Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Parodontit, peridontit

Parodontit, peridontit

par

 

Parodontit, peridontit

Parodontit, peridontit, parodontitis, peridontitis, dişeti ve yuvasının iltihaplanması:

Parodontit dişeti ve dişyuvasının iltihaplanmasına verilen isimdir. Eskiden genelikle parodontozla karıştırılmıştır. Parodontoz dişi tutan kemikte, yani çene kemiğinde ortaya çıkan hastalıktır, yani çene kemiği hastalığıdır. Diş çürüğüne ise karies denir ve konu bu isimle anılan başka bir başlıkta ele alınmıştır. Diş pası olarak bilinen meddeye ise diş plakı denir, diş plakı yemek artıkları, tükrük artıkları, siyah çay ve sigaranın birleşimindeki bazı maddeler, özeliklede bakteriler bunların hepsi birden dişetini, dişi vehatta önce iltihapladırır sonrada çene kemiğine kadar çürütürler. Bakterilerin besinle alınan şekeri aside çevirmesi ile dişeti ve yuvası iltihaplanır (parodontit), diş çürüğü (karies) ve neticede parodontoz (çene kemiği çürüğü) oluşur.

Parodontit?in alış sebebi?
Bakteriler besinlerdeki şekerli maddeleri aside dönüştürerek vede ayrıca toksik maddeler üreterek vede sağlıksız beslenme sonucu önce dişeti iltihaplanması (jinjvit, gingivitis) oluşur. Dişetinin iltihaplanması zamanında tedavi edilmezse bu dişetinde cepler (mikrop yuvası ) oluşur, buda zamanla dişi tutan yuvada vede çene kemiğinde tahribata sebep olur. Mikropların oluşturdukları ceplerde (keseciklerde) diş plakı oluşur, buda bir mikrop yuvasına dönüşür ve tahribat sürekli büyür.

Parodontiti etkileyen fakrörler:
1-) Tükrük ne kadar koyu olursa, o kadarda kalitesi düşük demektir, çünkü temizleme işlemini tam göremez.
2-) Ağızla nefes alış-verişler ağız mukozasını kurutur.
3-) Ağız hastalıkları bazı hastalılarda (şeker hastalığı, lösemi, AİDS, immün zafiyeti, vb.) azar.
4-) Genetik bozukluklar
5-) Allerjik rahatsızlıklar
6-) Sigara ve siyah çay içme
7-) Hamilelik sırasında dişeti zayıflar ve hastalıklar ortaya çıkar.
8-) Diyet sırasında yeterince vitamin ve mineral alınmadığından oluşur.

Parodontit?in görünümü?
1-) Dişeti kızarır ve şişer
2-) Aniden dişeti kanar
3-) Ağız kokuyorsa ve kötü kokular hissediliyorsa
4-) Dişeti ağrır
5-) Dişeti oluşan ceplere (kesecikler) yerleşen mikroplar buradan yayılırlar.
6-) Dişeti çekilir, diş boyunu açıkta kalırsa dişeti hasaslaşır
7-) Dişler gevşer ve düşer.

Parodontit nasıl önlenir?
Dişetinin yemek ve kahvaltıdan sonra mutlaka dişleri iyice fırcalanmalı, yani iyi bakım şarttır. Dişleri temizlerken dişerin arasına ve arkasına dikkat edilmelidir. Dişetindeki plak temizlenmezse bu diştaşına (tartar) sebep olur. Buradaki bakterilerde sürekli toksik maddeler üretir. Buradaki diştaşı 4-9 ayda bir temizlenmelidir.

Parodontit?in tedavisi:
Düzenli diş fırcalama en önemli kuraldır. Peygamber Efendimiz evine geldiğinde selamdan sonra ilk yaptığı işin dişini fırcalamak olduğu bilinmektedir. Dişetinde oluşan cepler, gerekirse amaliyat yapılır. Dişteki çürükler diş doktoru tarafından doldurulur. Dolguda kesinlikle amalgamın kulanılmaması gerekir, çünkü yantesiri oldukca büyüktür. (Tehlikeli maddelere bak) Ağız içindeki bakteri florasını dengelemek ve immün sistemini güçlendirmek içinmirra-, adaçayı-, tarcın preparatları, Gökçek Tonik ve Gökçek İksiri kulanılır.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler. 

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*