Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Bilgileri / Sivrisineklerden Nasıl Kurtuluruz?

Sivrisineklerden Nasıl Kurtuluruz?

Sivrisineklerden kurtulmanın hem bilimsel hem organik çözümleri evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile birlikte sizin için araştırdık.

Sivrisinekler küçük hayvanlar olsa da, gerçek bir sıkıntıdır. Bu böcekler Sıtma ve Humma gibi bazı tehlikeli hastalıklara sebep olabilir. Sivrisinek ısırıkları kaşıntılı ve ağrılıdır. Piyasa, çeşitli kimyasal yüklü sivrisinek koruyucuları ile doludur. Bu ürünler sizi sivrisineklerden korunmanıza yardımcı olabilir fakat bazı yan etkileri olabilir. Sivrisineklerden nasıl kurtulacağını merak ediyorsanız, evde yapabileceğimiz bazı karışımlarla onları uzak tatmayı başarabilirsiniz. Onları deneyin!

Sivrisinekler için ev ilaçları ve Bitkisel Çözümler

1. Kuru Buz

Soluduğumuz karbondioksit sivrisinekleri çeker. Kuru buz, eridikçe gazla buharlaşan donmuş karbon dioksittir. Bu nedenle, kuru buzları geniş bir kaba koyun ve uzak bir yerde bekletin. Bütün sivrisinekler bu kaba doğru çekildiklerinde kapağı kapatın. Bu biraz zaman alıcı olsa da, sivrisinekleri uzaklaştırmak için etkili bir yöntemdir .

2. Kahve Çekirdekleri

Sivrisinekleri kovmak için basit bir yöntem kahvedir.Yapmanız gereken tek şey, evinizin yakınında durgun su bulduğunuz her yerde kahve çekirdeklerini serpmektir. Suda bulunan sivrisinek yumurtaları, kahve nedeniyle su yüzeyine gelmeye zorlanacaktır. Yüzeye geldiklerinde, oksijenden mahrum kalacaklar. Bu, yumurtadan çıkmadan önce onları öldürecek ve sivrisineklerin üremesini önleyecektir.

3. Sivrisinek Tuzakları

Piyasadan bir sivrisinek tuzağı satın alabilir veya evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ev yapımı sivrisinek tuzağı hazırlamak için plastik bir şişeye ihtiyacınız var.

 • Şişeyi yarıya kadar kesin ve başka bir kapta sıcak suya kahverengi şeker ekleyin.
 • Soğuduktan sonra, çözeltiyi şişenin alt yarısına dökün.
 • Şimdi maya ekleyin. Şişenin üst yarısını alın ve alt yarısına baş aşağı yerleştirin. Şişe şeker çözeltisine daldırılmamalı, hemen üstüne oturmalıdır.
 • Şişe parçaları bir arada tutmak için bir bant kullanın, üst kısmı açıkta bırakılmalıdır. Sivrisinek çok olan bir alana yerleştirin.
 • Sivrisinekler şişenin tepesine şeker solüsyonuna doğru uçar ve boğulur. 2 haftada bir şişedeki çözeltiyi değiştirin.
 • Bu sivrisinek tuzağı yöntemi şeker mayası fermantasyon yöntemi olarak bilinir.

Bu yöntem sivrisineklerden kurtulmanın uygun ve ucuz bir yoludur.

4. Kafur

Kafur, sivrisineklerden çevre dostu bir şekilde kurtulmak için başka bir yöntemdir. Sadece odanın tüm kapılarını ve pencerelerini kapatın. Sonra hafif kafur ve yarım saat kadar bekletin. Geri döndüğünüzde, herhangi bir sivrisinek bulamayacaksınız. Kafur toplarını ve Neem yağını (Neem yağı, teşbih ağacı olarakta bilinir, temel olarak Afrika ve Asya’da yetişen bir ağaç olan neem ağacının yaprakları ve meyvesinin yağının çıkarılmasıyla elde edilir ve kozmetikten tutun da böcek uzaklaştırma yöntemlerine ve tarıma kadar pek çok farklı alanda kullanılır) doğal bir sivrisinek kovucu olarak da kullanabilirsiniz.

Tek ihtiyacınız olan 3-4 adet Kafur topu, 1 bardak Neem yağı ve 1 dolum şişesi. Şişeyi verilen malzemelerle doldurun. Alternatif olarak, 1 miktar citronella yağı, biraz kafur topu ve biraz sedir yağı karışımıda yapabilirsiniz. Bu karışımı birkaç damla banyo havlusuna püskürtün ve yatağınızın üzerine koyun. Bu yöntem sivrisinekleri iter. Citronella yağı, sivrisineklerden tam koruma sağlar.

Kafur satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Sarımsak

Sarımsak ekstresi sivrisinek larvisidal (larvalararı öldüren) özelliklere sahiptir. Birkaç diş sarımsak ezin ve ezilmiş sarımsakları suyun içinde kaynatın. Daha sonra ılınmış olan bu sivrisinek kovucusunu bir sprey şişesine dökün ve odanın etrafına püskürtün. Bu ilaç sivrisinekleri öldürecektir. Sivrisinek ısırıklarını önlemek için günlük sarımsak yiyebilirsiniz. Ayrıca sarımsak dişlerini doğrudan cildinize sürünebilirsiniz .

6. Neem yağı ve Hindistan Cevizi Yağı

Neem yağı bir sivrisinek kovucudur ve aynı zamanda doğal bir pestisit olarak da kullanılır. Neem yağı ve saf hindistancevizi yağını 1: 1 oranında karıştırın ve vücudunuza uygulayın. Karışımın güçlü kokusu sivrisinekleri sizden en az sekiz saat uzak tutacaktır.

Neem yağını hepsiburada.com ‘dan 15 TL’ye satın alabilirsiniz.

7. Limon okaliptüs

Corymbia Citriodora olarak da bilinen limon okaliptüs, Avustralya’da yaygın olarak yetiştirilen uzun bir ağaçtır. Bu ağacın yapraklarından elde edilen yağın mükemmel sivrisinek kovucu özellikleri vardır. Sivrisinek ısırıklarından kendinizi korumak çin bu yağı cildinize uygulayabilirsiniz .

8. Fesleğen

Fesleğen yapraklarının sivrisinek larvalarını öldürdüğü bilinmektedir ve bu şekilde sivrisineklerin üremesini engelleyebilirsiniz. Bahçenize ve evinizin giriş noktalarına fesleğen bitkisi dikin. Sivrisinekleri uzaklaştırmak için fesleğen yağı da püskürtebilirsiniz.

9. Citronella Yağı

Sivrisinekleri önlemede Citronella yağı en önemli esanstır. Tüm vücudunuza citronella yağı uygulayın . Ayrıca bu uçucu yağı bir kaç damla bir mum içine enjekte edebilir ve onu yakabilirsiniz. Ya da, bir sprey şişesine koyun ve sivrisinek eğilimli alanlara püskürtün.

Citronella Yağı biz yazıyı yazdığımız tarihte en ucuz PipingRock sitesinde burada satılmaktadır.

10. Nane

Çoğumuzun sevdiğinane kokusu, sivrisinekleri uzaklaştırmak için başka bir doğal yoldur. Sivrisinekleri uzak tutmak için taze nane, nane yağı veya nane özleri alabilirsiniz. Nane yağını sprey şişesine dökerek kullanılabilir veya vücudunuzun açıkta kalan kısımlarına uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak bahçenizde nane yetiştirebilirsiniz.

11. lavanta yağı

Lavanta yağının kokusu, sivrisinekleri herhangi bir ticari böcek kovucu kadar etkili bir şekilde uzak tutabilir. Lavanta çiçeği ve yağının kokusu çok kuvvetlidir ve sivrisinekler buna tahammül edemez. Bu nedenle, odanıza sprey şişesi ile lavanta kokusu sıkabilir , Ya da yüzünüze ve sinek ısırığına maruz kalan vücudun diğer kısımlarına yağını uygulayabilirsiniz.

 • Alternatif olarak, piyasada kolayca bulunabilen lavanta kokulu oda spreylerini kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca sivrisinekleri uzak tutmak için evin ve bahçenin etrafında lavanta bitkileri yetiştirebilirsiniz.

12. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, böceklerden kurtulmak için etkili esansiyel yağlardan biridir Anti-bakteriyel ve anti-fungal özellikler, sivrisineklerle savaşmaya gelince harikalar yaratır. Çay ağacı yağının güçlü kokusu sivrisinekleri uzak tutar. Yapmanız gereken tek şey, birkaç damla su ile birkaç damla çay ağacı yağını karıştırıp, bu karışımı yüzünüze ve vücudunuzun diğer açığa çıkmış kısımlarına uygulamaktır.

13. Kırmızı Sedir Ağacı (Kurşun kalem Ardıcı)

Kırmızı sedir ağacı sadece bahçeyi ya da bahçeyi güzelleştirmez, aynı zamanda sivrisinekleri de uzak tutar. Kırmızı sedir ağacının bir parçasını suda kaynatın. Ardından, bu sıvıyı bahçe püskürtücüsüne koyun ve her yere serpiştirin. Bu sivrisinekleri evinizden uzak tutacaktır. Bu ağaç aynı zamanda Juniperus virginiana olarakta bilinir. Keskin kokusu böcek kovucu niteliklere sahiptir.

14. Biberiye

Biberiye doğal bir böcek kovucudur. Nane ve lavanta ile yakından ilişkilidir ve benzer insektisit (böcekleri yok eden) özelliklerine sahiptir. Birkaç sap biberiye yakın. Bundan kaynaklanan aroma kokusu, sivrisinekleri dışarı çıkaracaktır.

15. Sivrisinek Kovucu Bitkiler

Catnip (kedi nanesi otu) ve feverfew (gümüş düğme otu diğer adı ateş otu ) gibi sivrisineklere karşı çok etkili bitkiler yetiştirin. Ya da saksılarınızda yetiştirin ve bunları sivrisinek eğilimli alanlarda stratejik olarak yerleştirin.

16. Karanfil Yağı

Birçok kimyasal kovucu, aktif içeriği olarak karanfil yağı içerdiğinden, iyi bir sivrisinek kovucu özelliği vardır. Bu doğal içerik cildi tahriş edebilir, bu nedenle dikkatli kullanın.

17. Hardal Yağı

Hindistan cevizi yağı gibi, bu bitkisel yağ da birçok saha çalışmasında sivrisinek kovucu özellikler göstermiştir.

18. Vetiver

Chrysopogon zizanioides olarak da bilinen Vetiver, Hindistan’a özgü bir bitkidir. Haşereleri uzak tutucu etkisi ile biyolojik mücadele unsuru olarak kullanılmaktadır. Vetiver yağı, olağanüstü böcek kovucu özellikleri ile rahatlatıcı bir aromatik özelliğe sahiptir. Sivrisineklerden kurtulmak için bu yağın birkaç damlasını püskürtün.

Evde Alınacak Önlemler

 • Evin dışında sarı LED ampullerle monte edilmiş lambalar olsun. Sarı ışık sivrisinekleri çekmez.
 • Pencerelere ve kapılara sivrisinek ağlarını takın. Eğer bir bebeğiniz varsa, beşiği de cibinlik ile örtün. Bu, sivrisinek ve böceklerinden korumanın kanıtlanmış ve ucuz bir yoludur.
 • Larvalarının gelişmesine izin verirseniz, evinizde sivrisineklerle savaşmanın bir anlamı yoktur. Bu nedenle larvaların yetişkinlere dönüştüğü durgun suya ilaç uygulayın.
 • Yetişkin sivrisinekleri püskürtmek için, önce nane, hardal, karanfil ve biberiye yağları içeren doğal insektisitler deneyin. Esansiyel yağların ve nanenin güçlü kokusu sinekleri uzaklaştıracaktır. Doğal çözümlerin çoğu işe yarar. Mesela haşlanmış sarımsak larvalara karşı etkilidir ve durgun suya püskürtülür.
 • Bununla birlikte, en etkili olan, sprey biçiminde ticari olarak temin edilebilen kimyasal kovuculardır. DEET içeren bu ürünler etken madde Permethrin ile olan solüsyonlar işe yarayabilir fakat kimyasal içerikli olmalarından dolayı dikkatli olunmalıdır.
 • Yetişkin sivrisinekleri öldüren böcek öldürücüler, bir püskürtücü vasıtasıyla etrafa püskürtülür. Sivrisineklerin bulunduğu bölgelere, permetrin, bifentrin ve benzerlerini içeren kovucularla uzun süreli mücadele edebilirsiniz. Bunlar daha kısa sürede etki sağlayabilir. Bunlar doğal piretrinlere dayanan ürünlerdir.
 • Ek bir önlem olarak, piyasada bulunan sivrisinek tuzaklarını kullanın. Bu cihazlar sivrisinekleri ısı veya CO2 ile çeker, yakalar ve dehidrasyonla öldürür.
 • Elektronik zapperleri ayrıca sivrisinekler üzerinde etkilidir. Öncelikle iç mekan kullanımı için tavsiye edilir.

Bilimsel Araştırmalara Dayalı Yöntemlerle Sivrisinek Nasıl Öldürülür?

Bilim adamları tarafından onaylanan birkaç öldürme yöntemi vardır: yetişkin sivrisinekler için kovucular, tuzaklar, sisleyiciler, sivrisinek larvaları ve böcek öldürücüler. Her birinin ne zaman ve nasıl kullanılacağını görelim.

 Açıkça, kovucular sadece sivrisinekleri uzaklaştırabilirler. DEET ve pikaridin bazlı spreyler, bantlar ve permetrinle muamele edilmiş giysiler böyle sayılır.

 Tuzaklar yetişkin türlerini yakalamak için uygundur, fakat böceklerin çalışıp çalışmadığından bağımsız olarak böceklerin üremeye devam etmesinden dolayı sivrisinek popülasyonunu kontrol etmezler. UV, CO2, ısı, H20 ve propan tuzakları bu tür ürünlerdir.

 Sivrisinek öldürücüleri sadece yetişkin türlerini öldürmekle kalmaz, aynı zamanda üreme döngüsünü de kırmaz ve bunlar (sentetik sivrisinekleri öldürmek için) güçlü sentetik böcek öldürücüler ve larvaları öldürmek için suya dökülen bakteriler ve IGR’ler ile temsil edilir.

Sonuç olarak, sivrisineği çok olan bir yerde yaşıyorsanız ve binlerce sivrisinekle uğraşmak zorundaysanız, size uygun olan yöntemleri uygulamanız yerinde olacaktır. Kişisel koruma, sivrisinek yakalama tuzakları ve sivrisinek larvalarını öldüren sentetik kimyasallar ve bakteriler için kovucular kullanın ve böylece sivrisinek popülasyonunu azaltmak için üreme döngüsünü kırın.

Sivrisinek Kovucular Nasıl Etki Eder? Hangi kovucular doğal hangileri kimyasaldır?

 

Aktif içerik

Nasıl etki eder?

En İyi Kullanım

Deride Uygulanan Kovucular

limon okaliptüs, nane, lavanta, neem, citronella, çay ağacı, karanfil yağı vbDoğal insan kokusunu, sivrisinekler için tatsız hale getiriyorlar. Sivrisinekleri  öldürmezler, sadece sivrisinekleri kovarlar.Cilt ve/veya giysi üzerine uygulayın. Giysilerin altına püskürtmeyin!

Giysiler Üzerinde Uygulanan Kovucular

PermetrinBöcekleri öldürür ve püskürtür. Sadece kıyafet, çanta, çadır ve diğer kumaşlara uygulayın.Altı haftaya kadar dayanabilir.

Biyolojik Larvikitler

BTISivrisineklerin larvalarını öldürür ve onların üremesine izin vermez.Larvaların bulunduğu alana püskürtün.

Kimyasal Larvikitler

IGR (metopren, piriproksifen)Sivrisinek larvalarının büyümesini engelller.Larvaların bulunduğu alana püskürtün.

Yetişkin öldürücü

Piretrin, piretroidler (permetrin, deltametrin)Yetişkin sivrisinekleri öldürür. Bulunduğu bölgeye püskürtün.

Tuzaklar

Isı, ışık, koku, CO2 veya H2O ile çekinYetişkin sivrisinekler, dehidrasyondan öldükleri tuzağın içine çekilir. Tuzak tipine bağlı olarak bahçeye  veya eve yerleştirin. Ölü böcekleri düzenli olarak tepsiden çıkarın.

Foggers (böcek öldürücü cihaz)

Sisleme sıvıları piretrin, piretroidler veya nadiren doğal insektisitler içerir. Yetişkin sivrisinekleri öldürür ve böylelikle böcek popülasyonunu geçici olarak azaltır. Propan veya elektrik tarafından işletilmektedir.Sisleme sıvısını sisleyicinin altına dökün ve zehirli sisi boyayın. En iyi gece geç saatlerde ya da sakin havalarda sabahın erken saatlerinde uygulanır.

Zappers

Bazı dış mekan modelleri, sivrisinekleri cezbetmek için kimyasal yemler de kullanabilir. Açık havada, böcekleri ve sivrisinekleri kaçırırlar.  Karanlıkta en iyi performans.alınır.

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Akne Nasıl Oluşur ?

Akne Nasıl Oluşur ?

Akne oluşumunun nedenleri Akne gençler ve yetişkinler arasında yüzde 85’ten fazlasını etkileyen, en sık görülen ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*