Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Bilgileri / Saçla İlgili Içten Aşina Yanlışlar

Saçla İlgili Içten Aşina Yanlışlar

Saçınızla ilgili içten bildiğiniz yanlışlardan korunduğunuz taktirde sağlıklı ve ışıltılı saçlara kavuşmak muhtemel.

                              Saçla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar 

 

  • Saç uçlarını sık aldırmak saçların süratli uzamasını sağlar.

Uzmanlar, saç uçlarını aldırmanın saç uzamasını etkilemediğini söylüyor çünkü uzatma saç derisinden başlıyor. Fakat her altı ila sekiz haftada bir saç uçlarını aldırmanın diğer bir sebebi var. Kurumuş saç uçları saçların daha ince görünmesine ve saç kırılmalarına sebep olur. Dolayısıyla saç uçlarınızı aldırdığınızda saçlarınız daha hacimli görünür.

  • Beyaz saç telinizi koparttığınızda yerine daha fazlası çıkar.

Beyaz saç çıkmaya başladığında çoğunlukla gerisi de kazanç. Bu efsanenin çıkma sebebi de muhtemelen budur. Siz koparsanız da koparmasanız da saçlarınız ağarmaya başladıysa, devamı gelecektir. Dolayısıyla saç tellerinizi koparmayı bırakın. Huysuz hâlde zamanla saç dipleri daha fazla zayıflayacak ve en sonunda o bölgede saç çıkmayacaktır. Ya beyaz saçlarınızla barışmalı ya da saçlarınızı boyatmalısınız.

  • Şampuan saç döker.

İnsanların çoğunlukla banyodayken saçları dökülür ve dolayısıyla şampuanın buna sebep olduğu düşünülür. Bu yüzden şampuanlamayı keserseniz problemin daha da kötüleşmesine sebep olabilirsiniz çünkü yağ oluşumu enfeksiyona öncülük edebilir, bu da saç uzamasını engeller. Saç dökülmesinin çoğunlukla en büyük sebebi strestir. Boşanma, ameliyat, yakın birinin vefatı gibi sebepler bu sorunu daha da şiddetlendirir. Muhtemel mertebede doğal içerikli şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Şampuanınızın içine dere çiçeği yağı, lavanta yağı, biberiye yağı gibi yağlar ekleyin.

  • Saçlarınızı ne değin çok tararsanız, saçlarınız böylece sağlıklı olur.

Saçları aşırı fırçalamanın faydadan fazla zararı vardır çünkü bu koşul koruyucu tabaka olan saç kütikülüne zarar verir. Saçlarınızı sadece dağıldığında tarayın, gün içerisinde bayağı hâline bırakın.

  • Boyalı saçlar sağlıksızdır.

Saç açtırma saçınıza yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir ama saç boyatmak düşünüldüğü dek zararlı değil. Saç tellerinin rengini temizlemek saçlarınızı zayıflatır oysa saç tellerine renk eklemek saçların daha yoğun görünmesini sağlar. Uzmanlar koyu renk olduğu sürece saç boyamanın zararlı olmadığını söylüyor.

  • Doğru ürünler göstermek saçları gürleştirir.

Birçok insan sağlıklı görünen saçların saç bakım ürünleri gibi dış faktörlere yan olduğunu düşünüyor ama dinç saçlarla gıda şekliniz arasındaki bağ daha önemlidir. Saçlarınızın uzaması için vücudunuzun enerjiye ve gıda maddelerine ihtiyacı vardır. Sıkı bir diyetteyseniz vücudunuz saçlara yeterince enerji ayıramaz. Yeteri miktarda karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlardan almaya özen gösterin ve çinko, demir ve D vitamini konusunda ekstra dikkatli davranın. Bunlar saç uzamasında kayda değer vitaminlerdir ve çoğu kadında bu vitaminlerin eksikliği görülür.

  • Şampuan başkalaşmak faydalıdır.

Kepek önleyici, hacimlendirici, renk koruyucu gibi ayrı etkilere sahip edinmek istemiyorsanız şampuanınızı değiştirebilirsiniz. Uzmanlar onun dışında benzer şampuanı kullanmanızın dürüst bir karar olduğunu söylüyor. Farklı şampuan denerken saçlarınızı bambaşka hissetmenizin tek sebebi her şampuanın ayrı etkilere sahip olmasıdır.

  • Kepek kuru saç derisine işaret eder.

Kepek, yağlı ortamlarda oluşan bir nesil mantardan kaynaklanmaktadır. Kepek, vücudun mantara verdiği bir reaksiyondur. Kepek önleyici şampuan uygulamak yararlı olacaktır.

  • Köpüren şampuanlar saçlarınızı daha iyi temizler.

Şampuanın görevini yapabilmesi için köpürmeye ihtiyacı yoktur. Bizler temizliği köpürmeyle benzer değer tutuyoruz ama birçok şampuanda yer alan ve köpüren bir casus olan sülfatlar sağlığı olumsuz etkiler. bununla beraber saçlarınızı boyatıyorsanız boyanın kolay açılmasına neden olur. Diğer Taraftan bir takım araştırmalar sülfat ile kanser riski arasında bir tahvil olduğunu da göstermiştir. Şampuan tercihinizi sülfatsız ürünlerden yana kullanın.

  • Saçlarınızı her iki günde bir yıkamalısınız.

Önceleri saçlarınızı her gün yıkamanız gerektiğini duymuş olmalısınız. Ardından saçları her iki günde bir yıkamak gerektiğini duyduk. Saç yıkama sıklığıyla ilgili bütün bu duyduklarınızı kulak ardı edin. Herkesin saç yapısı farklıdır.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Akne Nasıl Oluşur ?

Akne Nasıl Oluşur ?

Akne oluşumunun nedenleri Akne gençler ve yetişkinler arasında yüzde 85’ten fazlasını etkileyen, en sık görülen ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*