Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Rastgele reflü ilaçları kullanmayın

Rastgele reflü ilaçları kullanmayın

Son yıllarda artış gösteren reflü hastalığı çoğunlukla, kötü beslenme, kötü yaşam koşulları, aşırı stresin yanı sıra mekanik bir bozukluk olan mide fıtıklarına bağlı olarak görülüyor.

Midede yanma ve ekşime şikayetleri sebebiyle alınan rastgele ilaçlar kanser riskini artırabiliyor.

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy, reflü hastalığının son 10 yılda toplumun büyük kısmında şikayete neden olduğunu söyledi. Ersoy, yemek borusu kanseri başta olmak üzere farklı kanser vakalarında da reflü içeriğinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Rastgele alınan reflü ilaçlarına dikkat çeken Ersoy, “Özellikle yıllarca ‘midemde yanma ve ekşime var, benim reflü hastalığım var’ denilerek rastgele asit baskılayan ilaçları kullanan hastalarda reflü içeriğinin önemi büyüktür. Reflü tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu, yemek borusu alt uç ph sınırının 3-5 arasında olmasını sağlar. Bununla birlikte ph değerinde göç etmiş mide hücre aktivasyonu tetiklenebilir yani kanser riskinizi artırmış olursunuz” dedi.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudu nasıl hazırlamalıyız?

Tüp bebekte her basamak hamilelik başarısını etkilemektedir. Embriyoloji laboratuvarında işlem görebilen yumurta ve spermin kalitesinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*