Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Şok diyetlere dikkat

Şok diyetlere dikkat

Aydın Özel Liva Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Başar, yaza formda girmek isteyenleri şok diyetlere karşı uyardı. Şok diyetlerde daha çok kas kaybının olduğunu belirten Başar, “Bu diyetler daha çok kasları yakıyor. Yağ yakmadığı için verilen kilolar tekrar geri alınıyor. Çok sağlıklı bir yöntem değildir” dedi.

Yaza formda girmek isteyen birçok kişinin piyasada bulunan şok diyetlere başvurduğunu ifade eden Aydın Liva Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Başar, şok diyetlerin vücut dengelerini bozduğunu söyledi. Daha çabuk sonuç elde etmek isteyen birçok kişinin uyguladığı bu diyetin özellikle kadınları tehlikeye soktuğunu belirten Başar, “Çünkü kadınların metabolizma hızları daha yavaştır. O yüzden kilo vermeleri daha zor oluyor. Şok diyetlerle kilo veriliyor fakat bu işlem yağ yakma değil kas yakma olduğu için verilen kilolar çok çabuk bozuluyor. Sürekli alma verme durumları olunca vücut dengesini bozuyor” diye konuştu.

Diyetler uygulandıktan sonra durumun farkına vardıklarını kaydeden Başar, sözlerine şöyle devam etti: “Son olarak bir uzmana başvuruyorlar, bizim de o saatten sonra çözüm bulmamız çok zor oluyor. Ne kadar az yeseler, sağlıklı beslenseler de vücut dengesini bozduğunda geri dönüş çok fazla mümkün olmuyor. Bu yüzden problemin başında bir uzmana başvurmak gerekiyor. Diyet uygulamadan yanımıza gelen hastalarda daha çabuk sonuç elde ediyoruz. Bir kere yağ kaybı sağlandıktan sonra hayatınıza gayet rahat bir şekilde devam edebiliyorsunuz.”

“ARA ÖĞÜN YAPILMALI”

Sağlıklı beslenme hakkında bilgi veren Başar, az ve sık beslenmenin şart olduğunu belirtti. Öğle ve akşam yemeği arası ara öğün yapılması gerektiğini bildiren Başar, “Ara öğün konusunda kesin bir çizgim yok. Ne zaman acıkılıyorsa o zaman bir ara öğün yapılabilir. Önemli olan öğle ile akşam arasında ara öğün yapmak çünkü akşam yemeğine acıkarak oturmak kilo almayı hızlandırır” ifadelerini kullandı.

Ara öğünlerde meyve, süt ve yoğurt gibi gıdaların tüketilmesini öneren Başar, sözlerini şöyle sürdürdü: “İçeriği güçlü olan gıdalar tok tutar. Akşam yemeğine yakın bir saatte bir bardak süt veya yoğurt yenebilir. Özellikle insülin direnci ve metabolik problemi olan kişiler varsa her zaman bir açlık ve şekere karşı bir düşkünlük yaşar. Bunu engellemek adına ara öğün yapılmalı ve kan şekerini belli bir aralıkta tutmalı.”

“HER BESİN GRUBUNDAN DENGELİ BESLENMELİ”

Halk arasında protein ağırlıklı diyetlerinde popüler olduğunu bildiren Başar, “Önemli olan her besin grubundan dengeli bir şekilde beslenmektir. Hiç ekmek yememek ya da karbonhidrat tüketmemek çözüm değildir. Çok düşük enerjili bir diyetle beslendiğinizde vücutta kendini korumaya alır ve daha az çalışmaya başlar. O yüzden ekmek yiyeceğiz, ama metabolizmamıza, kilomuza ve yaşımıza uygun miktarda” dedi.

DİYETİN YANINDA EGZERSİZ ŞART

Salata ve yoğurdun her masada olması gerektiğini söyleyen Başar, “Hastalarımın hayatından, pirinç pilavı, makarna ve patatesi belli bir süre çıkarıyorum. Çünkü kan şekerini çok hızlı yükseltiyor. İlk etapta doygunluk sağlıyor, ama 1 saat sonra açlık hissi tekrardan başlıyor. Daha lifli beslenmelerini istiyorum. Tam buğday ekmeği, bulgur pilavı tüketmek gerekiyor. Hedefe yaklaştıktan sonra patates, makarna ve pilavı ekliyoruz” diye konuştu.

Tek başına diyet programlarını uygulamanın yetersiz olduğunu belirten Başar, diyetin egzersizle de desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*