Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Şişkinlik Neden Olur?

Şişkinlik Neden Olur?

Şişkinlik ve Karın Ağrısı

Sorun yedikleriniz ve sindirim sisteminizle ilgiliyse, şişkinlik hissinin muhtemelen yemekten birkaç saat sonra -yani tam sindirim sürecinde- geleceğini tahmin etmek pek de zor olmaz. Fakat bu şişkinlik, sadece hamur işleri gibi belli yiyeceklerden sonra oluyorsa, bir besin intoleransı (yani bazı besinlere karşı hassasiyet) de söz konusu olabilir. Bu soruna ishal ve krampların eşlik ettiği durumlarda ise uzmanların aklına kadınlar arasında son derece yaygın olan IBS (İritabl Bağırsak Sendromu) geliyor!

Şişkinlik ve Bel Ağrısı olası nedeni;

Eğer bu iki şikayete, aşırı kanamalı geçen adet dönemleri ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı eşlik ediyorsa sizin sorununuz ‘miyom’ olabilir. Miyomlar, bilindiği gibi rahim içinde oluşan ve bir bezelye tanesinden greyfurt büyüklüğüne kadar değişik boylarda olabilen iyi huylu oluşumlardır. Miyomlar, 30 yaşın üzerinde her beş kadından birini etkiliyor ve basit bir ultrason muayenesinde kolaylıkla teşhis edilebiliyorlar.

Şişkinlik ve Adet Düzeninde Değişiklik olası nedeni;

Önceki maddede saydığımız belirtilere bir de, tuvalete yapılan fazla sık ziyaretler ve karın ağrısını ekliyorsanız o zaman sorununuz yumurtalık kistleri olabilir. Bu kistler, çoğu zaman bir folikülün içindeki yumurtanın tam olarak anlamaması nedeniyle oludurlar. Kulağa hiç hoş gelmeseler de, genellikle zararsız olurlar. Hatta çoğu zaman -iyice büyüyüp çeşitli semptomlara yol açmadıkları sürece- siz orada olduklarını bile fark etmezsiniz. Yumurtalık kistlerinin yol açtığı belirgin semptomların başında ise hormon seviyelerinin yükseltmesi ve aşın tüylenme sayılabilir.

Şişkinlik ve Kasık Ağrısı olası nedeni;

Hiç geçmeyen sürekli şişkinlik hissine, kasık ağrısı, az miktar yemekle bile yaşanan doluluk hissi ve bağırsak alışkanlıklarına değişikliğin eşlik ettiği durumlar, yumurtalık kanseri semptomları olabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise şişkinliğin yemeklerden sonra ya da adet döneminden sonra oluşmak yerine sürekli var olup olmadığı. Bu kanser türü kadınlar arasında en yaygın olanlardan biri.

Şişkinlik ve Adet Öncesi Gerginlik olası nedeni;

Adet öncesi dönemde pek çoğumuz, adeta zeplin gibi şiş bir karınla ortalıkta dolaşırız. Bunun sebebi çoğu zaman, artan progesteron hormonu (bu önemli hormonun aslında rahim zarını kalınlaştırmak ve sonra kanamayı sağlamak gibi bir görevi var) seviyesi nedeniyle su tutan vücudumuz ya da bağırsaklardaki düzensizlik oluyor.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*