Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Sara nedir, epilepsinin tedavisi var mıdır?

Sara nedir, epilepsinin tedavisi var mıdır?

Nöbet nedir?

Beyin elektriksel aktivitesinin olağandışı yayılmasına emrindeki, davranışsal ya da duyusal değişikliklerin ortaya çıktığı, ani ve çoğunlukla kısa süreli, geçici beyin fonksiyon bozukluğudur. Bilinç kaybı çoğunlukla eşlik etmekle birlikte bazen bilinç kaybı olmaksızın da nöbetler görülebilir. Nöbet anında gözlerde yukarı veya yanlara kayma, kol ve bacaklarda kasılmalar, dil ısırma, idrar kaçırma, gibi yakınmalar olabileceği gibi ara sıra de gevşeklik olabilir.

Epilepsi nedir?

en az iki ateşsiz nöbetin görüldüğü nörolojik bir durumdur. Ilk nöbet sonrası hastalara genelde epilepsi tanısı konmaz çünkü hastaların yaklaşık %60-70 ‘inde nöbet tekrarı bir daha görülmez. Fakat hastanın ilk nöbet sonrası bir doktor göre değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Kaç çeşit nöbet vardır?

genellikle parsiyel (kısmi) ve jeneralize (yaygın) olarak ikiye ayrılır. Ama kırktan fazla tanımlanmış nöbet tipi vardır. Nöbet tiplerine tarafından ilaç seçimi yapılarak tedavi planlanacağından nöbet hemencecik video veya cep telefonu kamerasıyla kayıt yapılması uygun olacaktır.

Nöbet tetikleyiciler nelerdir?

En iyi bilinen nöbet tetikleyiciler: Uzun süreli uykusuzluk, uzun süreli arzu, alev ve enfeksiyonlar, stres, fazla coşku, televizyon, bilgisayar gibi aydınlık ışık saçan araçlar ve ışık kaynakları, hormonal şansın dönmesi nöbetleri tetikleyebilir. Soğuk algınlığı ve grip durumunda burun akıntısı ve öksürüğü durdurmak üzere kullanılan bir takım ilaçlar da nöbetleri tetikleyebilir. Bu ilaçları doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Sara tanısı nasıl konur?

Sara tanısı klinik olarak öyküyle konur. Her bilinç kaybı epileptik nöbet olmayabilir. Epilepsi ile karışabilecek bazı durumların dışlanması gerekir. Kan Basıncı ve şeker düşüklüğüne emrindeki bilinç kayıpları, bayılmalar, yürek ritm bozuklukları, küçük çocuklarda ürperme, tiremeler bazen de psikojenik kökenli bayılmalar epilepsiden ayırt edilmelidir. Bu durumda EEG tetkiki tanıda en fazla tezgâhtar olan tetkiktir. Lüzum duyulursa diğer bazı tetkikler de istenebilir.

Epilepsinin tedavisi var mıdır?

Evet, sara çare edilebilir bir hastalıktır. Sara tanısı doğrulandıktan daha sonra hastalara antiepileptik hap tedavisi başlanır.

Tedavi süresi ne kadardır?

Çocuklarda ortalama 2 yıldır. en az iki sene nöbet sonrası hastalar yeniden EEG ile değerlendirilerek ilaç kesim proğramı başlanır. Doktorunuz bu süreyi tatmin edici bulmazsa (hastanın özellikleri, EEGnin bozuk olması veya epilepisinin türü nedeniyle) daha uzun zaman ilaç kullanılır.

Hap tedavisi dışında tedavi yöntemleri var mıdır?

Dayanıklı epilepsi hastalardan bazılarına ilaç tedavisi dışarıda epilepsi cerrahisi, ketojenik diyet, vagal sinir uyarımı uygulanmaktadır.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kadın kısırlığı ve tedavisi

Kadın kısırlığı ve tedavisi

1- TÜPLERLE – RAHİM KANALLARIYLA İLGİLİ PROBLEMLER Rahmin iki yanına yer alan tüpler yumurta ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*