Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Sağlıklı yaşam için altın öneriler

Sağlıklı yaşam için altın öneriler

Diyetisyen Gültaç Dayı, yeterli ve dengeli beslenme ile sağlıklı hayat önerilerinde bulundu.

Diyetisyen Gültaç Dayı, yurdumuzda ve dünyada fena beslenmeye bağlı kronik hastalıkların hızla arttığını belirterek, “bu zamanlarda halkın sıhhatli ve dengeli beslenme meselesi için bilinçlendirilmesi büyük ciddiyet arz ediyor. Bu bağlamda çalışmalarını sürdüren diyetisyenler türlü tedavilerle, yalnızca kilo vermeyi değil, dengeli beslenerek sağlıklı yaşamayı sağlamakta ve buna bağlı çeşitli problemlerin riskini en üye indirgemeye uğraşmaktadırlar” dedi.

“Diyetisyene doğru beslenmeyi öğrenmek için gidin”

Diyetisyene sırf zayıflamak için gidilmemesi gerektiğini söyleyen Gültaç Dayı, “Diyetisyen kilo verdiren insan değil, doğru beslenmeyi öğreten insandır. Doğru, yeterli ve dengeli beslenme, sıhhatli yaşantımızın temelidir. Yanlış beslenme alışkanlıkları, başta pek çok insanın sıkıntısı olan şişmanlık, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, kas ve kemik hastalıkları, şeker hastalığı gibi pek çok aşırı hastalığa zemin hazırlar, hayat kalitesini ve süresini düşürür” ifadelerinde bulundu.

“Yemek yemekten korkmayın”

sıhhatli bir hayat sürmek için önerilerde bulunan Gültaç Dayı, önce besin çeşitliliğinin artması gerektiğini ifade ederek, “Her öğünde bütün gıda gruplarına yer vermeye çalışın. Hayvansal kaynaklı besinler yerine doğal kaynaklı besinleri tercih edin. Yemek yemekten korkmayın, canınızın istediği besini ölçülü şekilde yiyebilirsiniz. Yemek yiyerek metabolizmanızın 5 fazla çalışmasını sağlarsınız. muhakkak öğün atlamayın. Günde üç öğün yerine altı öğün yemek yiyin ama porsiyonlarınızı küçültün. Kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Yiyecekleri pişirmek için fırında, ızgarada, buharda pişirmek, kaynatmak benzeri, fazla yağın eklenmediği alternatifleri kullanın ve yağda kızartmalardan olası olduğunca uzak durun” dedi.

“sırf masada yemek yeme alışkanlığı edinin”

“Yağı hayatınızdan çıkarmayın” diyen Gültaç Dayı, “Yağlar yaşamak için ihtiyacımız olan esas besin maddelerinden biridir. Enerji verirler ve yağda eriyen vitaminlerin vücudumuzda kullanılmasını sağlarlar. Yüksek oranda yağ, doymuş yağdan zengin sosis, salam, sucuk, pastırma bu gibi gıdalardan kaçının, yemeklerinizde zeytinyağı kullanın. kırmızı et yerine beyaz eti tercih edin. Süt, yoğurt ve peynir tüketmeye özen gösterin. Günde en az 3 porsiyon süt grubundan almaya itina gösterin. Haftada 2-3 porsiyon balık, 2-3 porsiyon da kurubaklagil yemekleri tüketmeye özen gösterin. Ekmek olarak mümkünse tam buğday ekmeğini tercih edin. Günde 5-6 porsiyon taze sebze ve meyve tüketmeye itina gösterin. Gün boyunca en az 12-15 bardak su içiniz. Yemeklerinizi yavaş yiyin, iyi çiğneyin ve lokma aralarında çatalı elinizden bırakıp biraz bekleyin. Evde, televizyon izlerken, yatakta yahut mutfakta değil, sadece masada yemek yeme alışkanlığı edinin. Sofrada tuzluk kullanmayın, yemeklere eklediğiniz tuz sizin için yeterlidir. Gün içinde 10.000 adıma ulaşmaya çalışın” önerilerinde bulundu.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*