Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel Bilgiler / Süt içip yoğurt yiyerek daha hızlı zayıflayın

Süt içip yoğurt yiyerek daha hızlı zayıflayın

Yaza hazırlanmak için fazla kilolarımızdan kurtulmaya çalıştığımız bugünlerde, bol bol süt içip yoğurt tüketmeye dikkat etmeliyiz. Çalışmalar; süt ve yoğurt içeren diyetle beslenenlerin yağ oranının daha çok ve daha hızlı azaldığını gösteriyor

En temel besin gruplarından olan süt çocukluk çağından yaşlılık dönemine kadar gereksinim duyduğumuz sağlığımız için en önemli besinlerdir. Çocukluk döneminde süt; kemik ve diş gelişimini, içerdiği A, D ve B grubu vitaminler ve fosfor ile büyüme ve gelişmeyi sağlar. Anne sütünü bıraktıktan sonra günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için çocukların her gün iki bardak süt veya yoğurt tüketmesi gerekir. Süt ve süt ürünleri iyi kalite protein kaynakları olduğu için yeni hücrelerin oluşumunu, dolayısı ile büyümeyi sağlar. Çocukluk ve ergenlik döneminde yeterli süt tüketimi; ilerleyen yaşlar için de kemik sağlığını koruyacak yeterli kalsiyum depolarının oluşmasını sağlar. Sütün en önemli olduğu zamanlardan biri de gebelik dönemidir. Anne adayı; artan vitamin, mineral ihtiyacını karşılamak için günde en az üç-dört bardak olacak şekilde fazladan süt veya yoğurt tüketmelidir. Yeterli süt tüketmeyen annelerde kalsiyum eksikliği diş kayıplarına, ilerleyen yaşlarda osteoporoza neden olabilir.

OSTEOPOROZDAN KORUR

Sadece çocukluk çağında değil, hayatın her döneminde süt içmek gerekir. Yetişkinlikte ve yaşlılık döneminde yine kemik sağlığı için ve osteoporozdan (kemik erimesi) korunmak için her gün en az iki-üç bardak süt veya yoğurt tüketilmelidir. 50 yaş üzeri kadınlar günlük 1200 mg kalsiyum almalıdır. Bu dönemde kalsiyum emilimi de azaldığı için yetişkinlik dönemine göre kalsiyum tüketimi biraz daha artırılmalıdır. Bu kalsiyum miktarını pratik olarak sağlamak için günde üç bardak süt veya yoğurt ve 1 porsiyon peynir ve diğer kalsiyum kaynaklarından tüketilmelidir. Süt ve yoğurt içindeki kalsiyum, yağ yakımını hızlandırır. Yapılan çalışmalarda, yoğurt içeren diyet ile beslenen kişilerin yağ oranının daha çok ve daha hızlı azaldığı görülmektedir. Zayıflarken ve ideal kilonuza düşmek için yaptığınız diyette mutlaka süt ve yoğurt olmalıdır. Hem günlük kalsiyum ve diğer vitamin ihtiyacınızı karşılamak, hem de yağ yakımını hızlandırmak istiyorsanız; süt ve yoğurt, diyetinizin vazgeçilmez besinleri olmalıdır.

MENOPOZ DÖNEMİNE HAZIRLANMAK İÇİN…

Kadınların menopoz dönemi, yine süt tüketimini ihmal etmemeleri gereken bir dönemdir. Menopoz dönemi kemiğin yıkım aşamasının hızlandığı dönemdir ve bu dönemde yetersiz kalsiyum tüketen kadınlarda osteoporoza yakalanma riski artar. Bu nedenle sadece menopoz dönemi değil, öncesinde de kalsiyum içeren besinlerin tüketimi önemlidir. Sigara, alkol ve kafein; kalsiyum emilimini azaltan faktörlerdir, kemik erimesi riski olan kadınların bunlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Âmâ Eden Hastalıklar

Âmâ Eden Hastalıklar

Göz sağlığını tehdit eden, sadece göz problemlerine yol açmayan bununla birlikte körlüğe niçin olan hastalıklar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

/*