Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Stresi yiyerek yenebilirsiniz

Stresi yiyerek yenebilirsiniz

Çikolata yerine meyveyi tercih edin. Kalsiyu­mun yanı sıra kepek, çavdar, baklagiller gibi magnezyum içeren yiyeceklere tartma verin.

Stresin önlemek için yanlış alışkanlıkla­rın değiştirilmesi gerektiğini belirtilerek, çikola­ta yerine meyve tüketilmesi önerildi. Bu konuda yayınlanan bilimsel bir yazıda, besleyici madde eksikliğinin ve fazla miktarda kafeinle şekerin si­nirleri tamamen bozduğu ifade edilerek, bunun da vücudun savunma sistemini ve direncini cılız­lattığı kaydedildi. “Dürüst besin, stresli za­manların üstesinden gelmenin en güzel yoludur” denilen yazıda şu görüşlere yer verildi: Bunun için hatalı alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerek­mektedir. Sabahları vücudun enerji deposu yok­tur. Millet yataktan kalkınca azıcık alıngan, alın­gan, sinirli ve düşüncesiz olurlar. Bu yüzden sa­bahları kahvaltı yapılmalıdır:”

Artı kahve tüketiminin, kalp çarpıntısına ve huzursuzluğa, daha sonraları da uykusuzluğa, yol açtığına dikkat çekilen yazıda, fazla kahve tü­ketiminin hassas insanlarda korkuya ve endişeye neden olduğu, bunun için de günlük kahve tüke­timinin azaltılması gerektiği vurgulandı.

Altın öneriler
Strese karşısında çikolata yerine meyve tüketilme­sinin önerildiği yazıda, şunlar kaydedildi: “Çiko­latanın fazla alınması, kan şekerini alt üstteki eder. Şeker miktarı önce artar, sonra hemencecik dü­şer. Sonuçta dermansızlık ve tatlılara karşısında özlem ortaya çıkar. Buna karşılık meyve daha yavaş enerjiye dönüşür ve kan şekerinin dengesi bozul­maz. Pozitif miktardaki ve yağlı içeceklerden, uyku ilacı etkisi yaptığı ve bağışıklık sistemini zayıflattığı için uzaktan durulmalıdır. Pozitif alkol, gün boyunca baş ağrısı yanına, akılsız ve unutkanlık yapar.”

Anti-gerginlik maddeler
Stresten, korunmak için anti -gerginlik maddeler olan kalsiyumun yanı sıra kepek, çavdar, bakla­giller ve gündöndü gibi magnezyum içeren yiye­ceklere önem verilmesi gerektiği vurgulanarak “Beynin kapasitesi için bol meyve ve sebze ye­nilmeli. Ahenkli meyve ve sebze tüketimi, beyin kapasitesinin azalmasını önlemektedir”

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*