Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Ramazanda tok tutan besinler nelerdir?

Ramazanda tok tutan besinler nelerdir?

Profesyonel Diyetisyen Aslıhan Küçük, Ramazan ayında da oruçlulara büyük faydası dokunacak beslenme şekillerini sıraladı ve tok tutan besinleri anlattı.

Profesyonel Diyetisyen Aslıhan Küçük, yumurta, yeşilçay, yoğurt, yulaf ekmeği ve çörek otu bunun gibi besinlerin tok tutmaya destekçi olan besinler olduğunu söyledi.

Profesyonel Diyetisyen Aslıhan Küçük, tok tutan besinleri şöyle sıraladı;

“Yumurta: En mühim protein kaynağı olan yumurtanın tokluk süresini uzatmaktadır. Sabah kahvaltılarında tüketeceğiniz haşlanmış yumurta ile tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Haşlanmış yumurtayı sevmiyorsanız mantarlı omlet yahut menemeni de tüketebilirsiniz.

Salata olmazsa olmazlardan

Yeşil çay: kuvvetli antioksidan etkisi ile metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır. Kabuk yada toz tarçınla tükettiğiniz zaman tatlı isteğinizi de azaltabilirsiniz.

Sirke: Salatalara ekleyeceğiniz sirke tokluk sürenizi uzatmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar, sirkenin içinde bulunan asetik asidin sindirim hızını yavaşlattığını ortaya koymuştur. Böylece kan şekerinizin daha dengeli yükselmesini ve daha uzun zaman kendinizi tok hissetmenizi sağlayacaktır.

Salata: öğünlere koca bir kâse salata ile başlamak ve ya öğün içinde bolca salata tüketmek, öğünde alınan kaloriyi azaltabilir. Sebzeler yüksek posa yoğunlukları ile midede yer tutarak daha çabuk doymamıza destekçi olmakta. içerisine dereotu ve taze kırmızı biber ekleyerek tok kalma sürecinizi arttırabilirsiniz.

İştah kontrolü için çorba…

Çorba: Yemeklere başlamadan çorba tüketmeniz iştah kontrolünüzü sağlamanıza ve çok kalori alımınızı azaltmaya destekçi olacaktır. Su içermesi ve midede basınç oluşturması itibarıyla daha kısa zamanda doymamızı sağlarlar. Yüksek yağlı ve kremalı çorbalar olmamasına dikkat ediniz.

Yoğurt: Protein içeriğinden dolayı iştah baskılamanıza yardımcı bulunduğu bu gibi kalsiyum içeriğinin yüksek olması nedeni ile kilo vermenize destekçi olacaktır.

Yulaf kepeği: Besleyici olduğu kadar düşük kalorilidir. Sabah kahvaltısına veya fasıla öğünlere, kuru meyveler, kuru yemişler ve süt ilavesi ile hazırlanan yulaf ezmesi uzun süre tok kalmanızı sağlar. ayrıca, bir öteki faydasıda bağırsakların çalışmasını desteklemesidir. Kabızlık sorunu çekenler daima tüketmeli.

Çörek otu: öğütülerek ve ya tam haliyle salatalara, yoğurda eklenecek çörekotu doygunluk hissi dışında zindelik de verir. Maydanoz, dereotu, nane, fesleğen bunun gibi yeşilliklerle hazırlayacağınız salataya serpeceğiniz çörekotu kilo kontrolünüzü sağlarken, aynı sürede mide ve barsak sisteminin de desteklenmesinde etkili olacaktır.”

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*