Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Reflü tedavisini geciktirmek kansere davet çıkarabilir

Reflü tedavisini geciktirmek kansere davet çıkarabilir

Yemek borusu kanserlerinin görülme sıklığı dünya genelinde 6. sırada. Yemek borusu kanserlerinin alt uçta gelişenlerin de beslenme dışında reflü ile rastgele ve tetkik edilmeden kullanılan, mide asidini baskılayan ilaçların kullanılması etkili oluyor. Özellikle reflü hastalığında kullanılan yanlış mide ilaçları, yemek borusu kanserlerinin tüm bulgularını maskeleyip tanıyı geciktirerek, kansere sebebiyet verebiliyor.

Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy yaptığı yazılı açıklamada, özellikle reflü hastalığında kullanılan yanlış mide ilaçlarının yemek borusu kanserlerinin tüm bulgularını maskeleyip tanıyı geciktirerek, kansere sebebiyet verebildiğini belirtti.

Yemek borusu kanserlerinin alt uçta gelişenlerinde beslenme dışında iki önemli faktörün bulunuyor. Bunlardan birincisinin reflü hastalığı, ikincisinin ise rastgele ve tetkik edilmeden kullanılan, mide asidini baskılayan ilaçlar. Yemek borusu alt ucunda görülen bu kanserlerin ilk bulguları, aynı reflü hastalığındaki gibi. Hatta hiçbir bulgu vermeden bile hastalık gelişebilir. Her insanda zaman zaman görülen geğirti ve mide yanmaları ile başlayabilir. Hastalık ilerlemeye başladıktan sonra göğüs duvarı altında yanma, ağza acı-ekşi su gelmesi, geğirti,yutma güçlüğü, kuru öksürük, farenjit gibi bulgular görülür. Bulgular masumane reflü hastalığı bulgularına benzer. Hastalığın ilerlemesi durumunda kilo kaybı ve ciddi yutma güçlüğü nedenleriyle zorunlu olarak doktora gidildiğinde ise ilerlemiş, tedavisi güçleşmiş bir hastalık ve beklenen yaşam süresi kısalmış bir tablo ile karşılaşılır.

REFLÜ KANSERE YOL AÇIYOR

Tedavi edilmeyen reflü hastalarında, uzun sürelerle yemek borusuna kaçan asidin, safra ve pankreas enzimi gibi tahriş eden ve yaralayan içeriklerinin, yemek borusu alt ucunda hücresel değişikliğe sebep oluyor. Bu değişiklik yaşandıktan sonra normal insanların yemek borusu kanserlerine göre kanser olma olasılığının 40 kat artıyor. Aşırı derecede et, acılı baharatlar, kahve, sigara, alkol tüketilmesi ve düzensiz beslenmenin yanı sıra mide ile ilgili her ne şikayet olursa olsun, hiçbir inceleme yapılmadan ve kulaktan dolma önerilerle kullanılan mide ilaçları, tüm bulguları maskeleyerek ve tanıyı geciktirerek kansere neden olabiliyor.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Şikayetler başladığında eğer bu şikayetlerin devam ettiğini ve farklı olduğunu düşünüldüğünde ‘nasılsa geçer’ diye beklemeyip hemen bir doktora başvurmak gerekiyor. Reflü hastalığı tedavi edilebilir bir hastalık. Doktora gidilmeden, ara sıra kontrolsüzce alıanan ve anlık iyileşmelerle devam eden uzun bir süreç yaşamaya başlanırsa tehlike de başlar. Alınan her ilaç ve yatışan her şikayet, hastalık için uzman bir doktor tarafından gerçek tanı konmamışsa, tedaviyi geciktirir ve hastayı riske atar.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*