Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Saç Dökülmesi İçin Çözüm Önerileri

Saç Dökülmesi İçin Çözüm Önerileri

Saç dökülmesi; ırsi sebepler, stres, çevresel faktörler ve farklı alanlara yönlendirilmiş hastalıklardan nedeniyle birçok kişinin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Genellikle erginlik dönemiyle birlikte başlayan saç dökülmesi ilerleyen yaşlarda bilhassa genetiğe emrindeki olarak çoğalma gösterebilir. Saç dökülmesinin sıradan saç dökülmesinden bambaşka olması gerekir.

Bu sebeple gün içerisinde dökülen saç miktarının 50 ila 100 arasında saç telini geçmemesi gerekli. Saç dökülmenizde sürekli bir çoğalma görülüyorsa seyrelme ve kelleşmeler başlamadan önce bir cildiye uzmanına başvurmanız gerekiyor. Zorunlu tetkikler ve tahliller yapıldıktan sonradan cildiye uzmanı saç dökülmesinin sebebini saptama edip, dökülmeyi önlemeye yönelik çare uygular. 

Genetik

Genetik (ırsi) saç dökülmesi en sık gözlemlenen dökülme çeşididir. Erkeklerde 20’li yaşlardan itibaren bilhassa şakaklar ve alın bölgesindeki saçların dökülmesi yaş ilerledikçe tepe bölgesinde seyrekleşmeye ve kelliğe değin ilerler. Kadınlarda ise erkeklerden ayrı olarak tepeden çevreye doğru seyrelme ve dökülme görülür. Kalıtsal saç dökülmesi tedavisi en zorlama akma çeşitlerinden olup, tedavisi uzun süre aldığından seyrelme ve saçlarda dayanıklılığını yitirme başladığı gibi tedbir alınmalıdır. Kadınlarda hamilelik, menopoz gibi hormonlarda oluşan şansın dönmesi sonucu saçların ortalama %80’inde incelme ve özellikle tepecik bölgesinde seyrelme görülür. Düzenli uygulanan hap tedavisi ile bu dökülmenin önüne geçilebilir.

Hastalıklar ve Ilaç Kullanımı

Saç dökülmesine neden olan önemli sebeplerden biri de vücuttaki hastalıklar ve hap kullanımıdır. Saç dökülmesini hastalığın sonucu olarak oluşabildiği gibi bilmediğiniz bir hastalığın semptomu da olabilir. Tiroit bezi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, böbrek üstü bezi hastalıkları, hormon tedavisi için kullanılan ilaçlar, insülin ilaçları, diyabet ve kansızlık ilaçları, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, psikiyatrik tedavide kullanılan ilaçlar, hem doğum teftiş hapı kullanılması saç dökülmesine niçin olan tıbbi sebeplerdendir. Keza kan sulandırıcı ilaçlar, kalp ve yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar, sporda karoser yapılandırma için kullanılan steroidler ve zayıflama hapları da bağışıklık sistemine hasar verip saç köklerinin güçsüzleşmesine, dolayısıyla saçların dökülmesine neden olabilmekte. Bu hastalıklara sahip olan ya da ilaç tedavisi görebilen kişilerin yaşadıkları saç dökülmesinin önlenmesi için doktorlarına danışmaları gerekir. İlaçtaki hormon dozajı değiştirilerek ya da zorunlu çare uygulanarak dökülmenin önüne geçilebilir.

Gıda

Saç köklerini besleyen ve uzayıp tekrardan çıkmasını sağlayan en kayda değer olan etkenlerden olan vitaminler, sağlığa zararlı beslenme alışkanlıkları ve bilinçsizce hazır tek herif perhiz listelerinden dolayı gerekli etkiyi veremez. Saç kökünün ihtiyacı olan vitamin, mineral ve saçın sağlıklı bir şekilde gelişmesini karşılayan keratin maddesi eksikliği sonucu saç kökleri yenileyemez ve saç dökülmesi başlar. böylece gıda düzeninizi organik ve taze meyve sebze tüketecek şekilde oluşturmanız gerekir. Fast food ve bitmiş yiyecek tüketimini en üye indirmek ve vücuda protein, çinko, demir, vitamin ve mineraller sağlayacak besinlerin tüketimini arttırın. Gıda düzeniniz oturduktan sonradan saç dökülmeniz yine de devam ediyorsa dıştan vitamin takviyesi alarak ve protein ağırlıklı gıda uygulayarak saç kökünün gelişimini arttırabilirsiniz.

Çevresel Faktörler

Hava kirliliği, mevsimsel değişimeler, bunaltıcı hava ve nemli havalar, egzoz dumanları, aralıksız kullanılan fön makinesi gibi aşırı ısı veren cihazların kullanımı da saçın gelişimini engellemekte. bu nedenle saçınızda kullandığınız her türlü ürünün içerdiği kimyasallara uyarı etmeniz gerekmekte. Saçı, hava kirliliği ve zararlı UV ışınlarından gözetmek için saçlarınıza ekstra bakım yapmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca günümüzde saç dökülmesine niçin olan en önemli dış etmen gerginlik kabul edilmekte. Jurnal hayatın karmaşasının yarattığı aşırı gerginlik vücutta bulunan gelişim hormonlarını etkiliyor ve saç için önemli olan keratin maddesinin üretimini engelliyor. Bu da saç kökünün yıpranmasına, saçın gelişiminin durup ilerleyen dönemlerde dökülmesine niçin oluyor.  bu nedenle stresten olabildiğince uzaktan durulmalı, anksiyete depresyon gibi psikiyatrik rahatsızlıklar yaşanıyorsa anında tedavisine başlanılmalı.

Medikal Tedaviler

Saçta seyrelme ve akma başladıktan daha sonra evde uygulanan tedaviler işe yaramadığı ve akma devam ettiği taktirde medikal tedaviye başlanması gerekmektedir. Dermatoloji uzmanları ve plastik cerrahlar kadar yapılan PRP, saç mezoterapisi ve saç ektirme gibi yöntemler saç dökülmesi için en etkili ve daimi tedavi yöntemleridir. PRP tedavisinde herhangi bir cerrahi işlem olmadan, kök hücreler seyrelme gözüken bölgelere enjekte edilir. Saç mezoterapisi yönteminde ise saç köküne kolojen üretimi sağlayan vitamin, mineral ve aminoasitler enjekte edilir. Her iki yöntemde de kuvvetsiz ve zayıf saç köklerindeki kan dolaşımı artar. Bu sayede saç kökleri uyarılır, güçlenir ve canlanır. İşlemler esnasında herhangi bir acı ve ağrı hissedilmediği için seyrelme dökülen kişiler tarafından sıklıkla seçim edilen yöntemlerdendir. Saç ektirme işlemi ise özellikle kalıtımsal saç dökülmesine sahip ve kayıtlı bölgelerde dökülme başlamış kişiler kadar seçim edilir. Cerrahi bir operasyon uygulanarak dinç saç hücreleri alınır ve saç dökülmesi görülen bölgeye eklenir. Operasyondan 10 gün sonra saçlar çıkmaya başlar, takriben 1 yıl içinde ise sahip olduğunuz dinç saçlara kavuşursunuz.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*