Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Sabahları sırt ağrısının nedenleri

Sabahları sırt ağrısının nedenleri

Sabah kalktığınızda vücudunuzda ağrı ya da tutukluk mu hissediyorsunuz? Ağrılarınız yarım saatten fazla mı sürüyor? Uzmanlar, yarım saatten uzun süren tutukluk hissinin ve gece yarısı uykudan uyandıran ağrıların, önemli bir hastalığın ilk belirtilerinden biri olabileceğine dikkat çekiyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, sabahları yaşanan vücut ağrıları ve nedenleri ile ilgili bilgiler veriyor.
Kişi sabahları sırt ve bel ağrısıyla uyanıyorsa öncelikle şunun iyi ayırt edilmesi gerekiyor: Sabahları kalktığında hissedilen ağrı mı yoksa tutukluk mu? Hastalar çoğunlukla bu ikisini birbirine karıştırıyor. Aradaki fark çok önemli çünkü hasta kalktığında tutukluktan bahsediyorsa bunun altında yatan bir hastalığı düşünmek gerekiyor. Yatak yapısının ya da fiziksel ortamla ilgili bir etki ya da etkenlerin dışında bir hastalığın tutukluğa neden olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu kabul ediliyor. Tutukluğun süresi de önemli bir kriter olarak kabul ediliyor. Eğer tutukluk yarım saatten fazla sürüyorsa bir hastalığa işaret edebiliyor. Böyle bir durumda mutlaka herhangi bir romatizmal hastalığın araştırılması gerekiyor.

TUTUKLUK NEDİR?

Tutukluk; hareket kısıtlılığıdır. Tutuklukta; kişi yataktan kalkıp yüzünü yıkayana kadar eklemleri çok iyi çalışmaz, hareketlerini bir miktar kısıtlanmış gibi hisseder. Sağlıklı kişilerde tutukluk hissi çok kısa sürede geçer. Daha çok boyun, bel ve sırt bölgesinin yanı sıra ellerde oluşur. Öte yandan gece yarısı uykudan ağrıyla uyanmak da romatizmal hastalıkların habercisi olabilir. Hasta uyuduktan kısa bir süre sonra ağrıyla uyanıyorsa bunun altında bir enfeksiyon hastalığı, kanser ya da bir kireçlenme yatabiliyor olabilir. Bu üçünün mutlaka araştırılması gerekir.

AĞRILAR NASIL AYIRT EDİLİR?

Ağrıları ayırıcı basit bir tanım vardır. Eğer mekanik nedenler ya da fiziksel zorlamalar nedeniyle ağrı ortaya çıkıyorsa bu genellikle hareketle artan, istirahatle azalan bir ağrıdır. Ciddi hastalıklardan kaynaklanan ağrı ise uykudan uyandırıcıdır ve istirahatte artar. Uykudan uyandıran bir ağrı varsa ve uyandıktan sonra vücutta oluşan tutukluluk hissi yarım saatten fazla sürüyorsa mutlaka bir hekime başvurulması gerekir.

SAĞLIKLI UYKUNUN EN ÖNEMLİ KRİTERLERİ

Vücut şeklini almayan yatak

Uygun sertlik ve yükseklikte yastık

Yorgun uyanmanın en önemli sebeplerinden biri uyku kalitesinin iyi olmamasıdır. Uyku kalitesinin iyi olmamasının en önemli sebeplerinden biri de yatağın vücuda uygun olmamasıdır. Eğer kişinin vücudu, yattığı zaman yatağa gömülmüyorsa yani yatak hastanın vücudunun şeklini almıyorsa bu ideal bir sertliktir. Vücuttaki basıncı dağıtması açısından son yıllarda kullanılan silikon yataklar da sağlıklıdır ancak bu yataklardan herkes memnun kalmayabilir.

Yastık seçiminde de en önemli kriterler uygun sertlik ve yüksekliktir. Yastığın sertliği kişiden kişiye değişebilir, o nedenle çok belirgin bir şey söylemek mümkün değildir. Kişi, rahat ettiği sertlikteki yastığı kullanabilir.

Yükseklik açısından da; hasta yan yattığı zaman omuzla boyun bölgesi arasındaki boşluğu doldurabilecek yükseklik, ideal bir yüksekliktir ama bu sağlıklı kişiler için geçerlidir. Boynundan rahatsızlığı olan kişilere belli kalıptaki yastıklar önerilir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*