Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Plajda Bu Besinlerle Kendinizi Yenileyin!

Plajda Bu Besinlerle Kendinizi Yenileyin!

plajda-bu-besinlerle-kendinizi-yenileyin-QjCzt-700x350w123

 

Tatil denince birçok kişinin aklına masmavi denizler ve kızgın kumlar geliyor… Tüm günü deniz kenarında geçirmek elbette ki çok keyifli. Ancak sahilde geçirilen saatlerde beslenme kurallarına mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Özellikle sıvı tüketimi ve hücre yenileyici besinlerin tüketimi sahilde geçireceğiniz uzun saatlerde sağlığınız açısından büyük önem taşıyor.

Suyun içindeyken su içmeyi unutmayın

Normal şartlarda vücudumuzdan akciğer, deri, bağırsak ve idrar yoluyla günde yaklaşık 2.500 ml su atılıyor. Plajda ise yüksek sıcaklık, yüzme ve plaj sporlarından harcanan fazla efor nedeniyle kaybedilen sıvı miktarı daha da artıyor. Vücudumuzda yaşanan sadece yüzde 1-2 oranındaki kayıp bile dayanıklılık performansımızı düşürüyor. Plajlarda vaktin çoğunu denizde geçirirken terlediğinin farkına varamamak az su tüketiminize neden oluyor. Özellikle plajda vakit geçiren kişilerin günde en az 10-12 bardak su içmesi gerekiyor. Suyun tadını sevmiyorsanız bile taze nane, limon ve meyve gibi besinleri kullanıp aromalandırarak mutlaka su tüketmelisiniz. Suya girmeden ve çıktıktan sonra 15-20 dakika aralıklarla içeceğiniz 1 bardak su vücut dengenizi koruyor.

Fazla kalori kaybı sağlık risklerini doğurabiliyor

Yüzme ve plaj sporları fazla miktarda kalori kaybetmenize neden oluyor. Bu durum kilolu bireyler için olumlu gibi gözükse de yeterli besin almamak herkes için önemli sağlık riskleri anlamına geliyor. Bu nedenle yüzüyor ve kumda spor yapıyorsanız spor öncesi ve sonrasında doğru besini tüketmeniz gerekiyor.

Hücre yenilenmesini sağlayan yiyecekler yiyin

Özellikle güneşlenme esnasında güneşin zararlı ışınları cildinize zarar veriyor. Cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak amacıyla mutlaka bol su tüketmeli ve hücre yenilenmesini sağlayan besinlere ağırlık vermelisiniz. Örneğin; üzüm, vişne, ahududu, şeftali, karpuz gibi meyvelerden oluşan bir tabağı plaja taşıyabilir, havuç, domates ve yeşil sebzelerden oluşan zeytinyağlı bir yemeği tüketebilirsiniz. Buz ilave edilmiş yeşil çay, beyaz çay veya kahve gibi içecekler de cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korunmasını sağlıyor.

Deniz kenarında bu önerilere dikkat!

* Yemekten hemen sonra, yüzmeyin veya plaj sporları yapmayın. Midenin dolu oluşu hem kalbe basınç yapıyor, hem de performansı olumsuz etkiliyor.
* Meyve, süt gibi taşınması kolay ve enerji desteği sağlayacak besinlerden mutlaka tüketin.
* Yüzme sonrası kas toparlanması için süt, yoğurt, ayran, kefir gibi protein içeriği yüksek bir içecek tercih edin.
* Performansınızın olumsuz etkilenmemesi için ağır yemekler tüketmeyin.
* Özellikle çocuklarınızın beslenmesini mutlaka meyve, ayran, süt gibi besinlerle destekleyin.
* İçme suyunuzu plastik değil cam şişede taşıyın ve gölgede muhafaza edin.
* Ayran, süt ve yoğurt gibi besinleri tüketmenize en yakın zamanda plaja götürün veya termos gibi soğuk tutacak kaplarda muhafaza edin
* Salata, meyve gibi malzemeleri ağzı iyice kapalı kaplarda veya poşetlerde taşıyın ve gölgede muhafaza edin.

Yaz sıcaklarına özel böğürtlenli buzlu beyaz çay

* 3 kaşık probiyotikli yoğurt
* 10-12 adet böğürtlen
* 1 bardak demlenmiş beyaz çay
* Buz
Malzemeleri blenderden geçirin. Buz parçaları ilave edip yüzdükten sonra yarım saat içinde tüketebilirsiniz. Yoğurt; protein desteği ile kas toparlanmasını sağlıyor, enerji desteği ile de halsizlik gibi şikayetleri önlüyor. Böğürtlen ve beyaz çay hücrelerin güneşin zararlı etkilerine karşı korunmasını sağlıyor. Ayrıca bu içecek sıvı desteği açısından da önem taşıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Alev Erkan

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*