Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Stresi yiyerek yenebilirsiniz

Stresi yiyerek yenebilirsiniz

Çikolata yerine meyveyi tercih edin. Kalsiyu­mun yanı sıra kepek, çavdar, baklagiller gibi magnezyum içeren yiyeceklere tartma verin.

Stresin önlemek için yanlış alışkanlıkla­rın değiştirilmesi gerektiğini belirtilerek, çikola­ta yerine meyve tüketilmesi önerildi. Bu konuda yayınlanan bilimsel bir yazıda, besleyici madde eksikliğinin ve fazla miktarda kafeinle şekerin si­nirleri tamamen bozduğu ifade edilerek, bunun da vücudun savunma sistemini ve direncini cılız­lattığı kaydedildi. “Dürüst besin, stresli za­manların üstesinden gelmenin en güzel yoludur” denilen yazıda şu görüşlere yer verildi: Bunun için hatalı alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerek­mektedir. Sabahları vücudun enerji deposu yok­tur. Millet yataktan kalkınca azıcık alıngan, alın­gan, sinirli ve düşüncesiz olurlar. Bu yüzden sa­bahları kahvaltı yapılmalıdır:”

Artı kahve tüketiminin, kalp çarpıntısına ve huzursuzluğa, daha sonraları da uykusuzluğa, yol açtığına dikkat çekilen yazıda, fazla kahve tü­ketiminin hassas insanlarda korkuya ve endişeye neden olduğu, bunun için de günlük kahve tüke­timinin azaltılması gerektiği vurgulandı.

Altın öneriler
Strese karşısında çikolata yerine meyve tüketilme­sinin önerildiği yazıda, şunlar kaydedildi: “Çiko­latanın fazla alınması, kan şekerini alt üstteki eder. Şeker miktarı önce artar, sonra hemencecik dü­şer. Sonuçta dermansızlık ve tatlılara karşısında özlem ortaya çıkar. Buna karşılık meyve daha yavaş enerjiye dönüşür ve kan şekerinin dengesi bozul­maz. Pozitif miktardaki ve yağlı içeceklerden, uyku ilacı etkisi yaptığı ve bağışıklık sistemini zayıflattığı için uzaktan durulmalıdır. Pozitif alkol, gün boyunca baş ağrısı yanına, akılsız ve unutkanlık yapar.”

Anti-gerginlik maddeler
Stresten, korunmak için anti -gerginlik maddeler olan kalsiyumun yanı sıra kepek, çavdar, bakla­giller ve gündöndü gibi magnezyum içeren yiye­ceklere önem verilmesi gerektiği vurgulanarak “Beynin kapasitesi için bol meyve ve sebze ye­nilmeli. Ahenkli meyve ve sebze tüketimi, beyin kapasitesinin azalmasını önlemektedir”

Yaklaşık

Dikkatinize çekebilir

Kayda Değer bir afiyet sorunu: İdrar kaçırma

Kayda Değer bir afiyet sorunu: İdrar kaçırma

İdrar kaçırma, ne yazık ama bilhassa kadınlarda sık görülen çok önemli bir hayat kalite sorunudur. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir