Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Sivrisineklerden Kurtulmanın Basit Yolları

Sivrisineklerden Kurtulmanın Basit Yolları

Umulan yaz aylarına girdik ve yavaştan ezeli düşmanlarımız bıçaklarını bilemeye başladı. Peki ya bu yaz onlara neden daha artı direnmiyoruz? İşte sonuna kadar direnerek galip çıkmanızı sağlayacak doğal sivrisinek kovucu yöntemlerini sizler için derledik.

İdris Otu: Oldukça enerjik bir kokuya sahip olan idris otu, sadece sivrisinekleri kovmakla kalmıyor, yağı bununla birlikte haşere ilaçlarında da kullanılıyor. Kolay bakımı ve yapısıyla baharda bahçenizde yetiştirebileceğiniz bir bitki.

Yalancı Melisa: Kimi zaman sivrisinek otu olarak da aşina palavracı melisa, dinç narenciye kokusuyla sivrisinekleri yaklaştırmıyor. Bu bitki bununla beraber Asya yemeklerinde de kullanılıyor. Mide ağrılarını ve boğaz ağrısını geçirme özelliği olduğu biliniyor. Palavracı melisayı da kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Kokusu sinekler için olduğu kadar insanlar için bir kokudur.

Kedi Nanesi: Naneye yan bir bitki olan kedi nanesinin çoğu sinek ilacından daha etkili olduğu saptanmıştır. Yetiştirilmesi de epeyce kolay.

Biberiye: Yenilebilen bir bitki olarak yetiştirilen biberiye bununla birlikte kokusuyla sivrisinekleri de uzaklaştırıyor. Biberiye bununla beraber toksin atmak için içebileceğiniz çok iyi bir bitkidir.

Bahçenizde su birikintisi olmamasına dikkat edin. Sakin sular sivrisineklerin yaşam alanıdır. Çatınızdaki yağmur kanallarını uyumlu olarak temizletin. Saksıların dibinde su birikmemesine itina gösterin.

Odaya taze fesleğen alın.

Fesleğen kokusu sivrisinekleri uzaklaştırır. Başucunuza bir saksı fesleğen ya da bir tutam reyhan koyarsanız, odanıza sivrisinek gelmez. Hem fesleğeni salatalarınızda ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Koyu renk elbise giymeyin.

Sivrisinekler genellikle koyu renkleri barınağı olarak görür. Koyu renkteki nesneleri evinizde bulundurursanız, sivrisinekler sizin yanınıza uğramayacaklardır.

 İçinde sirke bulunan bir bardağı pencerenin yanında koyun.

Güçlü kokusu sinekleri yaklaştırmayacak ve içeri sokmayacaktır.

Her gün oldukça çok C vitamini tüketin

C vitamini suda eriyebilen bir vitamin olduğundan vücudunuzda birikmez, artı terlemeyi önler, sivrisinekler de bundan nefret edilen şey ederler.

Mercimek, badem ve mantar gibi B vitamininden zengin gıdalarla beslenin.

Tuz gıdalardan ve potasyumlu yiyeceklerden uzakta durmalısınız. Çünkü laktik asitler sivrisinekleri size dürüst çeker

 

Kendi sinek ilacınızı yapın

Formül 1;

1 su bardağı elma sirkesi, birer tutam kurutulmuş Adaçayı, Biberiye, Lavanta, Kekik ve Nane, 1 adet kapaklı cam kavanoz

Cam kavanoza sirke ve otları koyun, ağzını sıkıca kapatın. 2 hafta her tarafında her gün çalkalayarak, buzdolabında muhafaza edin. 2. Haftanın sonunda otları süzün ve geriye kalan sıvıyı sözde yarıya sulandırarak, gönül rahatlığıyla cildinize sürebilirsiniz.

Formül 2;

 Nane Limon Spreyi

1 su bardağı su, 5 damla limon yağı, 10 damla fesleğen veya nane yağı

Tüm malzemeleri şişenin içine koyup çalkalayın ve sivrisineklerden korunmak için cildinize uygulama edin.

Formül 3;

Limonsu karanfil

1 adet olgunlaşmamış limon veya lime limonu, 10 adet karanfil

Olgunlaşmamış limonu avuç içinizde bastırarak sulandırın. Ortadan ikiye keserek, içine karanfiller saplayın ve masanın ortasına yerleştirin. Sivrisinekler limon ve karanfil esansının kokusunu sevmedikleri için odanıza yaklaşamayacaklardır.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*