Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Sağlam Bir Kalp İçin Yapılması Gerekenler

Sağlam Bir Kalp İçin Yapılması Gerekenler

5-adimda-kalp-sagligi-528x300

 

 

Herkesin kendi yumruğu büyüklüğünde olan kalp harika bir organdır. Bugün bütün dünyada en çok görülen ve en fazla öldüren hastalık, kalp damar hastalıklarıdır. Bu hastalıkların başında şunlar gelmektedir:

1) Yüksek tansiyon (Hipertansiyon, HT)

2) Kalp krizi (akut miyokard infarktüsü, AMİ)

3) İnme (beyin felci, stroke)

4) Kalp yetmezliği (KY)

5) Damar tıkanıklığı

Bu hastalıkların oluş nedeni başta genetik olmak üzere, hipertansiyon, kötü beslenme (obezite), spor (egzersiz) yapmama, sigara, yüksek kolesteröl seviyeleri ve şeker hastalığıdır…

Yakın akrabalarınızda (anne, baba, kardeş vb…) kalp hastalığı varsa sizin de bu hastalığa yakalanma olasılığınız normale göre iki kat daha fazladır. Bu nedenle böyle durumlarda genetik yapımızı değiştiremeyiz ama elimizde yapabileceğimiz çok şey vardır. Biz bunlara Sağlıklı bir yaşamın 10 Altın kuralı diyoruz. İşte bunlar: Diğer bir anlatımla kalp sağlığımız için 10 altın kural:

1) Aktif (hareketli) olun. Yaşınıza ve sağlık durumunuza göre spor ve yürüyüş yapın. Günde yarım saatlik tempolu bir yürüyüş bunun için yeterlidir.

2) Beslenmenize dikkat edin ve kolesterölünüzü normal seviyelerde tutun. ( LDL 100′ün altında, HDL 40′ın üstünde ve trigliserit de 150′nin altında olacak şekilde… Egzersiz, diyet ve listenizi uygulayarak)

3) Sağlıklı beslenin. Hazır ve yapay (rafinerize olmuş) gıdalardan uzak durun.Taze sebze ve meyveleri, beyaz eti tercih edin. Kırmızı eti de haftada bir kaç kez yiyin. Zeytin yağı tüketin. Az az ama sık sık yiyin.

4) Kan basınıncınızı ölçtürün ve yüksekse normal seviyelerde tutun. (130/80 olacak şekilde… Spor, diyet ve gerekirse ilaçla bu seviyede tutulur. İlaç ancak hipertansiyon spor ve diyetle kontrol altına alınamıyorsa kullanılır).

5) Kilo verin (kilolu iseniz). Yüksek tansiyonun en büyük nedeni (yüzde 70) aşırı kilolardır.

6) Kan şekerinizi ölçtürün ve yüksekse normal seviyelerde tutun. (Normali 12 saat açlıktan sonra 60-110 mg. arsıdır. Şeker hastası iseniz yemek öncesi açlıkta 130/ 70 arası yemekten sonra 140 civarında olmalıdır).

7) Sigara içmeyin… Kalbin baş düşmanlarından biri de sigaradır.

8) İçkiden uzak durun. Kalp kasına toksiktir.

9) Sosyal biri olun. İnsanların içine girmekten, onlarla sohpet etmekten çekinmeyin… bu stresi atmanın en iyi yoludur…

10) Mümkünse evlenin ve bir yuva kurun…

Şen ve esen kalın.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*