Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Şizofreni, Şizofreni Nedir?, Şizofreni Tedavisi, Şizofreni Belirtileri

Şizofreni, Şizofreni Nedir?, Şizofreni Tedavisi, Şizofreni Belirtileri

                    Şizofreni

Şizofreni

Şizofreni, genellikle genç yaşta başlayan, kişiler arası gerçeklerden ve dış dünya gerçeklerinden uzaklaşarak gerçek dışı düşüncelerle hezeyan görme durumudur. Kendine özgü bir içe kapanış dünyasında, algılamada, düşünüş ve davranışlarda çok önemli bozuklukların ortaya çıktığı, ağır bir beyin hastalığıdır. Genellikle, 15-25 yaş arasında başlar.

Şizofreni Belirtileri

Şizofreni hastalığının belirtileri ise çeşitlilik gösterebilir. Mutsuzluk, yorgunluk, halsizlik, hayattan zevk alamama gibi depresif belirtiler, hastanın saldırganlaşması, çevreye zarar vermesi, hastanın kulağına sesler gelmesi, bağırması, olmayan sesleri duyması, yakınlarının kendisine zarar vereceğini düşünmesi, oturduğu binada kapıyı kilitleyerek evde durması, camlarını açmaması gibi renkli tabloyla hastalık kendini belli eder. Renksiz tablo ise, hastanın içine kapanması, kimseyle konuşmak istememesi , kalabalıktan uzak durması, tek başına bir kale oluşturup, onun içinde yaşaması da, diğer önemli belirtiler arasında gösterilebilir. Tam olarak nedeni bilinmemekte olan şizofreni hastalığının, kalıtımla ilgisinin kuvvetli olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. Şizofreni hastalığının oluşabilmesi için psikolojik, çevresel ve genetik faktörlerin de olması gerekmektedir.

Çevresel faktörlerde, şizofrenin gelişmesine zemin hazırlamaktadır. Hamilelik, doğum anormalileri, düşük kilo, enfeksiyon ile bağlantılı hamilelik olayları çevresel faktörlere örnek verilebilir. Psikolojik faktörlerde ise, çocukluk dönemi yaşantısı ve aile yapısı çok önemlidir.

Şizofreni Tedavisi

Şizofreni hastalarına uygulanacak tedavi yönteminde, hekimin tutumu oldukça önemlidir. Hastada görülebilecek her türlü olumsuz davranışa rağmen, hastayı anlamaya çalışan ve yardımcı olmaya istekli, profesyonel bir hekim tavrı yaratmak, hasta için çekici olabilir. Tedaviyi reddeden hastalar olabilir. Her şeye rağmen böyle hastalar için kapılar açık tutulmalı, gerekirse başka meslektaşlara yönlendirilmelidir. Özellikle tedavide, hasta ilaçlarına sadık kalıp, düzenli kullanırsa, aile hastaya davranılması gereken şekli ve biçimi öğrendiği takdirde şizofrenik bir alevlenmenin de daha az olduğu bilinen bir gerçektir. Bu ilaçların da ömür boyu kullanılması gerektiğini unutmamak gerekir. Uygulanan tedavi yöntemi ise, antipsikotik ilaçlar verilir. İdame ilaç tedavisi de denebilir. Bir diğer yöntem olan elektroşok uygulanır.

1938 den beri varlığını sürdüren ve halk arasında şok tedavi denilen yöntemdir. Özellikle yeni başlayan, ya da aktif döneminde hastaya uygulandığında, hastanın iyileşmesi konusunda oldukça yardımcı, etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Ya da destekleyici psikoterapi uygulanarak hasta sakinleştirilir. Şizofreni tanısı konulan hastaya yaklaşım da oldukça önemlidir.

Hastayla sakin bir şekilde, sabırlı ve güven veren bir tutumla konuşmak ve dinlemek, eleştirmekten kaçınmak gerekir. Bu hastalar için yapılacak en önemli ve dikkat edilmesi gereken tek şey, ilaçlarını düzenli olarak kullandığından emin olmak, yapabileceğiniz en iyi destek yöntemidir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*