Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / “Şişman fakat sağlıklı” görüşü bu açıklamayla çürütüldü

“Şişman fakat sağlıklı” görüşü bu açıklamayla çürütüldü

ABD’de 90 bin 257 kadının sağlık verileri 30 yıl baştan başa takip edildi. Kilolu ya da obez olup da kan değerleri iyi çıkan kadınların da yürek ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin yüksek olduğu bildirildi.

Sonuçları “Lancet Diabetes & Endocrinology” dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde ABD’de 90 bin 257 kadının sağlık durumu verileri 30 yıl baştan başa takip edildi.

YÜREK SORUNU RİSKİ ARTIYOR; Araştırma, kan basıncı ve kolesterol sorunu bulunmayan, şeker hastası olmayan fazla kiloluların bile inme ya da yürek krizi geçirme riskinin, kan değerleri iyi ve adi kilolu kadınlarla karşılaştırıldığında yüzde 20 daha artı olduğunu gösterdi. Bu oranın obezlerde yüzde 39’a çıktığı kaydedildi.

Bir Takım obezlerde metabolik düzensizliğe rastlanmaması, aşırı kilonun, hastalık riskini sahiden artırıp artırmadığı konusunda tartışmalara yol açmıştı.

SAĞLIKLI OBEZİTE ZARARSIZ; Uzmanlar, araştırmanın “sağlıklı obezitenin, zararsız bir durum olmadığını” ortaya koyduğunu belirtti. 

Araştırmada, metabolik açıdan sağlığa zararlı sıradan şişman kadınların yürek damar hastalıklarına yakalanma olasılığının, metabolik açıdan sağlıklıların iki buçuk katı olduğu da açıklama edildi. 

Bulguların, öteki ırksa gruplar ya da erkekler için geçerli olmayabileceği uyarısında bulunuldu. 

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kayda Değer bir afiyet sorunu: İdrar kaçırma

Kayda Değer bir afiyet sorunu: İdrar kaçırma

İdrar kaçırma, ne yazık ama bilhassa kadınlarda sık görülen çok önemli bir hayat kalite sorunudur. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir