Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Saç Kıran, Saç Kıran Nedir?, Saç Kıranın Nedenleri, Saç Kıranın Tedavisi

Saç Kıran, Saç Kıran Nedir?, Saç Kıranın Nedenleri, Saç Kıranın Tedavisi

 

 

Saç Kıran

Saç Kıran Nedir?

Saç kıran bir bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Bağışıklık sistemi hastalıklarında nedeni belli olmayan bir sebepten dolayı bağışıklık kendi hücrelerin yabancı algıladığından dolayı kendi hücreleriyle savaşır. Bu durumun sonucunda kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit denilen hücreler sitokin adlı kimyasalları salgılamaya başlar. Bu durumda da saçlarda dökülmeler olur.

Bu hastalık saçlı olan deride, kirpikler, sakal bölgesinde, kaşlarda, vücudun diğer kıllı bölgelerinde görülebilir.

Saç Kıranın Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın nedenleri belli değildir. Fakat rahatsızlığın oluşmasında sinirsel ve stresin etkenleri büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte genetik faktörlerde etkilidir.

Ailesinde saç kıran olan kişiler bu hastalık için risk grubunda yer almaktadır. Hastalarda troid sorunlarına ve kansızlık sorunlarına sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu durumlar hastalığa sebep olmamakla birlikte şiddetlenmesine katkı göstermektedir. Bu hastalık genelde altı ay ile bir yıl içerisinde iyileşme belirtileri gösterir.

Bu hastalık ile birlikte tırnaklarda da sorunlar görülmektedir. Tırnaklarda kalınlaşma ve çizgiler oluşması gibi durumlar görülebilmektedir.

Saç Kıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalar bu hastalıkla bir kez karşılaşmış olsalar da bazı hastalar yıllar boyunca bunun etkisinden kurtulamazlar. Sürekli olarak saçlar dökülür ve yeniden çıkar. Kişiden kişiye göre hastalığın tekrar etmesi değişkenlik gösterir. Kimi hastalarda yeni çıkan saçlar beyaz olarak çıkar. Sonrasında kendi rengine döner. Bu hastalığın seyri herkeste farklıdır.

Hastalığın tedavisine başlamadan önce kişide bulunan troid hastalığı ve doğumsa anomaliler ile ilgili etkenlerin varlığı araştırılmalıdır. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar yalnızca saçların tekrar çıkmasını sağladığından dolayı hastalığın tekrarını veya tedavisine katkı sağlamamaktadır.

Saç dökülmesi dışında ağrı veya başka belirtilere sebep olmayan bir hastalıktır. Bulaşıcı değildir. Kişide psikolojik bozukluklara sebep olabilmektedir. Görünüşünüzü şapka ve peruk gibi yardımcı ürünler ile düzeltebilirsiniz. Bu durumun herkesin başına gelebileceğini sakın unutmayın.

Hastalığın tedavi edilmesi için saçsız olan bölgelere steroid kremler uygulanabilmektedir. Tedavi esnasında steroid tablet kullanımı da saçların büyümesini sağlarken tedavi sonlandırıldığı zaman yeniden tekrarlama özelliği göstermektedir. Saçların olmadığı bölgelere ultraviyole ışık tedavisi uygulanması da saçların tekrar çıkmasını sağlayabilmektedir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

2 Yorumlar

  1. Sizin Enginar Forte, KOLOREX Forte, Cocos Forte, Gökçek Aloe Vera Jel, Gökçek İksir, DAMAR Çayı ve Enfeksiyon Çayı kullanmanız gerekir. Barsak Mantar ve Bakterileri toksik maddeler üretir ve Karaciğer bu toksik maddeleri arıtmaz ise diğer organlara depolanır ve organlarda çeşitli rahatsızlıklar görülmeye başlar. Günümüzde Bakterilerin teşhisi kan, idrar ve gaita tahlilleri hemen yapılabilir, fakat mantarların teşhisi hemen hemen imkansız ve ancak belirtileri ve dilden anlaşılabilir. Kimyasal ilaçlar ve yanlış beslenme mantarları çoğaltır ve vücudun asit-baz dengesini bozulur ve oluşan asitik ortamda mikroplar hızlı çoğalır. Aksi halde çok yoğun cüruf oluşur. Cüruflu ortamda ise bakteri, virüs ve mantarlar çok kolay çoğalır ve bağışıklık sistemi zayıflar, kişi önce halsiz, dermansız, yorgun olur ve aşırı uyur sonra ise birçok hastalığa yakalanır.

  2. 05439318080 sakal kiran var bende acil iletisim kuralimm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*