Öldüren Piliçler

İngiliz sağlık ve beslenmem uzmanları, ham tavuğu pişirmeden önce yıkamanın yiyecek zehirlenmesi riskini arttırdığı uyarısında bulundu.

İngiltere Gıda Standartları Dairesi (FSA), 4 bin 500 İngiliz vatandaşın katılımıyla yaptığı ankette katılımcıların yüzde 44’ünün tavuğu pişirmeden önce yıkadığını ortaya koydu.

FSA, tavuğun yıkanmasıyla etrafa sıçrayan sular yoluyla ellere, mutfak tezgâhına, pişirme kaplarına kampilobakter bakterisi bulaştığını söylüyor.

ÖLÜM RİSKİ VAR

Gıda zehirlenmesi vakalarının çoğu tavuklardaki mikroplardan kaynaklanıyor.

Zehirlenmenin belirtileri, ishal, mide krampları ve mide bulantıları, alev ve halsizlik olarak ortaya çıkıyor.

Çoğu hastanın rahatsızlığı sadece birkaç gün sürüyor ama gıda zehirlenmesi uzun vadede, bağırsak sendromu ve asap sistemini etkileyen Guillain-Barre sendromu gibi sağlık durumu sorunlarına da yol açabiliyor.

TAVUĞU YIKAMADAN PİŞİRİN

Bu müşteri rahatsızlıkların ölüme de neden olabileceği belirtiliyor. En büyük risk grubu beş yaş altı çocuklar ve ileri yaştaki yetişkinler.

İngiltere Yiyecek Standartları Dairesi FSA Başkanı Catherine Brown, “Çiğ tavuğa dokunduktan sonra ellerin yıkanması ve iyi pişirilmesi gibi bazı tavsiyeler dikkate alınsa da araştırmamız tavuğun pişirilmeden önce yıkanmasının yaygın bir dilekçe olduğunu gösteriyor” dedi.

Brown şöyle devam etti: “bu nedenle halka, çiğ tavuk etini yıkamamaları çağrısında bulunuyor ve ham tavuğun yıkanmasının çapraz kontaminasyon sonucu kampilobakter enfeksiyonuna yakalanma riskini arttırdığı konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz.”

BUNU BILEN ÇOK AZ

İngiltere’de her sene takriben 280 bin kişinin kampilobakter enfeksiyonuna yakalandığı lakin ankete katılanlarınsa sadece yüzde 28’inin bu enfeksiyondan farkında olduğu belirtildi. Bakteri hakkında veri sahibi olanların da yalnızca üçte biri enfeksiyon kaynağının kümes hayvanları olduğunun bilincinde.

Ankete katılanların yüzde 90’ı, ‘salmonella bakterisi ve E. coli olarak da aşina koli basilini duyduklarını’ söylüyor. Tavukları pişirmeden önce yıkayanlar bunu daha fazla ‘pislikleri ve mikropları arındırmak için’ veya alışılmışlık olarak yaptıklarını ifade ediyor. Kampilobakter, İngiltere’de gıda zehirlenmesine niçin olan bakterilerin başında geliyor.

 

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*