Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Panik atak olanların beslenmek konusunda dikkat etmesi gerekenler

Panik atak olanların beslenmek konusunda dikkat etmesi gerekenler

pani

 

Panikatak da Beslenme Nasıl Olmalı?

Gerek fiziksel gerekse ruhsal hastalıklarda vucut kimyası değişir. Metabolizma farklılaşabilir. İnsan biyolojik,psikolojik ve sosyal boyutları olan bir varlıktır. Kimya derslerindeki birleşik kaplar gibiyiz. Bir yerde sıvı azalınca diğer yerde çoğalır ama yok olmaz…

Panik ataklar böbreküstü bezlerimizden yüksek miktarda “Adrenalin ve Kortizol” salgılatır…Ataklar sırasında oluşan çarpıntı,terleme,ateş basması, tansiyon yükselmesi, nefes darlığı, her şeyi sisli görme durumları bu hormonların yaptığı fizyolojik etkilerdir. Bu belirtilerin beyindeki algılamaları ise ; hep ciddi bir hastalık  yaşanacağı şeklindedir…

Panik ataklardaki belirtileri ortaya çıkaran  her şey, panikatağın geldiği şeklinde değerlendirilir..

Yeme–içme davranışımızda  panikataklarla yakından ilgilidir…Örneğin; uzun süre aç kalmak kan şekerini düşürür. Düşen şekeri normale çıkarmak için böbrek üstü bezlerimizden “Adrenalin,kortizol, büyüme hormonları” salgılanır… Bu hormonlar depolarımızdaki yağlardan,proteinlerden  şeker üretmeye çalışır…Bu arada Çarpıntı, ağız kuruluğu, terleme, sinirlilik, ortaya çıkar. Panikli bir insan normal olan bu durumu hemen panikatak olarak değerlendirir ve korkuya kapılır. Korkuyla beraber adrenalin daha da yükselir ve gerçek panik başlar…

Veya yemek sonrası alınan gıdaların hazmı için “mide fabrikası” nın daha çok enerjiye gereksinimi olur. Bu enerji kanla sağlanır.İstirahat durumundaki çalışmasını terk eden kalp, hızlanmaya ve mideye daha çok  kan pompalamaya başlar. Panikataklı biri kalbine çok duyarlı ve odaklı olduğundan bunu hisseder.Çarpıntıyı  panik başladı diye düşünür ve korkar…Oysa bu da fizyolojik, normal bir durumdur…Panikle tanışmamış olsa belki hiç dikkatini çekmeyecektir.

Dolayısıyla açlık-tokluk durumumuz, ne yiyip-içtiğimiz panik ataklarımızla yakından ilişkilidir…

Panikatağı tetikleyen yiyecek – içecekler ve durumlar nelerdir?

-Koyu çay
-Kahve
-Kolalı içecekler
-Alkol(Başlangıçta rahatlatır sonraları paniği artırır.)
-Aşırı sigara içimi
-Esrar,ektazi, kokain
-Aşırı yemek yemek

-Özellikle tatlı yiyecekler( bunlar kan şekerini birden yükseltir.Direkt glukoz içeren yiyecekler kan şekerini birden yükseltiğinden şekeri düşüren İnsülin hormonunu  aşırı salgılatır ve kan şekerini birden düşürüp paniğe sebep olabilir)

-Düzensiz ve tek yönlü beslenmeler
-Uzun süre aç kalmak
-Yemeklerden sonra hemen uyumak( özellikle ağır yemeklerden sonra…)
-Vitaminden yoksun yiyecekle beslenmek
-Aşırı ve hızlı kilo vermek-Rejim yapmak( bu durum vucut kimyasını bozarak paniğe depresyona yol açabilir. Ayda en fazla iki –üç kilo verecek şekilde diyet yapılmalı)
-Rejim amaçlı iştah kesici ilaçlar da paniğe depresyona sebep olabilmektedir.

Panik atak da Beslenme Nasıl Olmalı?

-En temek şey,panik atak tetikleyici yiyecek ve içeceklerden kaçınmak.
-Günde toplam 8-10 su bardağı; su, soda, taze sıkılmış meyve suları içmek
-Günde 5 adet değişik ve özellikle o mevsimde olan meyvelerden yemek( örneğin;yaz aylarında  bir dilim karpuz, bir şeftali, bir armut, iki kayısı gibi…)
-Mevsimsel beslenmek(kışın kış, yazın yaz  sebze ve yiyeceklerini  tercih etmek.)

Özellikle sebze Yemeklerini az pişirip vitaminlerinin  hasar görmesine engel olalım.Yemeklerde mutlaka sıvı yağ kullanılmalı. Yağı kesinlikle yakmamalıyız…Hatta sebzeleri buharda pişirip, üzerine zeytinyağı gezdirmek daha sağlıklıdır.

-Mevsiminde ıspanak, pırasa, muz, brokoli, kereviz, enginar yemek.
-Günde üç öğün yerine 5 öğün , ama az az yemek.
-B vitaminlerinin sinir sistemini güçlendirdiği ve beyindeki serotonini artırdığı , adet öncesi gerilimi azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle kepekli buğday ekmeği yemek, mercimek, nohut, fasulye, bezelye, barbunya tüketmek faydalıdır.
-Tatlılardan sütlü ve meyve tatlılarını tercih etmek doğru olur
-Meyve ve tatlıların yemekten iki saat önce ya da sonra yenmesi daha doğru olur.
-Çay tiryakileri günde 5-6 bardağı geçmemeli ve açık içmeliler.
-Panik ataklar kontrol altına alındıktan sonra günde bir adet kahve içilebilir.
-Her gün mutlaka bitkisel çay içilmelidir. Panikatak ve kaygı giderici özelliği olan Melisa, Papatya,değişik firmaların çıkardığı ve üzerinde …Relax yazan  bitki çaylarından günde toplam üç fincan içilmeli…
-omega 3 ve omega 6 dan  zengin  olan Ton ve Somon balıklarından yiyelim.Bunlar sinir sistemi hücrelerinin zar yapısını güçlendirerek iletinin sağlıklı olmasını sağlar ve vucut direncini artırır…

Balık sevmeyen veya bulamayanlar ise; her gün bir yemek kaşığı Keten Tohumu yiyebilirler. (sütle, yoğurtla ya da suyla yutulabilir…)

-Evimizde işyerimizde  Lavanta  bulundurup, ondan yayılan rahatlatıcı kokuları içimize çekelim… Güzel kokulu duş jelleri kullanalım. Güzel Kokuların ve bazı müziklerin bizi gevşeten, huzur veren gücünü keşfedelim…

Panikatak için Bitkisel Tedaviler

  • Nadiren olan panik hissi için, dilinize damlatılan birkaç damla Dr. Bach’ın çiçek terapisinin faydası olabilir. Alternatif olarak, kesme şekerin üzerine bir damla gül yağı damlatıp, yavaşça ağzınızda eritebilirsiniz. Oda kokusuna karıştırılmış veya mendilin üzerine dökülmüş bir damla gül yağı da yardımcı olacaklır.
  • Bir fincan kestere ve takkeotu çayı için (her fincan için bir tatlı kaşığı) ve derin nefes almaya konsantre olurken bu çaydan yudumlayın.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*