Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Sağlık bekçisi 6 meyve

Sağlık bekçisi 6 meyve

Hem hücreleri yenileyen hem de kalp-damar sağlığını koruyan bu meyvelerin mucizesine tanık olun

En sevdiğiniz meyveler, kalbinizi koruyor. Kadınların günde 2, erkeklerin de 3 porsiyon meyve tüketmelerinin önemli olduğunu açıklayan Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, mucize etkileri olan bu 6 meyvenin faydalarını anlattı.

KANSERE KARPUZ KALKANI
Karpuz, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir meyve. Karpuzun içerdiği likopenin hem kanser riskini azalttığını hem de kalp-damar sağlığının korunması için önemli bir bileşen olduğunu söyleyen Dyt. Çisem Gündüz, “C vitamini içeriği yüksek olan karpuz, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor. A vitamini içeriği de göz sağlığını korumaya yardımcı oluyor” diyor. Vücuttan toksik maddelerin atılmasını sağlayarak adeta bir detoks etkisi yapan karpuzun 1 porsiyonu 2 parmak kalınlığındaki bir dilime denk geliyor.

KİRAZ ÖDEM İÇİN BİREBİR
A, C, K vitaminleri ve fosfor, demir, kalsiyum mineralleri yönünden zengin olan kiraz, aynı zamanda bağırsak dostu olarak biliniyor. Özellikle kabızlık sorunu çekenler için önerilen kiraz, ürik asit dengesini sağlayarak böbrek hastalıkları, artrit, gut, eklem kireçlenmesine de iyi geliyor. Kirazın içerdiği antosiyanin ile kalp-damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu söyleyen Dyt. Çisem Gündüz, kirazın saplarının kurutulup kaynatılması ile hazırlanan çayların da idrar söktürücü etki göstererek vücuttan ödem atılmasını sağladığını ifade ediyor. 10-12 adet kiraz 1 porsiyona eşdeğer oluyor.

ŞEKERİ DENGEDE TUTAN MÜRDÜM ERİĞİ
Yazın tazesi, kışın da kurusu ile her zaman sofralarda yer bulan mürdüm eriği, güçlü bir antioksidan. Posalı yapısı sayesinde sindirim sistemini düzenleyen mürdüm eriği, özellikle kabızlık problemi çekenler için öneriliyor. Metabolizmayı hızlandıran bir meyve olarak bilinen bu besinin kuvvetli bir idrar söktürücü olduğunu ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardım ettiğini söyleyen Dyt. Gündüz, “Mürdüm eriği zengin lif içeriğinden dolayı kan şekerini dengede tutmaya da yardımcıdır. 2 orta boy mürdüm eriği 1 porsiyon olarak düşünülebilir” diyor.

ÜZÜMÜN GÜCÜ
Vitamin ve mineral içeriği yüksek bir meyve olan üzüm, genellikle yazın taze, kışın da kuru olarak tüketiliyor. Aynı zamanda iyi bir antioksidan olan üzüm; demir ve C vitamini yönünden de zengin. Üzümün kanın pıhtılaşmasını önlediğini ve kolesterolün düşmesine yardımcı olduğunu söyleyen Gündüz, bu özelliği ile üzümün kalp-damar sağlığı yönünden koruyucu etkisi olduğunu anlatıyor. Üzüm, içerdiği yüksek lif ve su ile bağırsakların çalışmasında etkili oluyor. Yaklaşık 15-20 adet üzüm, 1 porsiyona denk geliyor.

ŞEFTALİ DİYABETE KARŞI KORUYOR
A ve C vitaminlerinden zengin olan şeftalide aynı zamanda yüksek ölçüde potasyum bulunuyor. İçerdiği flavonoidler sayesinde antioksidan etkisi olan şeftali bu sayede obeziteye bağlı diyabet ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlıyor. Ancak çok fazla şeftali tüketiminin kabızlığa yol açabileceğine dikkat çeken Dyt. Çisem Gündüz, 1 orta boy şeftalinin 1 porsiyona denk geldiğini belirtiyor.

GENÇLİK İKSİRİ İNCİR
Olgunlaştıkça antioksidan içeriği artan incir, yazın tazesi kışın da kurusu ile oldukça sevilen bir meyve. Yüksek lif içeriği ile sindirim sistemini düzenleyen incirin bağırsakların çalışmasına yardımcı olduğunu anlatan Gündüz, “İncir hücrelerin yenilenmesini sağladığı için yaşlanma karşıtı özellik taşıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kansere karşı iyi bir koruyucu olarak biliniyor. Ancak fazla tüketilmesi ishale neden olabiliyor. Bu nedenle ölçülü tüketilmesinde yarar vardır” diyor.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*